سازمان ملل اعلام کرد از سال ۲۰۰۰ بیش از ۷۰۰۰ مورد حادثه جوی ثبت شده است.

حوادث جوی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، سازمان ملل اعلام کرده است: حوادث شدید جوی طی ۲۰ سال گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافته و خسارات سنگین انسانی و اقتصادی در سراسر جهان به بار آورده است و احتمالا ویرانی‌های بیشتری به بار خواهد آورد.

کارشناسان اظهار داشتند: طی دهه آینده موج گرما و خشکسالی بیشترین تهدید را خواهد داشت زیرا افزایش دمای هوا به دلیل تولید گازهای حبس‌کننده گرما تداوم دارد.

در گزارش سازمان ملل آمده است: چین با ۵۷۷ و ایالات متحده با ۴۶۷ مورد حادثه جوی در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ در رتبه اول و دوم قرار دارند. همچنین هند با ۳۲۱، فیلیپین با ۳۰۴ و اندونزی با ۲۷۸ مورد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

همچنین از ۱۰ کشور نخست این فهرست، هشت کشور آسیایی هستند.

در سطح جهان ۷۳۴۸ مورد فاجعه بزرگ ثبت شده است که موجب شده ۱.۲۳ میلیون نفر جان خود را از دست بدهند و همچنین زندگی ۴.۲ میلیارد نفر را تحت تاثیر قرار داده است.

خشکسالی، سیل، زلزله، سونامی، آتش‌سوزی و تغییرات شدید دمایی از جمله حوادثی است که بیشترین خسارت عمده را وارد کرده‌اند.

مامی میزوتوری نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در کاهش خطر بلایای طبیعی گفت: خبر خوب این است که جان انسان‌های بیشتری نجات پیدا کرده اما خبر بد این است که افراد بیشتری تحت تاثیر شرایط اضطراری در حال گسترش جوی قرار دارند.

به گزارش روزنامه گاردین، وی دولت‌ها را به سرمایه‌گذاری در سیستم‌های هشدار سریع و اجرای استراتژی‌های کاهش خطر بلایا دعوت کرد.

کد خبر 557033

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار