محققان دانشگاه نیویورک برای اولین بار موفق به تهیه اثرانگشت غیرقابل جعل بر مبنای تصویربرداری سه بعدی از سیاهرگ‌های پنج انگشت دست شده‌اند.

اسكن سياهرگها

به گزارش همشهری آنلاین، مهر به نقل از نیواطلس، تلاش برای مقابله با جعل اثرانگشت از سال‌ها پیش در جریان بوده است. محققان معتقدند با استفاده از یک سیستم اسکن سه بعدی سیاهرگ‌های انگشتان دست احتمال هرگونه کلاهبرداری و تقلب در این زمینه به صفر می‌رسد.

تشخیص زنده بودن اثر انگشت با کمک فناوری جدید

تفاوت مهم این سیستم اسکن سه بعدی و نه دوبعدی اجزای بدن است که دقت آن را افزایش داده و از هرگونه جعل و کلاهبرداری جلوگیری می‌کند. برای این کار از فناوری منحصر به فردی موسوم به توموگرافی فوتواکستیک استفاده شده که مبتنی بر قراردادن انگشتان بر روی یک سطح شیشه‌ای است. سپس اشعه لیزر بر روی انگشتان تابانده می‌شود و در عمق بافت آنها نفوذ می‌کند تا تصویری سه بعدی از سیاهرگ‌های انگشتان به دست آید.

هنگامی که نور لیزر از انگشتان می‌گذرد، جریان خون بخشی از انرژی آن را جذب می‌کند و همین امر به تولید موج‌های مافوق صوت می‌انجامد. یک ابزار کشف این موج‌های مافوق صوت در اسکنر موج‌ها را شناسایی کرده و در نهایت تصویری سه بعدی از شبکه سیاه رگ‌ها تولید می‌شود.

این سیستم بر روی ۳۶ نفر با موفقیت آزمایش شده و دقت آن تا به حال ۹۹ درصد بوده است.

کد خبر 553461

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار