مشاور امنیت ملی کاخ سفید در تشریح چشم‌انداز سیاست‌های دولت دوم «دونالد ترامپ» تأکید کرد که واشنگتن به دنبال برچیده شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران است.

ايران و آمريكا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی «دونالد ترامپ» طی یک کنفرانس ویدئویی مجازی با اندیشکده «اسپن» به تشریح چشم‌اندازهای سیاست‌ دولت دوم «دونالد ترامپ» پرداخت.

وی در بخشی از سخنرانی ویدئویی خود، مدعی شد که کارزار «فشار حداکثری» دولت ترامپ ایران را از نظر اقتصادی به زانو درآورده است و توانایی ایران در منطقه را تضعیف کرده است.

در بخشی از این کنفرانس، «استفان هدلی» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت «جرج بوش» در سؤالی از اوبراین در خصوص ایران پرسید: «دولت ترامپ اخیراً‌ کارزار «فشار حداکثری» علیه ایران را افزایش داده است. چشم انداز مذاکره با ایران در دولت بعدی ترامپ چه خواهد بود؟ سیاست آمریکا در صورت امتناع ایران از مذاکره با دولت ترامپ در دور بعدی ریاست‌جمهوری وی چه خواهد بود؟

اوبراین در پاسخ به این سؤال بار دیگر مدعی شد که ایران حتماً به میز مذاکره با واشنگتن بازخواهد گشت و در این خصوص گفت: «فکر می‌کنم، در دور دوم ریاست‌جمهوری ترامپ، امتناع از مذاکره برای ایران سخت‌تر خواهد بود. کشورهایی که با ایران رابطه دوستانه دارند و حتی کشورهایی که با ما دوست هستند ولی روابط دیپلماتیک با ایران دارند به ما گفته‌اند که در حال حاضر ایران منتظر نتایج انتخابات (ریاست‌جمهوری) آمریکا است».

این دیپلمات آمریکایی در ادامه تأکید کرد که ایران تمایل دارد «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا پیروز شود و در این خصوص گفت: گزارش شده است که ایران یک دولت کاملاً متفاوت (در آمریکا) را ترجیح می‌دهد. آنها می‌خواهند به روزهای که قبلاً برجام برای جمهوری‌ اسلامی داشت، بازگردند. اگر رئیس‌جمهور (ترامپ) انتخاب شود، ما به آنجا بازنمی‌گردیم. باید منتظر بمانیم و ببینم که در روز انتخابات چه رخ خواهد داد».

اوبراین در این کنفرانس ویدئویی صراحتاً تأکید کرد که دولت ترامپ به دنبال تشدید فشار اقتصادی علیه ایران است تا جمهوری اسلامی را وادار به بازگشت به میز مذاکره کند.

وی در این خصوص گفت: «اما فکر می‌کنم اگر ترامپ بعنوان رئیس‌جمهور انتخاب شود، فشارهای اقتصادی که در حال حاضر به ایران وارد می‌شود، بسیار شدید خواهد بود. بعید می‌دانم که آنها بتوانند بیش از این دربرابر این فشارها دوام بیاورند».

مشاور امنیت ملی کاخ سفید مدعی شد که اگر دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیروز شود، «فشارهای اقتصادی به اندازه‌ای زیاد خواهد بود که ایران نمی‌تواند بیش از یک یا دوماه مقاومت کند و نمی‌تواند این فشار را برای مدت چهارسال تحمل کند».

اوبراین ادامه داد: «فکر می‌کنم که آنها به میز مذاکره خواهند آمد. در میز مذاکرات ما خواهان دو چیز هستیم. ما خواهان برچیده شدن برنامه هسته‌ای ایران هستیم. برجام چنین چیزی را محقق نکرد. چرخ سانتریفیوژهای آنها می‌چرخد و هم‌اکنون که ما از برجام خارج شدیم، چرخ سانتریفیوژها بیشتر می‌چرخد. ما باید از این برنامه خلاص شویم».

مشاور امنیت ملی کاخ سفید سپس بار دیگر ایران را به فعالیت‌های هسته‌ای پنهانی متهم کرد و گفت در صورتیکه ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا مجدداً برگزیده شود، «ممکن است درباره برنامه هسته‌ای غیرنظامی با نظارت کامل (با ایران) وارد مذاکره شود اما نباید یک برنامه هسته‌ای با تأسیسات زیرزمینی باشد که هر زمان که ایران از غرب ناراضی بود، بتواند به سرعت برنامه هسته‌ای خود را از سربگیرد. اصلاً چنین گزینه‌ای وجود نخواهد داشت».

این دیپلمات آمریکایی در ادامه به برنامه موشکی ایران اشاره کرد و آن را تهدیدی برای اروپا و آمریکا و توصیف کرد و گفت: «برنامه موشکی تهدیدی برای اروپا و همچنین ایالات متحده است و باید از روی میز مذاکرات حذف شود».

اوبراین همچون دیگر مقام‌های آمریکایی بدون اشاره به اینکه فشارهای اقتصادی واشنگتن علیه جمهوری اسلامی، تا چه اندازه زندگی مردم عادی ایران را تحت تأثیر قرار داده، با ژستی انساندوستانه، ایرانیان را انسان‌هایی بزرگ توصیف کرد.

وی در این خصوص گفت: «مردم ایران، انسانهای بزرگی هستند. آنها سخت‌کوش هستند. بخش زیادی از کالیفرنیا را آمریکایی‌های ایرانی‌الاصل توانمندی تشکیل می‌دهند. ایران در صورتیکه به میز مذاکره بیاید، پتانسیل‌های زیادی دارد».

اوبراین سپس در خصوص تمایل ترامپ برای مذاکره با ایران تأکید کرد: «همانطور که رئیس‌جمهور (آمریکا) گفت،می‌توان با ایران به توافق بزرگی دست یافت و این کشور می‌تواند چشم‌انداز پر از رفاه و شادی را داشته باشد. امیدوارم که آنها عاقلانه رفتار کنند و به میز مذاکره بیایند».

ترامپ از زمان روی کار آمدن و بعد از خروج یکجانبه از برجام، فشار حداکثری علیه ایران را افزایش داده است و بارها، برجام را که یک توافق بین‌المللی محسوب می‌شود، به عنوان بدترین توافق تاریخ آمریکا توصیف کرده است.

آمریکا امیدوار است که با ادامه فشارهای حداکثری به ایران، جمهوری اسلامی را وادار به حضور به میز مذاکره کند اما این سیاست نه تنها نتیجه‌ای در پی نداشته است بلکه ایران بعد از بدعهدی شرکای اروپایی عضو برجام، کاهش تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای را در پیش گرفته است و بارها مقامات جمهوری اسلامی تأکید کرده‌اند که به هیچ عنوان تحت سیاست فشار حداکثری و تشدید تحریم‌ها وارد مذاکره نخواهند شد.

کد خبر 558363

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 32
 • نظرات در صف انتشار: 1178
 • نظرات غیرقابل انتشار: 28
 • reza IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  با سلام ما بزرگیم ،ولی خر خودتی و آباواجدادت ،جناب آقای رییس جمهورآمریکا.
  • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
   سواد نداری چرا حرف بیخود میزنی....درستش جد و آباء هست استاد..تو این همه سواد رو از کجا اوری اینقدر قشنگ حرف میزنی و تحلیل هم میکنی؟
 • IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  مذاکره با امریکا سم است و کرنش ذبونانه و نتیجه آن خفت و خواری در داخل و خارج
 • بهلول IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  یا تن به ذلت باید داده شود یا اینکه اون بمب لعنتی خریداری یا ساخته شود .و خیال همه کشورهای. اروپای وامریکایی راحت شود. عیر از این یعنی ذلت وحرام کردن میلیارها سرمایه گذاری
  • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
   درسته
 • Sara GB ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  ما ایرانیا هرچی بهمون بیشتر فشار بیاری بیشتر لجبازی میکنیم، یک تمدن ۲۵۰۰ ساله هیچوقت در مقابل یک فسیل ۲۰۰ ساله سر خم نخواهد کرد. آمریکا هر توافقی هم کنه یکسال یا دوسال نشده باز میزنه زیر همه چیز و ما میمونیم و برنامه هسته ای که به خاک نشسته ، ما دانشمند هسته ای دادیم توو این راه هیچوقت هیچوقت دست پس نمیکشیم هرچی میخواید تحریم کنید، همیشه راه حل ها و شکوفایی ها توی شرایط سخت ایجاد میشه. ما هممون عاشق این وطنیم و فارغ از هر جناحی کشورمون برامون مهمه و اینکه ما به کسی نباید باج بدیم. ما تا هر اندازه که بخواهیم قدرتمند خواهیم شد. تو بگو بمب هسته ای باشه اصن. آمریکا مثل سگ می‌ترسه از اینکه ما قدرتمون داره بیشتر میشه. اصلا نباید تسلیم خواسته اینا بشیم.
  • IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
   واقعا متاسفم برای شما و امسال شما...امسال شما اگه هزار سال هم درس بخونن باز هم بی سواد هستند..الان خیلی از کشورها قدرت اقتصادی دارند،فرهنگ( اجتماعی،سیاسی،اخلاقی،اقتصادی...)قدرت سیاسی دارند،عزت و احترام دارند،همه دنیا اونها رو به عنوان انسان قبول دارند،به اونها احترام میگذارن،زندگیشون شاد هست،دارن پیشرفت میکنن،واسه خودشون و دیگر جوامع سودمند هستند،فقط مصرف کننده نیستند، و از همه مهمتر امنیت دارند( چه امنیت اجتماعی و چه امنیت اقتصادی و مالی ، شغلی...)و در عین حال نه ارتش دارن و نه سلاح کشتار جمعی و نه انرژی هسته ای و نه بمب هسته ای..فقط انسان هستند و هدفشان پیشرفت و خدمت به انسان و آیندگان هست...ولی ایران چی داره؟...ها؟...فقط آدمهای امثال شما...که فقط حرف میزنید..یه نگاه به دورو برت تو اتاقی که نشستی بکن...هزار تا قطعه ریز و درشت از فلز و چوب و پلاستیک و شیشه و نخ و پارچه هست...میشه بگی کدوم یکی از این هزار نوع قطعه رو ایرانیهای عزیز اختراع کردند و در اختیار دیگر جوامع بشری گذاشتند؟..میشه فقط یک مورد نام ببری ؟..ایران اگه تمام تکنولوژی هسته ای رو هم یکجا داشته باشه..باز مصرف کننده هست..
  • IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
   بیشتر هم گرسنگی میکشی......مگر اینکه دولت سیرت کرده باشه.....مردم به حرف این سرسپرده گوش ندید ...این عزیز با خون خوردن از ما میخاد مقاومت کنه
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
   یه سوال اصلا حالیت هست چی میگی؟؟؟ خدایی خودت فهمدی چی گفتی؟؟ ۲۵۰۰ سال جوان و تمدن هست بعد ۲۰۰ سال فسیل؟؟این نبوغ رو تنهایی داری یا از روحانی کمک میگیری؟
 • خان IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  انجام مذاکره در شرایط فشار ، باعث سرشکستگی وسر خوردگی ملت در حال وآینده خواهد شد ، ملت ما با اصلاحات داخلی و وجود دولتی با اراده ی واقعا جهادی وا با تکیه برمنابع و توان داخلی ، میتواند از این وضیت عبور کند . به امید سربلندی ایران
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  امریکا هر غلطی را که دوست داره میتواند بکند.عدم مذاکره یعنی جنگ.
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  امریکا هر غلطی را که دوست داره میتواند بکند.عدم مذاکره یعنی جنگ.
 • محمدمهدی IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  خیلی خوب پیشرفت
 • ایران IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  اگر قبول کردیم که مقاومت کنیم تا جان در بدن داریم مقاومت ادامه دارد حتی اگر از فقر کنار. جوی آب جان دادیم ما با فقر آشناییم کسی بر فقر و اذت پیروز نخواهد شد بالا تر از سیاهی رنگی نیست ولی همین که روی گردن کشان رابه خاک بمالیم و مذاکره زیر فشار قبول نکنیم افتخار یک شجاع مرد ایران است مقاومت مقاومت مقاومت ما پیروز و رو سفید دنیا و آخرتیم
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  آقای ترامپ...زرشک.....به استراتژی پرتو پلا ومفنگیت...هم زپلشک...بزک نمیر بهار مییاد...کمبزه باخیار مییاد!!
 • ایران IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  به ترامپ میگویم ساکت باش ما آمریکا را هم میسازیم
 • محمدعلی نینواۓ IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  امریکا خیلی ضعیفه چون میخواد با ازار و اذیت مردم ایران رو ضعیف کنه اما باید بدونه هیچ غلطی نمی تونه بکنه و بهتره سر جاش بشینه وکاری نکنه چون مردم ایران هنوز از شهادت سردار عزیزمون حاج قاسم سلیمانی دل شون خونه
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  سران دولت آمریکا آدم های احمق وغیر قابل اعتماد هستند
 • امیرحسین IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  به شما ربطی نداره که ما انرژی هسته ای داریم
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  در یک کلام آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  مطمئن باشید اگر نظر سنجی در مورد مذاکر با امریکا شودخیلی بیشتر از 80 درصد موافق هستند اگر قبول نمی کنید یک همه پرسی کنید مگر همان کسانی که از این وضعت سود می کنند و نونشان در این وضعیت هست
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  چه دستاوردی داشته اینهمه لجبازی؟بدبخترشدن مردم.اینومیفهمید؟مردم دارن زیربارفقرخوردمیشن.لااقل مذاکره نگفتیم.اقلاکشورودرست مدیریت کنید.مدیران گذشته پیروفرسوده اند.مدیریت کشوروبه جوانترهابسپارید.بستونه
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  جان بولتون هم از این اراجیف می‌گفت آخر عاقبتش به کجا رسید آخر سر با پس گردنی واردنگی از کاخ سفید انداختنش بیرون رفت پی کارش نوبت تو هم میرسه نزدیکه اون روز با خواری خفت بیرونت کنند تا عاقبت نوکریت رو ببینی
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  ایرانیان در رفاه هستن اما ملتهای جغرافیای داخل ایران در تعبیض و تحریم قرار گرفتن بزرگی یا کوچکی اکر ایرانیان به جای بلوچی بودن به جای خوزستانی ها بودن یا به جای آذربایجانیان بودن یک سال هم دوام نداشتن
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  اقای انوشه استاد محترم دانشگاه میفرمایند برای هرصندلی مدیریتی ۷۳شهید .حالااگراین صندلی ها تصمیم میگیرند که تقصیر ادمها نیست ولی کسانی که بر صندلی ها نشسته اند یا دزد هستند یاهم ماشین دزدا رو هول میدند این نظرنوشتن ها هم دردی دوا نمیکنه هشتاد مایون ایرانی اکثرا ده ملیون زندگی شون خوبه بقیه زنده بگور میشوند این همه مرجع تقلید این همه ادم بزرگ چرا صدای هیچ کس بلند نمیشه
 • پریسا IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  نفستون از جای گرم بلند میشه هها
 • علی IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  فقط باید بمب ساخته شود مثل کره شمالی وگرنه دست از سرما بر نمی دارن نکته بعدی خلیج فارس وتنگه هرمز هم ......
 • حسین IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  خدالعنتت کنه ترامپ. مردم ایران رو چی فرض کردی. مرگ برآمریکا شیطان بزرگ. جانم فدای سید علی
 • RO ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  امریکا غلط کرد باترامپ وباسران چه کوچک چه بزرگ امریکا کدام خری که به کشور مان دخالت کن
 • مرگ بر آمریکا IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  ترامپ و امسال تراپ هیچ غلطی نمی کنن و یه روز میرسه که مااونها رو تحریم میکنیم البته تحریم مردانه نمثل اونها شغال صفتانه و اون روز نزدیکه
 • سیاوش IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  آمریکا با اون ترامپ خوک خورش غلط اضافه کرده. خدا بزرگتره یا ترامپ.؟؟؟ این یعنی نفسای آخر دونالد دولا. یدالله فوق ایدیهم
 • KW ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  بادولتی قلدر.متکبر.زورگو.بی منطق.پرمدعا.ظالم.اشغالگر.نباید‌کنار امد..خودتان رابه دست این دولتهای ظالم نسپارید.. روی پای خود بایستید وبه خدای مهربان و.پاک.راستگو.پشتیبان.قدرتمند.توانا..غنی..ویاری دهنده.ایمان داشته باشید...

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار