جوانی که ۴ سال قبل در نزاعی به خاطر سهمیه مصرفی مواد مخدر دوستانش، جنایت هولناکی را رقم زد، سپیده‌دم یکشنبه در زندان مرکزی مشهد به چوبه دار سپرده شد و به مجازات رسید.

طناب دار

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه خراسان، این حادثه هولناک هجدهم فروردین سال ۹۵ زمانی اتفاق افتاد که دو جوان برای استعمال مواد افیونی وارد یکی از «پاتوق‌های سیاه» در منطقه محمدآباد مشهد شدند.

زنی جوان که شوهری معلول داشت، منزلش را به پاتوقی برای مصرف مواد مخدر تبدیل کرده بود تا از این راه درآمدی هم کسب کند. این زن به همراه دختر ۱۳ ساله اش تا پاسی از شب در کنار معتادان بیدار می ماند و با چای از آنها پذیرایی می‌کرد.

اما آن شب هولناک، ماجرا به گونه ای دیگر رقم خورد و حادثه ای خونبار، سرنوشت اهالی «پاتوق سیاه» را تغییر داد. علی به همراه جوان معتاد دیگر که از ساعتی قبل به درون «پاتوق» قدم گذاشته بودند، غرق در استعمال مواد مخدر شدند. عقربه های ساعت از نیمه های شب گذشته بود که ناگهان سه جوان دیگر وارد پاتوق شدند. علی که با دیدن دوستان تازه‌واردش، متعجب و حیران به آن ها نگاه می‌کرد، ابزار استعمال مواد را روی زمین گذاشت و به آن ها اعتراض کرد که چرا با کفش وارد خانه شده اند. اما کسی به حرف های او توجه نکرد. چرا که دوستان علی مدتی بود که برای یافتن او زمین و زمان را به هم دوخته بودند.

طولی نکشید که با فریاد ابراهیم (یکی از جوانان تازه وارد) که چرا خودت را مخفی می کنی؟ درگیری یقه به یقه شروع شد و کشمکش ها بالا گرفت. در این میان ناگهان علی، تیغه چاقویی را بر قفسه سینه ابراهیم فرود آورد و او را خون آلود نقش بر زمین کرد. همهمه عجیبی بین پاتوق نشینان به راه افتاد. خون از سینه ابراهیم روی فرش می ریخت و دیگران از شدت وحشت جرأت انجام کاری را نداشتند. آن ها فقط حیرت زده و با چشمانی از حدقه بیرون زده به این صحنه هولناک می نگریستند که علی با دیدن این شرایط، پا به فرار گذاشت.

دیگران که لحظاتی بعد به خود آمدند، پیکر خون آلود ابراهیم را به بیمارستان رساندند ولی او جان خود را از دست داده بود. از سوی دیگر تعدادی از اهالی و اطرافیان ابراهیم که متوجه ماجرا شده بودند در حالی به تعقیب متهم فراری پرداختند که او قصد داشت از طریق پشت بام ها خود را به مکانی امن برساند و از چنگ قانون بگریزد.

در همین حال نیروهای کلانتری مصلای مشهد نیز که از طریق تماس شهروندان با پلیس ۱۱۰، در جریان ماجرا قرار گرفته بودند، کوچه محل وقوع جنایت را به محاصره درآوردند و با یاری اهالی به تعقیب قاتل پرداختند. آنها با دادن اخطارهای قانونی، از متهم فراری خواستند تا خود را تسلیم کند اما او همچنان به فرار ادامه داد تا این که شلیک های هوایی پلیس، این ماجرا را وارد مرحله جدیدی کرد و نیروهای اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی نیز به محل حادثه رسیدند.

متهم فراری که  دیگر همه راه های گریز را بسته می دید و می دانست که اگر چند قدم بیشتر بردارد هدف گلوله قرار می گیرد، به ناچار خود را تسلیم پلیس کرد . دقایقی بعد با حضور قاضی ویژه قتل عمد در صحنه وقوع جنایت، تحقیقات در این باره آغاز شد. علی (متهم به قتل) به قاضی احمدی نژاد گفت: شب از نیمه گذشته بود که دوستانم وارد «پاتوق» شدند. وقتی من اعتراض کردم که چرا با کفش روی فرش آمده اند؟ ابراهیم به من توهین کرد و با من درگیر شد. من هم با چاقویم ضربه ای به قفسه سینه اش زدم.

وقتی جوان ۳۳ ساله متوجه شد که ادعاهایش مورد توجه قاضی قرار نمی گیرد، تصمیم گرفت حقیقت را بیان کند. او در ادامه اعترافاتش گفت: آن سه نفر از دوستان قدیمی من بودند که با هم مواد مصرف می کردیم. مدتی قبل نفری ۵۰ هزار تومان روی هم گذاشتیم و به خرده فروش مواد مخدر دادیم تا مبلغ ۲۰۰ هزار تومان برایمان مواد بیاورد. وقتی قاچاقچی مواد مخدر را آورد، از او خواستیم همه مواد را به من تحویل بدهد. از آن روز به بعد من مواد مخدرها را مصرف می کردم و خودم را از دید دوستانم پنهان کرده بودم! آن ها هم دربه در دنبال من می گشتند تا سهم مصرفی خودشان را بگیرند. ولی نمی دانم چگونه مرا در پاتوق آن زن پیدا کردند و اوایل بامداد به طور ناگهانی وارد خانه شدند. به همین دلیل درگیری بین ما شروع شد که من هم با چاقو ضربه ای به سینه اش زدم اما قصد کشتن او را نداشتم! فقط می خواستم از چنگ آن ها فرار کنم.

در همین حال دیگر اهالی «پاتوق سیاه» به عنوان شاهدان صحنه و درگیری مورد تحقیق مقام قضایی قرار گرفتند. در این میان دختر ۱۳ ساله زن، جوان رازهای وحشتناکی را فاش کرد. او از برخی آسیب های اجتماعی تاسف باری در «پاتوق سیاه» پرده برداشت که زیر پوست شهر و در گوشه و کنار مناطق مختلف روی می دهد. او گفت: من در کنار مادرم باید بیدار می ماندم تا از معتادان پذیرایی کنم.

وقتی قاضی ویژه پرونده های جنایی، اظهارات تکان‌دهنده دختر ۱۳ ساله را شنید، دستور داد برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی دیگر، دختران این زن جوان تحت پوشش مراکز امدادی و حمایتی قرار بگیرند. به این ترتیب پرونده جنایت در «پاتوق سیاه» به شعبه پنجم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد و متهم پای میز محاکمه ایستاد.

در جلسات دادگاه که به ریاست قاضی بنده ای (رئیس وقت دادگاه) و مستشاری قاضی شجاع پور فدکی برگزار شد، متهم با ابراز ندامت از وقوع این حادثه تلاش کرد تا اثبات کند قصد کشتن دوستش را نداشته اما دفاعیات او مورد قبول قضات با تجربه دادگاه قرار نگرفت و در نهایت، رای قصاص نفس وی صادر شد. با تایید این رای در شعبه نهم دیوان عالی کشور، بالاخره مقدمات اجرای حکم در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد فراهم آمد و این قاتل ۳۷ ساله سپیده دم یکشنبه گذش با حضور قضات اجرای احکام دادسرا، به چوبه دار سپرده شد.

کد خبر 556872

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار