مدیر کل حفاظت محیط‌زیست خراسان جنوبی گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست مخالفت خود را با احداث محور بشرویه - بجستان به دلیل تداخل با مناطق حفاظت‌شده افتخاری خراسان رضوی و مظفری خراسان جنوبی اعلام کرده و پرونده ساخت این محور منتفی است.

جاده یوزپلنگ

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، حسن اکبری در خصوص اظهارنظر و مخالفت دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط‌زیست با ساخت محور بشرویه – بجستان، اظهار کرد: مطالعه اولیه طراحی مسیر بر روی کاغذ انجام شد و توسط مشاور از سوی سازمان محیط‌زیست پیگیری شد. مسیر این جاده از دو منطقه حفاظت‌شده افتخاری خراسان رضوی و مظفری خراسان جنوبی عبور می‌کند که جزء زیستگاه‌های محیط‌زیست هستند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان جنوبی گفت: این مسئله در مکالمه تلفنی با سازمان محیط‌زیست به خراسان جنوبی گزارش‌شده است، اداره کل راه و شهرسازی استان برای احداث این جاده باید از محیط‌زیست مجوز دریافت کند، بنابراین با اعلام مخالفت محیط‌زیست، این مسئله منتفی شده است و هر زمان مکاتبه با اداره کل محیط‌زیست استان انجام شود، مراتب پیگیری می‌شود. تا قبل از این هیچ‌گونه کار اجرایی در مورد احداث این محور انجام‌نشده است، ازنظر زیستگاه یوزپلنگ، مستنداتی مبنی بر اینکه در این منطقه یوز وجود داشته باشد، نداریم.

اکبری معتقد است آن‌گونه که بیان‌شده در منطقه حفاظت‌شده مظفری استان در طی ۱۰ سال اخیر یوزپلنگ آسیایی مشاهده نشده، اما این منطقه از حیث محیط‌زیست و اینکه خواستگاه گونه‌های جانوری دیگری است، حائز اهمیت است. مهم‌ترین پناهگاه یوزپلنگ در استان، پناهگاه حیات‌وحش نایبندان طبس است که در این منطقه نیز طی سال‌های اخیر تنها توانسته‌ایم یوزپلنگ‌های نر را رصد کرده و یوزپلنگ آسیایی ماده مشاهده نکرده‌ایم که این امر زنگ خطری برای انقراض این‌گونه است.

روزهای اخیر خبر ساخت جاده‌ای در استان خراسان جنوبی (محور بشرویه - بجستان) نگرانی‌های فعالان محیط‌زیست را به دنبال داشته است، چرا که قرار است این جاده از دو منطقه حفاظت‌شده افتخاری و مظفری عبور کند که جزو زیستگاه‌های حفاظتی یوزپلنگ هستند. از آنجا که جمعیت یوزپلنگ آسیایی در ایران به شدت در معرض خطر انقراض است و تصادف‌های جاده‌ای همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین تهدیدهای جمعیت یوزها عنوان می‌شود، انجمن‌های زیست‌محیطی نسبت به پیامدهای ساخت این جاده در زیستگاه حفاظتی این گونه حیات وحش هشدار داده‌اند.

کد خبر 551667

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار