سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به سیاست‌های جنگ افروزانه آمریکا در منطقه و جهان گفت: جهان خیالی آقای پامپئو هم امن تر نخواهد شد. دنیا با اقدامات آمریکا جز ناامنی جز جنگ و خشونت و خونریزی به خود ندیده است. میراث شوم حضور آمریکا در مناطق مختلف دنیا از جمله در افغانستان مظلوم و فلسطین مظلوم چیزی جز شکست نبوده است.

سعید خطیب زاده

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران ۳۰ شهریور ماه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در ابتدا با اشاره به برگزاری نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: روزهای آتی مجمع عمومی سازمان ملل به صورت برخط برگزار خواهد شد و وزیر امور خارجه دوشنبه شب به وقت محلی سخنرانی خواهد داشت.

وی سپس با اشاره به سیاست‌های جنگ افروزانه آمریکا در منطقه و جهان گفت: جهان خیالی آقای پمپئو هم امن‌تر نخواهد شد. دنیا با اقدامات آمریکا جز ناامنی جز جنگ و خشونت و خونریزی به خود ندیده است. میراث شوم حضور آمریکا در مناطق مختلف دنیا از جمله در افغانستان مظلوم و فلسطین مظلوم چیزی جز شکست نبوده است.

پیام تهران به واشنگتن روشن است

سخنگو در ادامه با اشاره به تلاش دولت آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه گفت: تصور می‌کنم تلخ ترین روزها و ساعات برای آمریکا رقم می‌خورد. پیام تهران به واشنگتن روشن است. به جامعه جهانی برگرد و به تعهدات خود برگرد و دست از یاغی‌گری بردار؛ جامعه جهانی تو را خواهد پذیرفت.

وی تاکید کرد: آمریکا در ادعای خود بسیار بسیار منزوی است. اینکه آمریکا در مرکز ادعایی خود منزوی شود، بهترین نشانه برای این است که قدرت او چقدر پوشالی است.

خطیب زاده اضافه کرد: قلدری آمریکا یک نقص دارد، اینکه دنیا در حال تغییر است و به دلیل سیاست‌های ترامپ اولین قربانی خود آمریکا شده است. 

سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر اینکه آمریکا به خوبی می‌داند که چقدر ادعایش پوچ، بیهوده و بی اثر است گفت: جهان به گونه‌ای دیگر نیز تغییر کرده و آن برآمدن کشورهای متعهد و مستقلی مانند ایران است.

خطیب زاده تصریح کرد: هر اقدامی که ناقض منافع ایران و قوانین بین‌المللی باشد، با جدیت پاسخ داده می‌شود تا دست از راهزنی دریایی و هوایی بردارند.

وی تاکید کرد: عاقلان دانند که فشار حداکثری آمریکا موفق بوده است یا مقاومت حداکثری ملت ایران. عاقلان دانند که آمریکا بعد از ۲۰ سال می‌نشیند در افغانستان برای فرار آبرومند مذاکره می‌کند. عاقلان دانند که چه اتفاقی در خلیج فارس، قفقاز  و ... می‌افتد. آمریکا روزهای تلخی را سپری می ‌کند. ایالات متحده جز این ادعاهای واهی هیچ حرف دیگری نمی‌تواند بزند.

۵ گام کاهش تعهدات را انجام داده‌ایم

خطیب زاده درباره سرنوشت برجام نیز گفت: برجام توافقنامه‌ای است که یکبار مذاکره و جمع بندی، امضا و مهر و موم شده است، هر اقدامی که بخواهد این مهر و موم را باز کند، به مفهوم پایان برجام است. موضوع برجام و اقدامات یکجانبه آمریکا را باید از هم تفکیک کنیم. بعد از خروج آمریکا از برجام طرف‌های برجام به ویژه در خصوص اثر رفع تحریم‌های اقتصادی به تعهدات خود به طور فزاینده‌ای پایبند نبوده‌اند. ما هم ۵ گام کاهش تعهدات را انجام داده‌ایم. اما در موضوع اقدامات یکجانبه ترامپ که بخشی به خاطر انتخابات آمریکا و بخشی هم برای فشار بر ملت ایران است، به صورت متحد و شفاف عمل کرده‌اند. مهمترین موضوع این است که این «نه» بزرگ و متحد به صورت یکجا دوباره گفته شود که آمریکا دست از این اقدامات بردارند.

سخنرانی ظریف در شورای روابط خارجی

وی درباره سخنرانی ظریف در شورای روابط خارجی نیز گفت: این امر مرسومی بوده است که وزیر خارجه کشورمان در حاشیه سفر به سازمان ملل در اندیشکده‌ها سخنرانی می‌کردند و این اتفاقا ترس مقامات آمریکا را نشان می‌دهد که از شنیده شدن صدای ایران می‌ترسند. حضور آقای ظریف طبیعی است. معضل و مشکل، رژیم در کاخ سفید است. 

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: دولت آمریکا و رژیم فعلی در کاخ سفید هیچ انتخابی جز احترام به قوانین و نورم‌های بین‌المللی ندارد. باید جرم‌های خود را متوقف و آسیب‌هایی که به ملت ایران زده را جبران کنند.

علت لغو سفر ظریف به اروپا

وی درباره علت لغو سفر ظریف به اروپا گفت: سفر آقای ظریف قبلا هم یکبار گفتم که در حال برنامه ریزی است و نهایی نشده بود. این سفر به دلیل بحران کرونا احتمالا فعلا انجام نمی‌شود اما برخی به دنبال این هستند که از هیچ چیز یک چیزی را در بیاورند.

تقویت حضور رژیم صهیونیستی در ارمنستان

خطیب زاده گفت: یک رژیم جعلی و غاصب در سرزمین‌های فلسطینیان بیش از ۷۰ سال است که تعدی می‌کند. در طی چند ماه گذشته به دوستانمان در ارمنستان موارد را گفته‌ایم. رژیم اشغالگر قدس نه در این منطقه (قفقاز) و در منطقه جایگاهی ندارد.

خرابکاری در نطنز

وی درباره حادثه انفجار نظنز نیز گفت: جمع بندی‌های موضوع در اختیار نهادهای امنیتی و اطلاعاتی است و اگر بُعدی از آن به دستگاه سیاست خارجی برگردد ما حتما اقدام خواهیم کرد. هنوز به ما چیزی اعلام نشده است.

طرح صلح هرمز

سخنگوی وزارت خارجه درباره طرح صلح هرمز نیز گفت: طرح صلح هرمز یک مسیر است البته این طرح فراگیرترین، هم از حیث اصول و هم از حیث حضور کنشگران است. این طرح به خودی خود یک پویایی ایجاد کرد. ما همچنان به چارچوب و اصولی که در چارچوب این طرح ارائه کردیم پایبندیم. امیدواریم که روزی به یک ساز و کار منطقه‌ای ختم شود.

در همین زمینه:

کد خبر 550731

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار