یک کامیون کتابخانه‌ای متحرک با هزاران کتاب در رومانی برای رساندن کتاب به مناطق محروم و خالی از امکانات سفر خود را آغاز کرده است.

کامیون کتاب در رومانی

به گزارش همشهری انلاین به نقل از ایبنا، اکتوالیته گزارش می‌دهد فروشگاه‌های زنجیره‌ای کتاب Humanitas  در رومانی دست به ابتکار عمل جالبی زده و برای اولین بار یک کتابخانه سیار را در این کشور برای رساندن کتاب و تجدید دیدار با خوانندگان کتاب راهی برخی شهرهای این کشور که به ویژه در شرایط خاص کنونی امکان دسترسی به کتابخانه و کتاب‌ها را ندارند کرده است.

طبق اطلاعات انجمن ناشران رومانی در بهار ۲۰۲۰ تنها بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ کتابخانه در سراسر این کشور باز بوده‌اند. به همین منظور گروه Humanitas تصمیم گرفته‌اند به منظور بهبود و تغییر شرایط دست به ابتکار عمل جالب و مهمی بزنند.

این گروه تاکید کرده‌اند که این پروژه راه حلی مطمئن برای حفظ پیوند ممتاز میان مردم و کتابخانه‌ها است که چند سال درباره آن اندیشیده و طرح آن را روی کاغذ داشته‌اند و به دلایل متعدد به تاخیر افتاده بود؛ اما با شروع پاندمی دیگر هیچ درنگی را دیگر جایز ندانسته و کار را کلید زده‌اند.

این پروژه همچنین بخشی از شعار توسعه رئیس‌جمهور رومانی است که مبتنی بر دسترسی آسان به آموزش و فرهنگ است و  مهم‌ترین و موثرترین عامل برای تضمین این دسترسی حضور کتابخانه‌ها و کتاب‌ها در قلب جوامع است.

 تجربه بازدید از این کامیون بزرگ که چندین هزار عنوان کتاب را در قفسه‌های خود جا داده انعکاسی از لذتی است که شخص دریک کتابفروشی آشنا آن را حس می‌کند. این کامیون‌های پر از کتاب از تاریخ ۸ سپتامبر شروع به حرکت در سطح شهرها کرده و تا ماه دسامبر نیز با ده‌ها توقف از پیش تعیین شده به رساندن کتاب به دست مشتاقان کتاب ادامه می‌دهند.

آمارها همچنین نشان می‌دهد که بخارست، پایتخت رومانی با بزرگترین شبکه کتابفروشی ۵۰ درصد از خرید کتاب را در این کشور شامل می‌شود. با این حال بنا بر گزارش‌های رسمی، در شهرهای کمتر از ۵۰ هزار سکنه، تعداد کتاب‌خانه‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته و ضرورت وجود یک کتابخانه سیار در چنین شرایطی بیش از پیش احساس می‌شد.

کد خبر 549695

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار