رئیس هیات مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان ‌شرقی با اشاره به تعطیلی فعالیت راهنمایان گردشگری استان در پی شیوع کرونا گفت: ۴۰۰ راهنمای گردشگری از زمان شیوع این بیماری بیکار شده‌اند.

گردشگری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، محمد شهداد روز یکشنبه ۲۷ مهر با اشاره به وضعیت راهنمایان گردشگری استان در پی شیوع کرونا اظهار کرد: غیر از مرداد و شهریور که تعداد خیلی کمی از راهنمایان گردشگردی در خدمت مسافران داخلی بودند، بعد از آن اکثر فعالان این حوزه به خاطر تعطیلی تورهای گروهی و ماشینی و به ویژه تورهای خارجی، بیکار بوده و یا به سایر مشاغل خارج از حوزه گردشگری روی آورده‌اند.

وی با بیان اینکه فصل کاری راهنمایان گردشگری در آذربایجان شرقی ۶-۷ ماه از سال است و از اواخر اسفند با تورهای نوروزی شروع می‌شود و در شهریور با تورهای آخر شهریور پایان می‌گیرد گفت: راهنمایان گردشگری استان منتظر بودند که روند گردشگری از عید شروع شود، اما با شیوع کرونا فعالیت‌های گردشگری نیز تعطیل شد.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان اضافه کرد: با شیوع کرونا از اسفند، مرزها بسته شد و همچنان این روند ادامه دارد و فعالیت راهنمایان گردشگری نیز به صفر رسیده است.

شهداد با انتقاد از نبود حمایت‌های لازم از صنف گردشگری و به ویژه راهنمایان گردشگری اظهار کرد: تنها حمایت و برنامه‌ای که وزارت متبوع برای بخش گردشگری شامل آژانس‌ها، هتل و رستوران‌ها در نظر گرفت تسهیلات ۶ تا ۱۶ میلیون تومانی با کارمزد پایین بود و از آنجا که دریافت این تسهیلات محدودیت‌ها و سختی‌هایی به همراه داشت، عده‌ انگشت‌شماری موفق به دریافت آن شده‌اند.

وی با بیان اینکه فرد بی‌درآمد نمی‌تواند اقساط وام را پرداخت کند گفت: تنها تعداد اندکی از راهنمایان گردشگری استان از طریق آژانس‌ها بیمه شده‌اند و اکثر راهنمایان با سایر عناوین بیمه‌های خود را پرداخت می‌کنند که به دلیل عدم تطبیق بیمه، بسیاری از راهنمایان گردشگری استان مشمول دریافت این تسهیلات نشدند.

شهداد خاطرنشان کرد: تامین ضامن، کم بودن مبلغ وام، شروع بلافاصله پرداخت اقساط و عدم تطبیق بیمه باعث شده که تعداد کمی از کل راهنمایان گردشگری استان موفق به دریافت این تسهیلات شوند و حتی برخی افراد که مشمول دریافت وام بودند نیز عطایش را به لقایش ببخشند.

وی با تاکید بر اینکه تربیت نیروی متخصص و مجرب به ویژه در بخش گردشگری و راهنمایی تور چند سال طول می‌کشد افزود: با شیوع کرونا و تعطیلی فعالیت‌های گردشگری، این نیروهای مجرب به سایر مشاغل روی ‌آورده‌اند که بعدها بازگشت چنین نیروهایی به این حرفه بسیار هزینه‌بر خواهد بود و ای کاش متولیان امر توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند.

کد خبر 558187

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار