یرژی منتسل، کارگردان اهل کشور جمهوری چک که با اولین فیلم خود برنده جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگیسی‌زبان شد، در ۸۲ سالگی از دنیا رفت.

یرژی منتسل

به گزارش همشهری آنلاین از ایسنا به نقل از گاردین، اولگا منزلوا همسر یرژی منتسل از درگذشت این سینماگر پس از یک دوره طولانی بیماری خبر داد. منتسل سال ۱۹۶۷ با اولین فیلمش با عنوان «قطارهای تحت نظر» درباره جنگ جهانی دوم برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی شده بود. او که متولد فوریه ۱۹۳۸ و فارغ التحصیل رشته کارگردانی در شهر پراگ بود در دهه ۱۹۶۰ میلادی در کنار چهرهای مطرحی چون میلوش فورمن از سینماگران پیشگام موج نوی سینمای چکسلواکی بود. 

فیلم «قطارهای تحت نظر» که بر اساس رمانی نوشته بهومیل هرابال ساخته شد، اولین فیلم بلند منتسل بود و این نویسنده منبع الهام بسیاری دیگر از آثار منتسل از جمله «چکاوک‌ها روی بند» نیز بود. این فیلم درباره کسانی بود که از سوی رژیم چکسلواکی به حاشیه رانده شده بودند و منتسل آن را در بحبوحه تغییرات سیاسی موسوم به بهار پراگ ساخت. مقامات از نمایش این فیلم جلوگیری کردند و تنها پس از سرنگونی رژیم کمونیستی در انقلاب‌ مخملی ۱۹۸۲ بود که اجازه اکران آن صادر شد.

منتسل که نویسنده و بازیگر هم بود در عرصه کارگردانی تئاتر فعالیت چشمگیر داشت و نشان شوالیه دولت فرانسه را دریافت کرده است. «میان برها» (۱۹۸۱)، «فستیوال گل های برفی برفی» (۱۹۸۴) و «روستای کوچک شیرین» (۱۹۸۵) از دیگر ساخته های یرژی منتسل بر اساس رمان های نوشته بهومیل هرابال هستند که مورد آخر، نامزدی جایزه اسکار را برای منتسل به ارمغان آورد.

منتسل پس از انقلاب مخملی، فیلم «اوپرای گدایان» (۱۹۹۱) را با فیلمنامه‌ای از واتسلاف هاول نمایشنامه‌نویس معروف و اولین رئیس جمهوری چک مقابل دوربین برد و سال ۲۰۰۶ نیز آخرین فیلمش را یا نام «در خدمت پادشاه انگلیس بودم» کارگردانی کرد. منتسل معتقد بود یک کمدی خوب باید به مسائل جدی بپردازد و اگر درباره مسائل جدی با لحنی جدی صحبت کنید در نهایت احمقانه به نظر می‌رسید.

کد خبر 546958

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار