عضو کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا با اشاره به تغییراتی که پس از جهش ویروس کرونا در ماهیت آن اتفاق می‌افتد، گفت: این جهش هم می‌تواند سبب افزایش سرایت‌پذیری ویروس شود و هم می‌تواند آینده‌ای را متصور شد که جهشی اتفاق بیفتد که سرایت‌پذیری ویروس را سخت‌تر کند.

کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر احسان مصطفوی عضو کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا گفت: بر اساس گزارش‌های منتشرشده، در ایران هم مانند سایر نقاط دنیا، شواهدی دال بر این که جهش‌های صورت‌گرفته در ویروس، بیماری‌زایی ویروس را بیشتر کرده، در دست نیست اما به نظر می‌رسد این جهش‌ها به سمت افزایش سرایت‌پذیری بیماری بوده است. 

وی افزود: بررسی مستمر جهش‌های ویروس در ایران و سایر کشورهای دنیا باید انجام شود. اگر جهش ویروس باعث شود هم قدرت بیماری‌زایی و هم قدرت سرایت آن افزایش یابد، مقابله با ویروس پرچالش‌تر خواهد شد و تبعات این بیماری برای جامعه جهانی بیشتر خواهد شد.

مصطفوی گفت: احتمال دیگری که می‌توان برای آینده کووید-۱۹ متصور شد، بروز جهش به‌گونه‌ای است که سرایت‌پذیری آن کم شود و دیگر نتواند به آسانی افراد را مبتلا کند. در این مورد می‌توان به ویروس سارس که نوع دیگری از ویروس کرونا است، اشاره کرد. ویروس سارس، در زمان شیوع خود ۲۶ کشور را آلوده کرد. اما این ویروس به‌ دلیل رعایت بهداشت عمومی به‌خوبی کنترل شد و همچنین جهش‌های تصادفی معمول در ویروس‌ها، ویروس سارس را به ویروسی تبدیل کرد که نمی‌توانست به راحتیِ گذشته به انسان منتقل شود.

رییس مرکز و پایگاه تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران در مورد اینکه آیا احتمال بومی‌ شدن ویروس کرونا وجود دارد یا خیر، گفت: در مورد اکثر بیماری‌های عفونی که حتی واکسن موثری برای آن ها وجود دارد هم معمولا بومی شدن بیماری حداقل در مناطقی از دنیا وجود دارد. در مورد بیماری کرونا هنوز واکسن موثری وجود ندارد و نمی‌توان در مورد ایمنی طولانی مدت آن قضاوت صحیحی داشت. درنتیجه فعلا باید این فرض را پذیرفت که احتمال اینکه بیماری کرونا در دنیا اندمیک (بومی) شود، وجود دارد.

  • آلودگی هوا و ابتلا به کرونا

عضو کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا درباره نقش آلودگی هوا در انتقال ویروس کرونا اظهار کرد: این موضوع که آلودگی هوا بتواند باعث افزایش تلفات ناشی از کرونا شود هنوز به طور قطعی اثبات نشده است، اما بر اساس شواهد موجود، آلودگی هوا باعث آسیب به قلب و ریه‌ها شده و از این طریق می‌تواند باعث شود فردی که به کرونا مبتلا می‌شود نوع شدیدتر بیماری را تجربه کند. در عین حال آلودگی هوا می‌تواند باعث التهاب ریه‌ها شود که باز هم میزان آسیب‌پذیری فرد به کرونا را افزایش می‌دهد.

مصطفوی افزود: از سوی دیگر فرضیاتی وجود دارد که می‌گوید ممکن است ذرات ویروس با ذرات آلوده هوا منتقل شود.‌ گرچه این موضوع هنوز اثبات نشده، اما درصورت اثبات آن   ابعاد تاثیر آلودگی هوا بر ویروس کرونا جدید افزایش خواهد یافت. در کل شواهد مختلف گویای این است که آلودگی هوا می‌تواند باعث فرم‌های شدیدتر بیماری در مبتلایان شود.

کد خبر 558690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار