مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۴
۰ نفر

بر اساس یک مطالعه تازه، تغییر اقلیم زمین که باعث گرمایش شده از سال ۱۹۹۵ بیش از نیمی از دیواره بزرگ مرجانی استرالیا را از بین برده است.

مرجان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، کارشناسان محیط زیست در این مطالعه دریافتند که انواع مرجان های دریایی در سراسر بزرگترین شبکه مرجانی دنیا نابود شده‌اند.

در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ دو دوره نابودی گسترده تپه‌های مرجانی ثبت شد و امسال نیز این روند ادامه یافته است.

کارشناسان این مطالعه می‌گویند: وقتی برای تلف کردن وجود ندارد - ما باید در اسرع وقت و به شدت از میزان تصاعد گازهای گلخانه‌ای بکاهیم.

این مطالعه که نتایج آن در نشریه "اقدامات انجمن رویال بی" منتشر شده را محققان "مرکز مطالعات ای آر سی برای سلامت کامل آبسنگ‌های مرجانی" در کوئینزلند استرالیا هدایت کرده‌اند.

این کارشناسان، سلامت و مساحت این تپه‌ها میان سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۷ را ارزیابی کردند و دریافتند که جمعیت انواع و اندازه‌های مختلف مرجان‌ها بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

در این میان به خصوص مرجان‌های انشعابی و بالاپهن که از انواع بزرگتر مرجان‌ها هستند و زیستگاه مناسبی برای ماهی‌ها و سایر آبزیان فراهم می‌کنند از بین رفته‌اند.

پدیده موسوم به سفید شدگی یا بلیچینگ زمانی اتفاق می‌افتد که مرجان‌ها تحت فشار گرمایش، جلبک‌ها - گیاهی که به آنها رنگ می‌دهد - را از خود می‌رانند.

در صورتی که شرایط به حال عادی برگردد مرجان‌ها می‌توانند احیا شوند، روندی که ده‌ها سال طول می‌کشد.

به گزارش بی‌بی‌سی، دیواره بزرگ مرجانی به طول ۲۳۰۰ کیلومتر در سال ۱۹۸۱ به عنوان یک محوطه میراث جهانی شناسایی شد.

کد خبر 557326

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار