آتش‌سوزی در عرصه‌های مرتعی شهرستان مهدیشهر در استان سمنان با همکاری و مشارکت مردمی ۸۵ درصد کاهش یافت.

مهار آتش‌سوزی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، حمیدرضا عبدوس، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهدیشهر گفت: ۳.۲ هکتار از عرصه‌های مرتعی گیاهان یک‌ ساله شهرستان مهدیشهر از ابتدای امسال تاکنون در آتش سوخت، اما عرصه‌های جنگلی آسیب ندید. ۸۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی این شهرستان، به دلیل تراکم بالای پوشش گیاهی، فصل‌های تابستان و پاییز به لحاظ خطر آتش‌سوزی در شرایط بحرانی قرار داشت و این شرایط تا یک‌ماه دیگر ادامه دارد.

وی افزود: در سایر نقاط کشور آتش‌سوزی عرصه‌های منابع طبیعی گزارش می‌شود، اما در شهرستان مهدیشهر امسال با اقدام‌های پیشگیرانه آتش‌سوزی کاهش چشمگیر داشته است. استفاده از ظرفیت مشارکت مردمی نقشی مهم و غیرقابل انکار در حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی دارد و شهرستان مهدیشهر برای اولین بار در کشور برای استفاده بهینه از این ظرفیت، پایگاه‌های مردمی اطفای حریق ایجاد کرده است.

عبدوس تصریح کرد: بطری‌های شیشه‌ای در فصل گرم مانند عدسی عمل می کنند و تابش نور خورشید به آن آتش سوزی در مراتع را به دنبال دارد و بر همین اساس ضرورت دارد مردم از ریختن زباله و به ویژه بطری‌های شکسته و اجسام منعکس کننده نور در طبیعت بپرهیزند. هموطنان برای جلوگیری از وقوع آتش سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی از انداختن ته سیگار روشن در طبیعت پرهیز کنند و همچنین از گاز دستی و منقل برای روشن کردن آتش استفاده کنند. اکنون سه روستای این شهرستان به پایگاه مردمی مهار آتش مجهز هستند.

وسعت عرصه‌های منابع طبیعی شهرستان مهدیشهر در استان سمنان ۳۹۵ هزار هکتار است که از این وسعت به لحاظ خطر آتش سوزی ۲۵ هزار هکتار فوق بحرانی و ۸۰ هزار هکتار در وضعیت بحرانی قرار دارد.

کد خبر 558127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار