یک بررسی جدید نشان می‌دهد افراد دارای علائم گوارشی مانند تهوع، اسهال و استفراغ مربوط به ویروس کرونا با احتمال کمتری ممکن است دچار بیماری شدید شوند و بمیرند.

covid-19

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز پزشکان در شهر نیویورک ۶۳ بیمار کووید-۱۹ را بررسی کردند و انتظار داشتند افرادی که دستگاه گوارش‌شان هم درگیر ویروس کرونا است، بیماری بدتری داشته باشند. 

اما در کمال تعجب آنها، بیمارانی که با علائم گوارشی در بیمارستان‌ها پذیرش شده بودند، در مقایسه با بیماران بدون علائم گوارشی، حتی پس از در نظر گرفتن سن، نژاد و بیماری پزشکی زمینه‌ای به نسبت ۵۰ درصد کمتر  دچار بیماری شدید کووید-۱۹ شده و به علت آن مرده بودند.

همچنین به طور غیرمنتظره‌ای بیماران با درگیری دستگاه گوارشی میزان‌های پایین‌تری از پروتئین‌های التهابی در خون داشتند.

در زیرگروهی از این بیماران که روده‌هایشان مورد بررسی دقیق قرار گرفت، ذرات ویروس در بافت‌های روده‌ای وجود داشتند، اما التهاب چندانی در آنجا وجود نداشت و فعالیت کمتر ژن‌های مسئول ساخت پروتئین‌های التهابی یافته شد.

هنگامی که پزشکان نیویورکی با همکاران ایتالیایی‌شان همکاری کردند تا ۲۸۷ بیمار کووید-۱۹ را در شهر میلان بررسی کنند، رابطه مشابهی میان درگیری گوارشی و بیماری با شدت کمتری مشاهده شد.

این پژوهشگران همچنین دریافتند در نظر گرفتن علائم گوارشی در ارزیابی اولیه بیماران ممکن است به شناختن افرادی که در معرض خطر بیشتری دچار شدن به بیماری شدیدتر هستند، کمک کند.

کد خبر 548300

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار