خبرنگار کهنه‌کار روزنامه واشنگتن پست در کتاب جدیدش می‌نویسد، رئیس جمهور آمریکا سال گذشته در نامه‌هایی به رهبر کره شمالی گفت که تنها آنها می‌توانند خصومت‌ها میان کشورهای‌شان را پایان دهند و وعده داد تا برای همیشه دوست وی باشد.

ترامپ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا،  خبرگزاری یونهاپ گزارش داد، براساس چکیده‌ای از کتاب جدید باب وودوارد، خبرنگار کهنه‌کار آمریکایی تحت عنوان "خشم"، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در نامه‌ای مورخ ۱۲ ژوئن سال ۲۰۱۹ میلادی خطاب به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی گفت: تنها شما و من با همکاری یکدیگر می‌توانیم مسائل میان دو کشور را حل کنیم، به ۷۰ سال خصومت پایان دهیم و عصری از رفاه و سعادت را در شبه‌جزیره کره به ارمغان آوریم که از حد انتظارات‌مان فراتر باشد و شما کسی باشید که آن را رهبری می‌کنید.

در این کتاب آمده است: این نامه ترامپ حدود چهار ماه پس از دومین دیدار وی با کیم در هانوی در فوریه سال ۲۰۱۹ میلادی که بدون توافق پایان یافت، نوشته شده است. ترامپ در این نامه گفت که می‌خواهد مجددا با کیم دیدار کند.

گفته می‌شود که این گزارشگر واترگیت ۲۷ نامه رد و بدل شده میان ترامپ و کیم را بدست آورده که ۲۵ تا از این نامه‌ها هرگز به صورت علنی منتشر نشده‌اند.

نامه ۱۲ ژوئن ترامپ پاسخی به نامه کیم مورخ ۱۰ ژوئن بود که وودوارد آن را به عنوان "نامه تملق و چاپلوسی بلند بالا" توصیف می‌کند.  

براساس این کتاب، کیم در این نامه نوشته بود: همانند زمان کوتاهی که ما یک سال پیش در سنگاپور داشتیم، هر لحظه‌ای را که ۱۰۳ روز پیش با یکدیگر در هانوی داشتیم یک لحظه باشکوه بود و به عنوان یک خاطره گرانبها باقی‌ می‌ماند. من همچنین باور دارم که دوستی عمیق و خاص میان ما به عنوان یک نیروی جادویی کار خواهد کرد.

در این کتاب آمده است: ‌چنین تملق و چاپلوسی از جانب مردی مطرح شده که برای ترامپ به طور کامل نحوه اعدام شوهر عمه خود را توضیح داده بود!  

ترامپ به وودوارد توضیح داد که کیم، جانگ سونگ-تائک، شوهر عمه خود را که متاهل بود، گردن زد و سپس جسدش را بر روی پله‌های ساختمانی که توسط مقامات کره شمالی استفاده می‌شد، به نمایش گذاشت.

هنوز مشخص نیست که کیم چه موقع توضیحات مربوط به اعدام جانگ را به ترامپ گفته است.

اما ترامپ حتی پس از ناکامی نشست دوم‌شان در هانوی، به کیم وعده یک دوستی دائمی را داد.

ترامپ در نامه دیگری به کیم مورخ ۲۲ مارس سال ۲۰۱۹ میلادی نوشت: بار دیگر از شما به خاطر این سفر طولانی به هانوی تشکر می‌کنم. همان طور که به شما گفتم شما دوست من هستید و برای همیشه نیز دوست من باقی خواهید ماند.

ترامپ و کیم بار دیگر در ژوئن سال ۲۰۱۹ میلادی در روستای مشترک پانمونجوم در داخل منطقه غیرنظامی که دو کره را از یکدیگر جدا می‌سازد، با یکدیگر دیدار کردند.

از آن زمان به بعد مذاکرات میان آنها متوقف شده است.

کد خبر 549000

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha