پزشکان متخصص بیمارستان نمازی شیراز موفق شدند در یک عمل جراحی کمیاب و پیچیده یکی از بزرگ‌ترین رگ‌های پاره‌شده یک بیمار را جراحی و ترمیم کنند و او را از مرگ حتمی رهایی بخشند.

جراحي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از یکی از پیچیده ترین اعمال جراحی عروق در بیمارستان نمازی شیراز خبر داد و بیان کرد: در این عمل بخشی از بزرگترین سرخرگ بدن یک بیمار ۵۶ ساله ماکویی در بیمارستان نمازی با موفقیت ترمیم و بازسازی شد.

حامد قدوسی جوهری با بیان فرآیند انجام این جراحی پیچیده گفت: بیمار به دلیل درد شکم به بخش اورژانس بیمارستان نمازی مراجعه کرده بود که پس از تشخیص مناسب متخصصان طب اورژانس بیمارستان و با توجه به شرایط خاص بیمار تصمیم گرفته شد تا به صورت اورژانسی تحت عمل جراحی قرار گیرد.

وی توضیح داد: این عمل جراحی باز مربوط به آنوریسم بسیار بزرگ توراکوابدمینال بود که با پارگی داخلی عروق توام شده بود، به این معنی که بیمار دچار گشاد شدگی همراه با پارگی سرخرگ آئورت در قفسه سینه و شکم شده بود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: این جراحی پیچیده در اتاق عمل بیمارستان نمازی و با به کارگیری پمپ قلبی ریوی با موفقیت انجام شد و بیمار پس از انتقال به بخش مراقبت‌های ویژه، با گذشت چهار روز  هوشیاری کامل خود را به دست آورد.

این فوق تخصص جراح عروق مهم‌ترین دلیل این بیماری را فشارخون بالا اعلام کرد و افزود: با توجه به  وضعیت بسیار بحرانی بیمار، چنانچه این جراحی در زمان طلایی انجام نشده بود، شانس حیات بیمار بسیار کم بوده است.

دکتر قدوسی تاکید کرد: خطر این جراحی پیچیده بسیار بالا است، زیرا چنانچه موارد فوق تخصصی رعایت نشود، امکان فلج شدن هر دو پا و نیز سکته قلبی و نارسایی کلیوی و سیاه شدن روده ها وجود دارد. ابتدا با شکاف ناحیه حفره های  قفسه سینه  و شکم توانستیم با کمک تیم جراحی و تیم متخصص بیهوشی، عروق پاره شده به قطر هفت سانتیمتری را بازسازی کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اینگونه جراحی های پیچیده عروق را در کشور نادر دانست و گفت: در بیمارستان نمازی شیراز نیز با توجه به توانمندی و پیشینه موفق گروه جراحی عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز و متخصصان بیهوشی این امکان به وجود آمده تا پیچیده ترین و نادر ترین جراحی‌های دنیا در این مرکز درمانی انجام شود.

کد خبر 551664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار