مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید که این سازمان با ساخت محور بشرویه - بجستان که از دو منطقه حفاظت شده محیط زیستی و کوریدورهای حفاظتی یوزپلنگ آسیایی عبور می‌کند، مخالفت کرده است.

تصادف یوزپلنگ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، طی روزهای اخیر خبر ساخت جاده‌ای در استان خراسان جنوبی (محور بشرویه - بجستان) نگرانی‌های فعالان محیط زیست را به دنبال داشته است، چرا که قرار است این جاده از دو منطقه حفاظت شده افتخاری و مظفری عبور کند که جزو زیستگاه‌ها و کوریدورهای حفاظتی یوزپلنگ هستند.

از آنجایی که جمعیت یوزپلنگ آسیایی در کشور ما به شدت در معرض خطر انقراض است و تصادفات جاده‌ای همواره به عنوان یکی از مهم ترین تهدیدات جمعیت یوزها عنوان می‌شود، انجمن‌های زیست محیطی از جمله انجمن یوزپلنگ ایرانی نسبت به تبعات ساخت این جاده در کوریدور حفاظتی این گونه از حیات وحش هشدار داده‌اند.

انجمن یوزپلنگ ایرانی با ارسال نامه‌ای به دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرده است که دو منطقه حفاظت شده افتخاری در استان خراسان رضوی و منطقه حفاظت شده مظفری در استان خراسان جنوبی هسته مرکزی کوریدور احتمالی تردد یوزپلنگ‌های یزد و خراسان جنوبی و یوزهای سمنان و خراسان رضوی هستند. اخیرا نیز رد و نمایه یوزپلنگ در منطقه حفاظت شده مرزی خواف ثبت شده که نشان دهنده حرکت این گونه از زیستگاه‌های اصلی در مرکز به سوی زیستگاه‌های شرق کشور است.

این انجمن هشدار داده است که درصورت عبور جاده از میان مناطق افتخاری و مظفری خطری جدی این کوریدور و حلقه اتصال مهم را تهدید می‌کند.

در حالی که اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان جنوبی اعلام کرده است که احداث این جاده در انتظار دریافت مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست است، رضا اقتدار، مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این سازمان مسیر احداث محور بشرویه - بجستان را بررسی کرده و مشخص شده است که مسیر پیشنهادی برای ساخت این جاده علاوه بر تداخل با منطقه حفاظت شده مظفری، با منطقه حفاظت شده افتخاری نیز تداخل دارد.

وی با اشاره به مخالفت سازمان با ساخت این جاده به همین دلیل، تصریح کرد: نامه‌ای برای اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان جنوبی ارسال کرده و تاکید کرده‌ایم که برای پیشگیری از تبعات زیست محیطی احداث این محور، گزینه‌های اصلاحی جایگزینی در خارج از مرزهای مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست مورد پیگیری قرار گیرد.

کد خبر 551626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار