هفتمین مورد اهدای عضو در استان آذربایجان غربی روز چهارشنبه ۳۰ مهر انجام شد و با اهدای اعضای بدن دختر ۱۱ ساله مرگ مغزی، چهار بیمار جان دوباره گرفتند.

اتاق عمل

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، علی افشانی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی گفت: نازنین شعبانی اهل ارومیه بود و به دلیل داشتن تومور، دچار مرگ مغزی شده بود. در نهایت پس از تایید مرگ مغزی، با رضایت خانواده اعضای بدن وی اهدا شد.

وی اضافه کرد: عملیات اهدای عضو در بیمارستان امام خمینی(ره) ارومیه انجام شد و طی آن ۲ کلیه این بیمار مرگ مغزی در ارومیه به ۲ جوان که در صف دریافت کلیه قرار داشتند، پیوند زده شد. کبد این فرد نیز برای اهدا به بیمارستان تبریز و قلب او برای پیوند به تهران ارسال شده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی گفت: اعضای قابل اهدای فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه ها، کبد، روده، کلیه ها، لوزالمعده، پانکراس و برخی بافت های بدن از جمله پوست، تاندون، غضروف، استخوان، مغز استخوان، دریچه قلب و قرنیه است.

در حال حاضر ۲۵ هزار نفر از بیماران در کشور در صف دریافت عضو قرار دارند و این در حالی است که فقط ۸۰۰ نفر در سال اهدای عضو می‌کنند. سالانه حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در کشور شرایط اهدای عضو می‌یابند که تنها یک سوم از این تعداد، عضو خود را اهدا می‌کنند.

اروزانه هفت تا ۱۰ نفر و سالانه حدود سه هزار نفر بر اثر نبود عضو پیوندی جان خود را از دست می‌دهند. سال گذشته ۱۳ مورد و سال پیش از آن نیز ۱۳ مورد اهدای عضو در آذربایجان غربی انجام شده بود.

کد خبر 559334

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آذربایجان غربی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha