رئیس اداره پیشگیری و کاهش آسیب مصرف مواد و الکل وزارت بهداشت با اشاره به این‌که بروز اچ‌آی‌وی از طریق اعتیاد تزریقی ۳۸ درصد است، از وجود ۹۰ هزار مصرف‌کننده تزریقی مواد مخدر خبر داد.

اعتیاد

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از تسنیم، دکتر سید ابراهیم قدوسی رئیس اداره پیشگیری و کاهش آسیب مصرف مواد و الکل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه از سال ۸۱ برنامه کاهش آسیب شروع شد و الان به توسعه کمی و کیفی مناسبی رسیده است، گفت: دو رفتار عمده از علل بروز موارد اچ‌آی‌وی در کشور است؛ یکی اشتراک سرنگ و سوزن بین جمعیت تزریقی و دیگری رفتارهای پرخطر جنسی؛ رفتارهای پرخطر جنسی طلایه‌دار بروز اچ‌آی‌وی در کشور است.

وی افزود: بروز اچ‌آی‌وی از طریق اعتیاد تزریقی در گذشته ۷۰ درصد برآورد می‌شد اما الان به کمتر از ۳۸ درصد در سال ۹۸ کاهش یافته است؛ همچنین جمعیت افرادی که مواد مخدر را به صورت تزریقی استفاده می‌کنند از ۲۵۰ هزار به ۹۰ هزار نفر کاهش یافته است.

قدوسی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای کاهش آسیب توضیح داد: در راستای کاهش موارد ابتلا به اچ‌آی‌وی آموزش توسط مراقبان سلامت در مراکز جامع سلامت مؤثر است. همچنین مراکز اختصاصی برای ارائه خدمت به گروه‌های پرخطر و مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در جهت آموزش جمعیت عمومی برای کنترل اچ‌آی‌وی عمل می‌کنند. مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیز در حال ارائه آموزش به نوجوانان در این زمینه است.

وی گفت: با ارجاع بیماران به برنامه کاهش آسیب و درمان نگهدارنده با داروهای آگونیست، ساماندهی تجاهر به اعتیاد به وضعیت بهتری رسیده است و توانسته‌ایم آن را مدیریت کنیم. ما شیب افت روانی و اجتماعی بیماران را مدیریت کرده‌ایم. برنامه کاهش آسیب، منابع مالی کشور را در مقابل هزینه‌های سرسام‌آور درمان اجباری صیانت کرده است. هزینه‌های تحمیل‌شده به نظام سلامت با کنترل سل، هپاتیت ویروسی، ایدز، بیش‌مصرفی و موارد دیگر با برنامه کاهش آسیب مدیریت شده است. بازتوانی روانی ـ اجتماعی نیز توانسته است افراد دچار اعتیاد را به اجتماع بازگرداند. سال‌های از دست رفته با ناتوانی و سال‌های مرگ زودرس توسط برنامه کاهش آسیب مدیریت شده است.

رئیس اداره پیشگیری و کاهش آسیب مصرف مواد و الکل وزارت بهداشت افزود: در شهر تهران، مددسراها و سامان‌سراهایی توسط شهرداری ایجاد و تجهیز شده است؛ ما در سه سال گذشته یک برنامه کشوری را در سطح ۴۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرا کردیم و مناطقی را که اجتماع معتادان تزریقی در آن‌ها انجام می‌شود شناسایی و یک نقشه از پاتوق‌های نیازمند خدمات کاهش آسیب تهیه می‌کنیم و به استناد آن، زیرساخت‌های برنامه کاهش آسیب را فراهم می‌آوریم.

دکتر فرید براتی سده مدیرکل پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور نیز گفت: برنامه‌های کاهش آسیب در فصل سرما اجرا می‌شود. در مورد پاندمی کرونا نیز از زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد عملکرد خوبی در سراسر کشور به ویژه در تهران داشتیم. سال گذشته گزارشی از فوت افراد در پاتوق‌ها نداشتیم و تأکید کردیم که از فضای مراکز گذری استفاده شود. ستاد ملی کرونا منابعی به ما و وزارت بهداشت داد تا بتوانیم به بحث پاتوق‌ها با تأکید بر ارائه خدمات مرتبط با کرونا ورود پیدا کنیم. امسال نیز ما برنامه کاهش آسیب را داریم و تلاشمان این است که سیستم‌های سیار را بیشتر فعال کنیم. یکی از راهبردهای ما در بهزیستی تمرکز بر ارائه خدمات سیار است.

براتی در پایان با بیان این‌که بی‌خانمانی یک پدیده جهانی است توضیح داد: طی پنج سال گذشته نزدیک به ۶ هزار فرد پاک‌شده از اعتیاد از بهزیستی مسکن مددجویی دریافت کرده‌اند.
 

کد خبر 555455

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار