مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
۰ نفر

مدیر کل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: پسماندهای بیمارستانی جزو دومین پسماندهای خطرناک بعد از پسماندهای رادیو اکتیو هستند. مدیریت صحیح این پسماندها، منجر به دفع مقرون به صرفه پسماندهای بیمارستانی می‌شود که با محیط زیست نیز سازگار است.

زباله

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، حسن پسندیده، مدیر کل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: بی‌خطرسازی زباله‌های کرونایی یا به تعبیری زباله‌های عفونی ویژه بیمارستانی، با دستگاه‌هایی بی‌خطرسازی می‌شوند تا به چالش مسائل زیست محیطی تبدیل نشود.

بررسی کمیت پسماندهای تولیدی و همچنین عملکرد روش بی خطرسازی در بیمارستان‌ها بخصوص پسماندهای حاصل از بیماری کرونا صورت گرفته است که این پسماندها با دستگاه‌های اتوکلاو بی‌خطرسازی و در پایان دفن می‌شوند.

حسن پسندیده ادامه داد: در ابتدا بهتر است بدانیم که پسماندهای ویژه و خطرناک بیمارستانی شامل انواع پسماندهای عفونی، مواد شیمیایی، مواد سمی، مواد کارسینوژن و اجسام تیز و برنده است. روش سترون‌سازی با بخار (اتو کلاو) تنها بر روی خاصیت عفونت‌زایی اینگونه پسماندها اثر داشته است؛ بنابر این استفاده از روش سترون سازی با بخار (اتو کلاو) باعث کاهش میزان خطرزایی پسماندهای بیمارستانی گردیده است.

وی عنوان کرد: برای بی‌خطرسازی این پسماندها از سیستم‌های اتوکلاو استفاده می‌شود و بعد از بی‌خطرسازی به مراکز دفن و در آنجا توسط آهک و خاک دفن می‌شوند. طبق استانداردهای بهداشت جهانی و سازمان‌های بین‌المللی مرتبط، دستگاه اتوکلاو بهترین راه بی‌خطرسازی و عفونت‌زدایی از زباله‌های بیمارستانی است.

پسندیده گفت: پسماندهایی که حاوی ترکیبات کرونایی هستند و یا داروها و لوازم پزشکی که در مراکز بهداشتی و درمانی که تحت مداوای بیماران مبتلا به کرونا هستند و پسماندهایی را تولید می‌کنند، غالبا در بخش پسماندهای عفونی طبقه‌بندی می‌شوند.

این پسماندها بر اساس ضوابط و مدیریت پسماندهای پزشکی توسط سیستم‌های بی‌خطرساز یا اتوکلاو و تحت شرایط زمان ماندگاری خاص، درجه حرارت و فشار توسط این سیستم‌ها که قابلیت بی‌خطرسازی دارند؛ آن ویروس‌هایی که عامل انتشار هر نوع بیماری می‌شوند، بی‌خطرسازی شده و قطعا برای محیط زیست بی‌خطر خواهند بود.

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند اظهار کرد: با توجه به شرایط حال که ویروس کرونا و پسماندهای آن چالش‌های زیست محیطی را ایجاد کرده است، مراقبت‌ها و نظارت‌ها بر مدیریت پسماندها پزشکی نسبت به گذشته دو چندان و با دقت بیشتری صورت می‌گیرد و به صورت کامل تحت نظارت قرار گرفته‌اند.

پسندیده اشاره کرد: این پسماندها با سیستم بی‌خطرسازی با دقت و ایمنی کامل توسط ماشین‌های اختصاصی و جدا از پسماندهای عادی جداسازی، جمع‌آوری و به مراکز دفن با خاک و آهک به صورت بهداشتی منتقل می‌شوند و پرسنلی که در این قسمت مشغول هستند، آموزش‌های لازم را دیده‌اند و مجهز به تجهیزات ایمنی کاملند.

کد خبر 556370

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی