صدای سقف‌شکنی نیما به سعادت‌آباد رسید. در روزهایی که بورس روز به روز سرخی رخسارش بیشتر می‌شد برخی تحلیل‌گران بورسی به سرمایه‌گذاران گوشزد می‌کردند صبر کنند و دندان به جگر بگذارند چراکه اگر دلار نیما به کانال ۲۵ برسد مجددا شاخص به رقص می‌آید.

بورس هوم پيج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اقتصادنیوز، دیروز سقف قیمت دلار در نیما شکسته شد، بازارساز با هدف تقویت سمت عرضه و ورود ارز به این بازار اجازه داد در نیما مثل هر بازار استانداردی عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت باشد.

حال سوغات نیما برای ساکنان سعادت‌آباد چیست؟ دو گروه دو پاسخ متفاوت دارند. گروه اول فعالان بورسی و تحلیل‌گرانی هستند که بازار سهام خاستگاه آنان است. گروه دوم اقتصاددانانی هستند که در بورس منافع ندارند و از دریچه کلان اتفاقات را رصد می‌کند.

  • گروه اول: دلار سوخت بورس می‌شود

این گروه اعتقاد دارند با افزایش نرخ ارز  EPS اسمی شرکت‌های صادرات محور به‌طور مستقیم، شروع به رشد می‌کند. رشد برخی شرکت‌هایی که اصطلاحا کامودیتی محور خوانده می‌شود یا برخی شرکت‌های با استعداد صادرات غیرنفتی در این راستا توصیف می‌شود.

در معاملات دیروز این شرکت‌ها بیشترین انتقال مالکیت از حقوقی به حقیقی را داشتند.

از نگاه این گروه متغیر نرخ ارز، ‌ تورم و قیمت‌های جهانی توضیح‌دهنده بخش زیادی از رشد بازار سهام کشور را تضمین می‌کند.

 به همین دلیل افزایش نرخ ارز سامانه نیما به تبع رشد نرخ ارز در بازار آزاد می‌تواند منجر به رشد دیگری در بازار سرمایه شود. به طوری که صعود شاخص پرقدرت و احتمالا سقف‌های قبلی شاخص کل بورس تهران به‌طور مجدد تجربه شود.

  • گروه دوم؛ نرخ ارز پیش‌خور شده است

از نگاه برخی اقتصاددانان قیمت‌هایی که در بازار سهام وجود دارد حتی برای بسیاری از شرکت‌های با پایه صادراتی توضیح‌دهنده درآمد احتمالی آنان در آینده نیست.

به گفته آنان روندی که در بازار سهام در ۵ ماه ابتدایی سال وجود داشت موجب شد بازارها با اختلاف از بورس جا بمانند بازدهی بورس به اندازه‌ای در این مدت بالا رفت که بازارهای دیگر به گرد پای بورس هم نمی‌رسند بنابراین تغییرات کنونی به نظر نمی‌رسد بتواند اثر جدی بر بازار سهام داشته باشد.

حتی اگر در کوتاه‌مدت و تحت تاثیر القائات برخی تحلیل‌گران این سهام بیشتر رشد کند میزان حباب بزرگ شده است.

در واقع نرخی که در بازار وجود دارد فاصله زیادی با بازارهای دیگر دارد و حتی ارز ۲۶ هزار تومانی هم نمی‌تواند حمایت‌کننده و توضیح‌دهنده شاخص در وضعیت کنونی باشد.

این اقتصاددانان به سرمایه‌گذاران توصیه می‌کنند با مقایسه متغیرهایی مانند قیمت به سود هر سهم می‌توانند مقایسه کنند این رقم در سال قبل چقدر بوده است و با توجه به رشد بالای قیمت سهام در سال جاری درآمد شرکت‌ها چه میزان باید افزایش یابد که نسبت امسال با سال گذشته در توازن باشد.

به گفته این گروه شواهد اولیه نشان می‌دهد نرخ ارز در بورس تهران پیش‌خور شده است و حتی سهام با پایه صادراتی به آن میزان که تبلیغ می‌شود با نرخ‌های کنونی ارزندگی ندارد خصوصا که در سال جاری بخش زیادی از نیمه اول سال تمام شده و ارزندگی سهام شرکت‌ها را باید با توجه ملاحظات نیمه دوم در نظر گرفت.

در ملاحظات نیمه دوم نیز متغیرهای سیاسی در کنار اقتصادی نقش دارند. اگر ترامپ رئیس جمهور آمریکا باشد شرایط برای اقتصاد ایران روی کاغذ فرقی نخواهد کرد اما اگر بایدن رئیس جمهور باشد شرایط فرق خواهد کرد.

نکته دیگر مطرح شده از سوی این تحلیل‌گران انتظارات منفی در بازار است. در بازاری که انتظارات منفی حاکم است اثر نرخ ارز بر چند نماد مشخص نمی‌تواند محرک بازار به صورت پایدار باشد زیرا بسیاری از نمادها با صف فروش مواجه هستند و این صف‌های فروش که جلوی چشم برخی سرمایه‌گذاران است از نقدشوندگی سهام می‌کاهد.

  • دو خار چشم بورس تهران

روز گذشته شاخص هم وزن برای یازدهمین روز پیاپی منفی شد این اتفاق به معنای آن است که در نیمی از بازار صف‌های فروش سنگینی می‌کند. پس تا موقعی که این صف‌ها جمع نشود بورس به یک ثبات نرسیده و حرف از رکوردهای قبلی با واقعیت بازار ناسازگار است. وضع صف‌های فروش به گونه‌ای است که برخی پیشنهاد می‌دهند که اگر سهامداران عمده به دلیل عدم ارزندگی حاضر به خرید نیستند این نماد مشمول دستورالعمل گره معاملاتی شوند و دامنه نوسان انها افزایش یابد.

دومین خار نمادهای بسته شده است هر چه این نمادها بیشتر بسته باشد فضای ترس و دلهره در بازار وجود دارد و این فضای ترس و دلهره می‌تواند هیجان در بورس را بالا ببرد.

کد خبر 549441

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار