خداحافظی علی لاریجانی از ریاست مجلس و انتصابش به عنوان مشاور عالی‌ترین مقام جمهوری اسلامی سبب شده تا او همچنان یکی از گزینه‌های بالقوه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری باشد.

علی لاریجانی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، محمدصادق جوادی‌حصار درباره برخی اخبار منتشرشده درباره شرط علی لاریجانی برای حضور در انتخابات سال آینده ریاست‌جمهوری مبنی بر حمایت راست سنتی از او در کنار حمایت اصلاح‌طلبان و مطرح‌شدن این سؤال که چرا رئیس پیشین مجلس از هم‌اکنون حمایت اصلاح‌طلبان از خود را قطعی می‌داند، گفت: «بنده اطلاعی ندارم که چه بخشی از اصلاح‌طلبان با ایشان گفت‌وگویی داشته‌اند و اینکه آیا در این زمینه توافقی انجام شده است یا خیر؛ اما یقینا این عمل در سطح شورای‌عالی سیاست‌گذاری یا شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان انجام نشده است؛ وگرنه خبر آن حتما منتشر می‌شد».

او ادامه داد: «البته اگر یک گروه یا جمعیتی از گروه‌های اصلاح‌طلب با ایشان گفت‌وگو کرده باشند، نمی‌شود این را رد کرد و ممکن است که این اتفاق رخ داده باشد؛ اما اینکه ایشان حمایت اصلاح‌طلبان را برای خود مسلم بداند و بعد هم بگوید که راست سنتی هم از من حمایت کند تا به‌عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری در انتخابات حضور پیدا کنم، به نظر من اگر فرض اول (یعنی حمایت اصلاح‌طلبان) اتفاق افتاده باشد، فرض دوم (یعنی حمایت راست سنتی) هم می‌تواند منطقی باشد؛ اما به نظر من فرض اول هم هنوز محقق نشده است و من بعید می‌دانم که در شرایط کنونی اجماعی دراین‌باره صورت گرفته باشد».

جوادی‌حصار در ادامه بیان کرد: «البته این اتفاق یک امر محال نیست؛ اما این فرضیه در شرایطی خاص که براساس یک پلتفرم روشن و یک معاهده‌نامه خیلی آشکار میزان مشخص دادوستد میان اصلاح‌طلبان، آقای لاریجانی و همچنین جریان سنتی که با ایشان تعامل خواهند داشت، تعریف شود و قابل احصا باشد، انجام‌شدنی است. درواقع باید میزان دادوستد و از سوی دیگر مقدار تعامل و مشارکتی که در دولت در اختیار اصلاح‌طلبان خواهد بود و همچنین میزان اختیاراتی که ایشان به مجموعه مشارکت‌کنندگان و حامیان می‌دهد، از قبل مشخص شود». او تصریح کرد: «بدون این پیش‌زمینه‌ها، من بعید می‌دانم که چنین اتفاقی رخ دهد؛ اما در عالم امکان هیچ‌چیز غیرممکنی وجود ندارد؛ فقط باید ببینیم که شرایط به‌وجودآوردن آن امکانات چه مواردی است. شاید مطرح‌شدن این مسئله در حد گمانه‌زنی و طرح موضوع برای سنجش واکنش‌های اصلاح‌طلبان باشد؛ اما تصور من این است که اگر اصلاح‌طلبان دست به چنین اقدامی بزنند، در عمل پذیرفته‌اند که در منظومه سیاسی اصلاحات، نیروی کامل، جامع و شایسته‌ای برای ریاست‌جمهوری میان آنها وجود نداشته است».

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه خاطرنشان کرد: «یک فرض دیگر هم وجود دارد و آن اینکه آقای لاریجانی را یک نیروی اصلاح‌طلب تصور کنیم که آن هم نه ادعای ایشان است، نه سوابق ایشان چنین چیزی را نشان می‌دهد؛ مگر اینکه ایشان اکنون بیاید و اعلام کند که من در میان جریان‌های سیاسی موجود در کشور خود را اصلاح‌طلب و نزدیک به اصلاح‌طلبان می‌دانم. حتی اگر چنین اسم و برچسبی هم درباره من وجود نداشته باشد». این تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه با بیان اینکه مطرح‌شدن چنین شرطی را یک گمانه‌زنی می‌داند، گفت: «در مجموع به نظر من این مسئله چیزی بیشتر از یک گمانه‌زنی نیست و این طرح موضوع با هدف سنجش افکار عمومی اصلاح‌طلبان و واکنش آنها مطرح شده است؛ البته در این زمینه باید دقت کنیم که نه این دریچه را از هم‌اکنون ببندیم و نه اینکه از حالا فرش قرمز پهن کرده و چراغ‌های سبز را روشن کنیم.

به عقیده من این مسئله یک بحث به‌شدت پیچیده است و نیاز است درباره اینکه این دادوستد شامل چه مواردی خواهد بود، گفت‌وگو و تبادل‌نظر فراوانی انجام شود». او در پایان گفت: «باید منتظر ماند و ملاحظه کرد که در صفحه شطرنج سیاست در آن زمان چه مهره‌هایی حضور دارند و با کدام مهره‌ها می‌توان وارد بازی شد؛ همچنین اینکه اصلاح‌طلبان باید ابتدا تلاش کنند که خود را در بازی نگه‌ دارند و بعد براساس شرایط موجود تصمیم بگیرند. اینکه از حالا درباره یک نظر یا شرایطی به صورت مطلق، نه یا آری بگوییم، حرف سنجیده‌ای نیست».

کد خبر 546560

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار