شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با رشد ۱۰ هزار و ۹۶ واحد روبه‌رو شد.

بورس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، بورس اوراق بهادار تهران که هفته گذشته با ریزش‌های پیاپی شاخص کل روبه‌رو بود، امروز ظاهراً به مدد شروع کار سبدگردان‌ها و شرکت‌های حقوقی، این شاخص روند منطقی پیدا کرده و امروز در پایان معاملات ۱۰ هزار و ۹۶ واحد رشد کرد و به رقم یک ‌میلیون و ۶۴۲ هزار و ۳۷ واحد رسید. 

شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن، امروز ۴ هزار و ۱۱۰ واحد افت کرده و به رقم ۴۴۵ هزار و ۲۷۰ واحد رسید. 

ارزش بازار در بورس تهران امروز به بیش از ۶ میلیون و ۱۵۱ هزار میلیارد تومان رسید. 

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از ۱۰.۲ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب یک‌ونیم میلیون نوبت معامله و به ارزش ۱۱ هزار و ۹۳۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

اگر ارزش معاملات فرابورس در روز جاری که به بیش از ۴ هزار و ۵۹۹ میلیارد تومان رسید را درنظر بگیریم، ارزش معاملات بورس و فرابورس در مجموع به حدود ۱۶.۵ هزار میلیارد تومان رسید. 

امروز شاخص‌های کل، شاخص قیمت، شاخص آزاد شناور و شاخص بازار اول بورس مثبت بودند و شاخص بازار اول بورس در پایان معاملات ۱.۳ درصد رشد کرد، هرچند رشد شاخص‌های کل و قیمت ۶۲صدم درصد رشد کرد و شاخص آزاد شناور تنها ۵۵صدم درصد رشد کرد.

در عین شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن و شاخص قیمت با معیار هم‌وزن هرکدام ۹۱صدم درصد کاهش یافتند و شاخص بازار دوم بورس فقط ۴۴صدم درصد عقب‌نشینی کرد. 

امروز نمادهای شاخص‌ساز شامل فولاد مبارکه، ملی مس، پتروشیمی خلیج‌فارس و معدنی گل‌گهر بوده‌اند و نمادهای شستا، کشتیرانی و مخابرات از نمادهای کاهشی در شاخص بورس بوده‌اند. 

نمادهای مورد توجه معامله‌گران در بورس شامل ملی‌مس، فولاد مبارکه، ایران‌خودرو، سرمایه‌گذاری شاهد، بانک تجارت، سایپا، بانک صادرات و گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو بوده‌اند.

همچنین در فرابورس ایران امروز در پایان معاملات، شاخص کل ۶۷ واحد عقب‌نشینی کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۲۹۰ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک‌میلیون و ۱۳۳ هزار میلیارد تومان شد. 

امروز معامله‌گران در فرابورس بیش از ۲.۱ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۷۶۶ هزار معامله و به ارزش ۴ هزار و ۵۹۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

امروز نمادهای سنگ‌آهن گوهرزمین، پتروشیمی مارون و مدیریت انرژی امید تابان هور به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته‌اند و نمادهای پتروشیمی تندگویان، بانک دی، ذوب‌آهن و آریال ساسول بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

نمادهای پربیننده در فرابورس ایران شامل سرمایه‌گذاری پویا، ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، مادیران وتوسعه و عمران استان کرمان و پلیمر آریا ساسول بوده‌اند.

به گزارش فارس، کارشناسان توصیه می‌کنند مردمی که با دانش اندک وارد سرمایه‌گذاری در بورس شده‌اند، در ابتدا بهتر است از روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم یعنی سرمایه‌گذاری از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام کنند. همچنین اگر می‌خواهند به صورت مستقیم سهام بخرند، ابتدا از سهام عرضه اولیه و نیز واحدهای ای‌تی‌اف دولتی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری بورس استفاده کنند تا ریسک آنها کاهش پیدا کند.

همچنین با توجه به اینکه برخی از افراد برای سودجویی که اقدام به تشکیل صف‌های غیرواقعی فروش می‌کنند، سهامداران باید از رفتارهای هیجانی و از دست دادن سهام باارزش خود خودداری کنند و این امر مستلزم این است که سرمایه‌گذاران برای حضور در بورس حتماً از پس‌اندازهای کناری و اضافی استفاده کنند و به هیچ‌وجه دارایی‌های مورد استفاده خود مانند خانه، ماشین و یا زمین و وسایل کار خود را برای حضور در بورس نفروشند، تا مجبور نباشند سهام خود را با ضرر بفروشند.

کد خبر 546459

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار