یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: طرحی برای مقابله به مثل با اقدامات خصمانه آمریکا تهیه شده که دو فوریت آن چهارشنبه هفته جاری در مجلس مطرح می‌شود. مجلس شورای اسلامی نمی‌تواند در مقابل کارهای یک جانبه‌گرانه آمریکا ساکت بنشیند ما می‌خواهیم واکنش درخوری نشان دهیم.

ایران وآمریکا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، وحید جلال‌زاده اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی به دنبال تهیه طرحی برای انجام اقدام متقابل در برابر فشارهای یک جانبه‌گرایانه آمریکا است تا عملی متقابل انجام شود. در همین راستا طرحی تهیه شد و چند هفته در کمیسیون امنیت ملی با حضور مسئولانی از وزارت خارجه و کارشناسان فنی سازمان انرژی اتمی و سایر مسئولان مربوطه مباحث به صورت دقیق مورد بررسی قرار گرفت تا این طرح عملیاتی شود.

وی با یادآوری شرایط ایران در پذیرش برجام گفت: جمهوری اسلامی ایران با پذیرش برخی از محدودیت‌ها در ازای پذیرش حق غنی سازی و رفع کامل تحریم‌ها حاضر به پذیرش توافق برجام شد و در راستای آن محدودیت‌هایی در زمینه‌ی برنامه هسته‌ای را پذیرفت. طبق ۱۵ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حتی ایران یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش از جمله غنی‌سازی، تحقیق و توسعه و تعدادی سانتریفیوژ پایبند و همراه بود. شفافیت با مجامع جهانی و آژانس اتمی و اقدامات اعتمادساز به جهانیان نشان داد که ما طبق توافق هسته‌ای پیش رفته‌ایم و طرف‌های مقابل هم باید به تعهدات‌شان در راستای رفع تحریم‌ها پایبند باشند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: علاوه بر آمریکا، اروپایی‌ها هم تعهدات را نقض کردند بعد از خروج آمریکا از برجام کشورهای اروپایی طرف برجام در ۱۷ تیرماه سال ۱۳۹۷ با صادر کردن بیانیه رسمی در ۱۱ بند متعهد شدند که تعهدات برجامی در قبال ایران را انجام دهند که متاسفانه این اتفاق رخ نداد و تنها تبدیل به یک جریان سیاسی شد. یک سال بعد از آن شورای عالی امنیت ملی در ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۸ در راستای صیانت از منافع ملی و طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام پنج گام را در جهت کاهش محدودیت‌های برجامی برداشت البته که متاسفانه همین پنج گام کامل اجرا نشد. رییس جمهور در همان تاریخ در نامه‌ای به کشورهای اروپایی اتمام حجت کرد اما باز هم شاهد بدعهدی اروپایی‌ها در ادامه خروج ترامپ از برجام بودیم.

جلال‌زاده خاطرنشان کرد: آمریکا در چند ماه اخیر اقداماتی را انجام داد از جمله تلاش برای تمدید تحریم‌های هسته‌ای. عملیات‌های سیاسی که در شورای امنیت و سازمان ملل مقامات آمریکایی دنبال کردند و هنوز هم به قلدری‌شان ادامه می‌دهند. ما در پاسخ به اقدامات خصمانه آمریکا و همراهی کج دار و مریز اروپا و همچنین تشدید تحریم‌ها علیه ایران و اقدام تروریستی در به شهادت رساندن سردار سلیمانی طرحی را تهیه کردیم تا اقدامی مقابله به مثل صورت گیرد.

وی در توضیح این طرح اظهار کرد: این طرح با قید دو فوریت به صحن علنی ارجاع می‌شود که در یکی از مواد آن آمده که در راستای پنج گام ابلاغی شورای عالی امنیت ملی برای کاهش محدودیت‌های برجامی یکسری اقدامات جدید صورت گرفته و تعهدات هسته‌ای کاهش یابد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هدف از این طرح برگرداندن عزت ملی است ما برجام را پذیرفتیم تا گشایش اقتصادی را در جامعه شاهد باشیم. اکنون بنا به گفته آقای عراقچی هیچ بهره‌ای از منافع اقتصادی برجام نمی‌بریم و تنها برخی از منافع سیاسی برجام شامل حال ما می‌شود که این ظلمی به ملت ایران است که تمامی تعهدات را انجام داد اما آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها برای اجرای تعهدات‌شان امروز و فردا می‌کنند.

جلال‌زاده تاکید کرد: تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد که آمریکا نمی‌تواند یک طرفه علیه ایران تحریم‌هایی را اعمال کرده و به منافع جمهوری اسلامی ضربه وارد کند در نهایت هم ترامپ وقیحانه در سخنرانی سازمان ملل بگوید که داعش را شکست داده و البغدادی و حاج قاسم سلیمانی را کشته است. اینها ظلمی به ملت و مقاومت منطقه است.

وی در جمع‌بندی تاکید کرد: طرح مجلس شورای اسلامی در راستای پنج گام ابلاغی شورای امنیت برای تقویت منافع جمهوری اسلامی و همچنین رفع محدودیت‌های برجامی است. طرحی برای مقابله با اقدامات خصمانه و یک جانبه‌گرایانه آمریکا است که می‌توان از طریق آن واکنش درخوری نشان داد. طبق قانون اساسی ملت ایران زیر بار هیچ سلطه‌ای نمی‌رود ما در عمل نشان می‌دهیم که آنها نمی‌توانند به ما زور بگویند.

به گزارش ایسنا، روز گذشته کلیات طرح مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

کد خبر 553082

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 2
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • Jalal US ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
    6 8
    ما میتونیم به اونا هواپیما ندیم،بانک های آمریکا رو تحریم کنیم،سلاح نفروشیم به آمریکاییها،به کشورهای اطراف دستور بدیم پایگاههای آمریکا رو سریع تخلیه کنن و اونا هم از ترس تبعیت کنن و...خلاصه که دست ما خیلی بازه و از همین الان آمریکا ترسیده!!

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار