ادعای تعقیب و گریز مانی هاشمی، کولبر نوجوان روستای شمشیر پاوه که از ارتفاع سقوط کرده و مصدوم شده تناقض‌های زیادی دارد و اساسا خودرو سواری امکان حضور در آن مسیر را نداشته است.

کولبر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، مانی هاشمی کولبر ۱۴ ساله اهل روستای شمشیر از توابع پاوه است که مادرش سرپرستی او و خواهر کوچکش را بر عهده دارد. او مجبور است برای مخارج زندگی‌اش کولبری کند، مجوز این کار را نیز از فرماندار پاوه گرفته و به شهر دیاله عراق رفت و آمد می‌کند. مانی اخیراً دچار حادثه سقوط می‌شود و او را به درمانگاه آیت‌الله طالقانی نودشه می‌برند. مداوای اولیه انجام و مانی ترخیص می‌شود و پس از پیگیری فرماندار پاوه، او به بیمارستان طالقانی کرمانشاه انتقال می‌یابد.

مادر مانی روایت‌های متناقضی از ماجرای سقوط نقل می‌کند. او یک‌بار عوامل مرزبانی را تعقیب‌کننده مانی می‌خواند و بار دیگر عوامل نیروی انتظامی را و مدعی می‌شود تعقیب با خودرو سواری انجام شده است. از ساعت دقیق حادثه هم اطلاع دقیقی در دست نیست و چند ساعت مختلف در یک روز عنوان شده که هیچکدام از زمان‌ها با ساعت مراجعه به درمانگاه همخوانی ندارد.

اخبار سقوط و مصدومیت مانی به سرعت در شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود و رئیس کمیته امداد کشور پای کار آمده و اعلام می‌کند کلیه هزینه‌های انتقال و درمان را می‌پذیرد. مانی برای انجام عمل جراحی بر روی چشمانش راهی تهران می‌شود و مراحل درمان را با هزینه کمیته امداد سپری می‌کند.

تعقیب و گریز مانی توسط مرزبانان صحت ندارد

پرویز ایده‌پور، فرماندار پاوه در این باره گفت: اصل سقوط و حادثه برای مانی ۱۴ ساله مورد تأیید است اما ادعای تعقیب و گریز نیروهای مرزبانی را با قاطعیت تکذیب می‌کنیم. خانم رستمی از پنج سال پیش با مراجعه به خود بنده مجوز کولبری محلی را دریافت کرده و روزانه اقلامی را تهیه و برای فروش به دیاله عراق می‌برد. اصل این مساله که مانی در لحظه سقوط در حال کولبری بوده یا خیر جای بحث دارد؛ زیرا مانی همراه مادرش به کولبری می‌رفته و دلیلی نیست که تنها مورد تعقیب و گریز قرار گیرد.

وی ادامه داد: پس از بررسی ادعای خانواده مانی هاشمی در شورای تأمین شهرستان پاوه به این نتیجه رسیدیم که در ایامی که مدعی سقوط از ترس دستگیری هستند، توسط مرزبانان نیروی انتظامی و سپاه پاسداران هیچ مورد تعقیب و گریزی نداشتیم و مساله فرار مانی از دست مرزبانان و در نهایت سقوط وی به این دلیل از اساس تکذیب می‌شود. گفته می‌شود تعقیب و گریز با خودرو سواری انجام شده، در حالی که با توجه به شرایط و وضعیت جغرافیایی منطقه، امکان تعقیب و گریز با سواری ممکن نیست.

خانواده مانی با شروع بحران کرونا تحت پوشش خدمات معیشتی سپاه قرار گرفته و در سال جدید چند بار با بسته‌های معیشتی و نقدی از طرف سپاه پاسداران منطقه حمایت شده است.

خواهان پیگیری مجلس برای طرح ساماندهی کولبران هستیم

سیداحسن احمدی، رئیس شورای اسلامی شهر پاوه اظهار کرد: بنده در زمان وقوع حادثه در شهر پاوه نبودم اما بعد از پرس و جو از افراد مطمئن، تعقیب و گریز مرززبانان را که ادعای خانواده مانی است تأیید نمی‌کنم. ما خواستار اجرای طرح ساماندهی مناسب و در شأن ایران اسلامی برای کولبران هستیم. به واقع وجود کولبری برای فرار از فقر مطلق در منطقه‌های محروم مرزنشین برای کشور نکته منفی به حساب می‌آید و تا حل کامل مشکلات اقتصادی مرزنشینان، لازم است با ساز و کار مناسب ساماندهی کولبران انجام و از اتفاق‌های ناگوار مرزی جلوگیری شود.

استان کرمانشاه ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد که می‌تواند یک ظرفیت بسیار خوب در راستای توسعه مبادلات مرزی به حساب آید، اما نه تنها بالاترین مرز کشور برای کرمانشاه حاصلی نداشته بلکه معضلاتی همچون کولبری را برای مردم رقم زده است.

کد خبر 550098

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار