قیمت‌های اعلام‌شده مسکن ملی در استان زنجان موجی از اعتراض‌های متقاضیان را در پی داشته است، چرا که با شرایط اقتصادی موجود بسیاری از مردم توان بازپرداخت اقساط را ندارند.

مسکن ملی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از تسنیم، طرح اقدام ملی مسکن یک طرح حمایتی دولت برای خانه‌دار کردن افرادی است که تاکنون به‌دلیل مشکلات اقتصادی نتوانسته‌اند منزل مناسبی برای خود خریداری کنند و هدف این طرح نیز افزایش تولید مسکن و تأمین نیاز جامعه است که بتواند در بلندمدت تغییری در بازار مسکن کل کشور ایجاد کند.

این طرح از همان ابتدا به‌شدت مورد استقبال زنجانی‌ها و دیگر مردم کشور قرار گرفت به‌طوری که ظرفیت ثبت‌نام در استان زنجان در همان ۴۰ دقیقه نخست تکمیل شد و عده زیادی از ثبت‌نام جا ماندند؛ به‌ همین دلیل مسئولان وزارت‌خانه تصمیم گرفتند برای استان زنجان و سایر استان‌هایی که متقاضی زیادی دارند دوباره مهلت ثبت‌نام در نظر بگیرند.

بالاخره پس از دو مرحله ثبت‌نام در استان حدود ۲۷ هزار متقاضی ثبت‌نام کردند  و در فهرست دریافت‌کنندگان طرح ملی مسکن قرار گرفتند که البته پس از پایش به ۱۴ هزار نفر رسیدند.

پس از اینکه در خرداد و تیر ۹۹ از بیشتر متقاضیان  مسکن قسط نخست حدود ۴۰۰ میلیون ریال دریافت شد، از چند روز گذشته میزان پرداخت اقساط، قیمت زمین و قیمت تقریبی این مسکن‌ها در استان مشخص شده و عده بسیاری از متقاضیان در کمال تعجب با قیمت‌های افسارگسیخته مسکن ملی که طرحی دولتی است مواجه شده‌اند؛ در حالی که تصور بر این بود که این طرح نیز همچون مسکن مهر با اقساط کمتر به متقاضیان واگذار شود. در این شرایط، توان پرداخت اقساط از عده‌ای از مردم ساقط است و بسیاری از متقاضیان توان پرداخت این مبلغ را ندارند و به ‌فکر انصراف از طرح افتاده‌اند.

قیمت‌گذاری متناسب با سطح درآمدی مردم استان

معاون مسکن، ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان با اشاره به این که قیمت‌گذاری مسکن ملی مصوب شورای مسکن استان است، اظهار کرد: در طرح اقدام ملی مسکن دو حالت متفاوت برای واگذاری مسکن به متقاضیان وجود دارد؛ یا مسکن با زمین اجاره رایگان ۹۹ ساله داده می‌شود یا اینکه زمین به فرد متقاضی فروخته می‌شود و سند قطعی بعد از پنج سال به نام شخص صادر می‌شود.

سعید شاهین‌فر افزود: در مسکن ۹۹ ساله مصوب شده است که اگر قیمت زمین یک‌سوم قیمت ساخت باشد، زمین با شرایط ۹۹ ساله به‌شکل رایگان واگذار شود، ولی اگر زمین قیمت بالاتری نسبت به ساخت داشته باشد، به‌شکل اقساطی مورد فروش قرار بگیرد و پس از تحویل واحدها قیمت زمین بین چند متقاضی تقسیم شود.

وی با بیان اینکه قیمت‌گذاری مسکن ملی در استان زنجان کاملاً متناسب با سطح درآمدی مردم است، گفت: تسهیلات ۱۰۰ میلیون‌تومانی با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله با دو سال دوره تنفس به‌عنوان یک امتیاز مثبت در این طرح در نظر گرفته شده است و از سویی دیگر بعد از ساخت و ثبت سند مردم قادر به فروش مسکن خواهند شد.

معاون مسکن ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان ادامه داد: سعی شده زمین‌ها در نقاط مختلف شهر پراکنده باشد و همه افراد با هر بضاعتی توان خرید مسکن ملی را داشته باشند. دولت در حال حمایت از مردم است و طرح اقدام ملی مسکن فقط مختص دهک‌های چهار تا هفت در نظر گرفته شده است و این دهک‌ها می‌توانند هزینه اقساط مسکن را پرداخت کنند.

شاهین‌فر اضافه کرد: ۱۰ تا ۱۵ درصد متقاضیان طرح ملی در دهک یک تا سه بودند که مورد شناسایی قرار گرفتند، با این حال از نهادهای کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد مستضعفان درخواست شد مطابق با وظیفه خود کمک‌های مالی لازم را برای افراد شناسایی‌شده در نظر بگیرند تا این افراد نیز بتوانند از طرح اقدام ملی مسکن استفاده کنند.

کد خبر 543934

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار