بانک مرکزی اعلام کرد: خرید و فروش ارز (اسکناس و حواله) صرفاً در چارچوب مقررات اعلامی این بانک مجاز است.

ارز صرافی هوم پیج

به گزارش همشهری آنلاین، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای اعلام کرد: ایجاد جو روانی نامطلوب و التهاب در بازار ارز جرم محسوب می شود و براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران، هرگونه  خرید و فروش ارز می بایست در بانک‌ها و صرافی‌های مجاز و در چارچوب مقررات اعلامی بانک مرکزی انجام شود.

در این بخشنامه آمده است: در اجرای مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در خصوص مدیریت بازار ارز به اطلاع می‌رساند، خرید و فروش ارز (اسکناس و حواله) صرفاً در چارچوب مقررات اعلامی بانک مرکزی مجاز است و هرگونه اعلام قیمت‌های نامتعارف و خارج از رویه ابلاغی، ایجاد جو روانی نامطلوب و التهاب در بازار ارز، جرم محسوب می‌شود.

بنابراین علاوه بر برخورد انتظامی با شرکت‌های صرافی متخلف، مدیران و مسئولان این دسته از صرافی‌ها به اتهام «اخلالگر اقتصادی» به مراجع امنیتی و قضایی معرفی می‌شوند.‏

ترجمه بخشنامه ارزی بانک مرکزی

اقتصاد نیوز نوشت: بر اساس مقررات بانک مرکزی تامین ارز در دو سرفصل تجاری و غیرتجاری (خدماتی) انجام می شود، سرفصل های خدماتی نیز در حال حاضر محدود به ۲۴ قلم است و حال بانک مرکزی اعلام کرده خرید و فروش ذیل این دو سرفصل فقط در بانک‌های و صرافی‌های مجاز باید انجام شود. با این حساب از روز شنبه ۵ مهرماه ۹۹ دلالان و صرافی‌های غیرمجاز در صورت معامله و خرید و فروش ارز متهم به اخلالگری اقتصادی خواهند شد.

از طرف دیگر در خصوص قیمت‌ها نیز با توجه به مبنا بازار متشکل و صرافی ملی اعلام قیمت‌ها غیرمتعارف و فاصله‌دار با این نرخ‌ها جرم محسوب می‌شود. باید دید اثر این بخش‌نامه می‌تواند از التهابات بازار بکاهد یا در روزهای آتی اتفاق دیگر رخ خواهد داد.

کد خبر 551985

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار