رییس جمهور اعلام کرد که آمریکا نتوانست ائتلافی علیه ما ایجاد کند و نتوانست تلاشی که برای لغو محدودیت‌های تسلیحاتی ایران داشت را به ثمر برساند.

روحانی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی طی سخنانی در جلسه امروز هیئت دولت با بیان اینکه همانطور که در روزهای قبل پیش‌بینی می‌کردیم امروز به عنوان یک روز به یادماندنی در تاریخ دیپلماسی کشور خواهد بود، اظهار کرد: آمریکا به عنوان یک کشور زورگو در سطح جهان از دو سال پیش تلاش سرسختانه برای تحمیل مجدد تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران را آغاز کرد که امروز به نقطه شکست خود رسید.

وی افزود: آمریکا در همه این مدت و از روزی که از توافق هسته‌ای خارج شدند فکر می‌کردند که می‌توانند اتحادیه اروپا را به سمت خود بکشانند یا با تحریکاتی که انجام می‌دهند جمهوری اسلامی را به جایی برسانند که بتوانند بهانه‌ای برای بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت داشته باشند اما آمریکا نه توانست ائتلافی علیه ما ایجاد کند و نه توانست تلاشی که برای لغو محدودیت‌های تسلیحاتی ایران داشت را به ثمر برساند.

رییس جمهوری تاکید کرد: امروز باید گفت که فشار حداکثری آمریکا از لحاظ سیاسی و حقوقی بر ایران منجر به شکست و انزوای خود این کشور شده است. آمریکا در طول دو ماه گذشته سه بار برابر ایران شکست خورد. آنهم در جایی که فکر می‌کرد در آنجا لااقل شکست نمی‌خورد اما شاهد این بودیم که ۱۳ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت دربرابر آمریکا ایستادند و از برجام دفاع کردند.

روحانی با یادآوری اینکه استفاده آمریکا از مکانیسم ماشه هیچ مبنای حقوقی ندارد، اظهار کرد: کاملاً روشن بود که آمریکا در این زمینه دچار شکست حتمی می‌شود اما در عین حال شیوه‌ای که شورای امنیت در این زمینه اتخاذ کرد، ارزشمند بود و آنهم شیوه بی‌توجهی به نامه و درخواست آمریکا بود و حتی برای بررسی آن جلسه تشکیل نداد.

وی افزود: ما بارها گفته‌ایم که در برابر ملت ایران یک راه بیشتر وجود ندارد و آنهم با زبان تکریم سخن گفتن است و هرکس که بخواهد با قلدری سخن گوید پاسخی دریافت نمی‌کند.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: من به عنوان رییس جمهوری ایران اعلام می‌کنم که اگر آمریکا بخواهد از قلدری خودش استفاده کند و حرف نادرستی‌ که می‌گوید من توانسته‌ام قطعنامه‌ها را برگردانم و البته هیچکس این حرف را قبول ندارد، در مقام عمل اقدامی برای آن انجام دهد، حتماً با پاسخ قاطع ایران روبه‌رو خواهد شد. ایران هیچوقت زیر بار قلدری آمریکا نرفته و زین پس هم نمی‌رود. وقتی آمریکا درخواستی را مطرح کرده و شورای امنیت با آن مخالفت کرده، بنابراین دیگر از این پس هرگونه سخن‌گفتنی در این زمینه از سوی آمریکا و تلاش‌هایش برای بازگرداندن این تحریم‌ها، با پاسخ ایران همراه می‌شود و مسئولیت عواقب آن به عهده آمریکا خواهد بود.

وی با قدردانی از رییس شورای امنیت و روسیه، چین و ۱۳ کشوری که از ایران دربرابر آمریکا ایستادگی کردند، گفت: یکبار دیگر به ۴+۱ اعلام می‌کنم که اگر همه این کشورها به طور کامل به تعهدات برجامی عمل کنند ما هم به تمامی این تعهدات خود بازمی‌گردد. ما تعهدات برجامی خود را کاهش دادیم چرا که یکسال صبر کردیم اما در زمینه اقتصادی شاهد اقدام خاصی از سوی کشورهای عضو نبودیم و در نتیجه تعهدات خود را کاهش دادیم اما به محض اینکه آنان به تعهدات خود بازگردند ما هم همه تعهدات خود را بازمی‌گردانیم.

روحانی در پایان گفت: جمهوری اسلامی همیشه به تعهدات بین‌المللی خود عمل می‌کند و امروز هم موفقیتی که از لحاظ دیپلماتیک به دست آوردیم در سایه مقاومت ملت و حمایت آنان و نیز هدایت رهبری بوده است و تا زمانی که این هدایت و حمایت مردم باشد ما در برابر فشار آمریکا ایستادگی خواهیم کرد.

کد خبر 550862

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 6
 • IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
  7 0
  دیپلماسی تو چکارکرد این اشتباه ترامپ درمحاسباتش بود وکری گفت ترامپ اشتباه کرد توعرضه توزیع سبد کالا نداشتی
 • IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
  15 0
  این چیزا برای مردم بیچاره و گرسنه نون و آب نمیشه خودتون سیر هستید خبراز ملت بیچاره ندارید خودتون مقاومت کنید دربرابر تحریم چرا ملت باید مقاومت کنند
 • مهدی IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
  7 0
  افرین اقای روحانی ممنونم از زحماتتون بدبختمون کردی خجالت بکش بسه دیگه هر چیرو که تو رویا و توهم هم نمیدیدیم تو واقعیت به سرمون اومد
 • ناشناس IR ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
  6 0
  روحانی ساده لوح!
 • IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
  5 0
  آقا رییس جمهور پاک تمام ملت فراموش کردید دقیقه به دقیقه خودشون قیمت میدن از مسکن خودرو گرونی تغذیه به داد ملت برسید ممنون
 • حجتی IR ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
  8 0
  خب چی نصیب مردم شد گ انی تورم فشار و فلاکت اقتصادی اختلاس و مدیران بی لیاقت از رده بالا به پائین ووووووووکککک
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
  8 0
  این چی میگه میگم بهتون تا چند وقته دیگه
 • مجیدعرب IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
  8 0
  فقط دروغ تحویل ملت میدن

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار