بافت کاملاً سنتی و قدیمی بازار بیرجند و وجود انبارهای زیاد کالاهای مصرفی و پوشاک در این بافت فرسوده امکان تکرار پلاسکویی دیگر را هشدار می‌دهد.

مرکز تجاری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، نبض اقتصاد هر شهر بازار آن به حساب می‌آید و آنچه می‌تواند این مرکز مبادلات تجاری را به نقطه‌ای امن برای کسبه و خریداران مبدل کند بهره‌مندی آن از ایمنی لازم هنگام خطر به‌ویژه آتش سوزی، زلزله و سیل است. اما آنچه در کانون مبادلات تجاری و اقتصادی مرکز استان خراسان جنوبی کمتر به چشم می‌خورد رعایت ایمنی‌هاست که جان و مال کسبه و مردم را به مخاطره می‌اندازد، آن طور که اگر رعایت نشود شاید داستان پلاسکو تکرار شود.

بازار بیرجند از همان قدیم‌الایام مرکز تجاری و محل خرید و رفت و آمد مردم بود. این بازار قدیمی از ابتدای سه راه اسدی آغاز شده و تا میدان امام خمینی(ره) ادامه دارد. عرض کم راسته بازار بیرجند از یک طرف و بساط دست فروشان و سد معبر کسبه از سوی دیگر رفت و آمد در بازار بیرجند را با مشکل مواجه کرده است با این وضعیت ورود خودرو به بازار تا حدودی غیر ممکن است.

یکی از کسبه بیرجند معتقد است که خدا نکند اتفاقی در بازار رخ دهد، چون فاجعه‌ای به بار می‌آید که غیرقابل جبران است چراکه بیشتر کسبه حداقل‌های ایمنی را رعایت نکرده و حتی بیشتر آنها سیلندر آتش‌نشانی ندارند. مدتی است کابل و سیم‌های برق از روی دیوارها جمع‌آوری شده، اما هنوز در این زمینه نقص‌هایی وجود دارد به‌ویژه در مغازه‌های قدیمی که نوسازی نشده است. اگر بارندگی سیل‌آسایی رخ دهد بیشتر مغازه‌ها دچار آبگرفتگی می‌شود البته شهرداری با تعریض کانال‌های انتقال آب در خیابان جمهوری اقداماتی انجام داده، اما هنوز در این زمینه نیز نقص وجود دارد.

علی حسینی مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند نیز گفت: به منظور تامین ایمنی و پیش‌بینی برای مواقع اضطراری اقداماتی برای بازار بیرجند انجام شده، اما به گفته کارشناسان باز هم در صورت هرگونه رخدادی، شرایطی خاص بر آن حاکم خواهد شد. نگرانی‌های سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند از وضعیت بافت بازار بیرجند بارها مطرح و به مسئولان دست‌اندرکار و بازاریان هشدار جدی داده شده است، اما هنوز اکثر مشکلات سر جای خود باقی است. در گذشته بافت تجاری بازار بیرجند مشکلات متعدد ایمنی داشت که با همکاری شرکت برق و اتاق اصناف نواقص موجود در معابر بازار برطرف شد، اما اتصالات برق داخل مغازه‌ها باید کنترل شود چراکه در برخی مغازه‌ها نکات ایمنی در تاسیسات و سیم کشی‌ها رعایت نشده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند عنوان کرد: به ساختمان‌های فاقد ایمنی نسبی پروانه پایان کار داده نمی‌شود، اما متأسفانه مجتمع‌های زیادی دارای سیستم اطفای حریق هستند، اما بسیاری از این مجتمع‌ها آگاهی استفاده از این سیستم‌ها را ندارند و یا این‌که آسانسورهای واحدها استاندارد نیستند و دچار مشکل و حبس افراد می‌شوند. بافت کاملاً سنتی و قدیمی بازار بیرجند و وجود انبارهای کالاهای مصرفی و پرخطر در هنگام بروز حادثه به دلیل عدم امکان ورود وسایل اطفاء حریق خسارت‌های بسیاری را به بار می‌آورد.

حسینی بر لزوم فرهنگ‌سازی در زمینه ایمنی تأکید کرد و گفت: در برخی نقاط برای ایمن‌سازی نیاز به سرمایه‌های هنگفت نیست و می‌توان با یک سیستم اطفای حریق از بروز خسارت‌های جبران‌ ناپذیر جلوگیری کرد. ایجاد انبارهای جمع‌آوری ضایعات با اجاره واحدهای مسکونی بافت قدیمی بیرجند احتمال حادثه در این مکان‌ها را افزایش داده و اگر حریقی اتفاق بیفتد با تولید گازهای سمی و دود ناشی از آن خطرات بسیاری برای واحدهای مسکونی مجاور به وجود می‌آید و تاکنون هم ۳۵ حریق در این زمینه داشته‌ایم. ۴۰ تا ۵۰ درصد این انبارها شناسایی شده است، از سوی دیگر برخی از کسبه بازار نیز از خانه‌های قدیمی به عنوان انبار استفاده می‌کنند که با توجه به وجود مواد قابل اشتعال، در صورت هر حادثه‌ای با حجم سنگینی از خسارت مواجه خواهیم بود.

کد خبر 552850

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار خراسان جنوبی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha