کیم جونگ۰اون، رهبر کره شمالی در اقدامی پیش‌بینی‌شده خواهرش کیم یو-جونگ را به دومین مقام ارشد این کشور پس از خود و مسئول مستقیم مذاکره و رابطه با ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی منصوب کرد.

كيم يو جونگ خواهر رهبر كره شمالي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، کیم یو-جونگ که در دو سال اخیر از سایه بیرون آمده و به یکی از قدرتمندترین و پرنفوذترین شخصیت‌های کره شمالی تبدیل شده، حالا که به شکل رسمی و در عمل همه‌کاره این کشور بحران‌زده پس از برادر بزرگ‌تر است. این خبر را منابع اطلاعاتی و موسسه‌های جاسوسی کره جنوبی تایید کرده‌اند.

ها تائه-کیونگ، عضو پارلمان کره جنوبی و از اعضای کمیته اطلاعات مجلس ملی مدعی است خواهر رهبر کره شمالی با پشتیبانی برادرش به قدرت اصلی و فرمانده ارشد تبدیل شده و مدیریت تمام امور را در دست گرفته است. هر چند کارشناسان و دیپلمات‌ها معتقدند کیم جونگ-اون همچنان حرف اول و آخر را در کره شمالی می‌زند اما خواهر کوچک‌ترش کیم یو-جونگ به چنان جایگاهی رسیده که می‌توان او را نفر دوم حزب و جانشین فرمانده بزرگ دانست.

به گفته منابع اطلاعاتی سئول، رهبر کره شمالی که از ۲۰۱۱ و همزمان با جانشینی پدرش مسئولیت آزمایش موشک‌های هسته‌ای و بالستیک را در اختیار دارد، برخی از وظایف و مسئولیت‌های خود را در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی-نظامی به دیگر مقام‌های ارشد حزب حاکم کره شمالی تفویض کرده است. برخی معتقدند این کار با هدف کاستن فشارها بر کیم جونگ-اون گرفته شده که در ماه‌های اخیر خبرهایی مبنی بر بیماری‌اش به گوش می‌رسید. ضمن اینکه مسئولیت شکست‌های احتمالی هم به گردن دیگران می‌افتد.

گرچه کیم یو-جونگ ۳۱ ساله در ماه‌های اخیر مواضعی بسیار سخت علیه واشنگتن و سئول گرفته و حتی دستور انفجار دفتر هماهنگی روابط مشترک دو کره را صادر کرده است اما به نظر نمی‌رسد دست‌کم در آینده نزدیک جانشین برادرش شود. کیم جونگ-اون ۳۶ ساله در هفته‌های گذشته شخصا در چند برنامه در پیونگ‌یانگ و شهرهای اطراف شرکت کرده و به مردم سیل‌زده و بحران‌زده برخی مناطق دورافتاده کره شمالی سر زده است.

با اینکه خواهر رهبر کره شمالی پیش‌تر از ناممکن بودن ادامه مذاکره‌های هسته‌ای در شرایط فعلی دست‌کم تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر خبر داده بود اما در اقدامی عجیب از رئیس جمهوری آمریکا برای فرستادن نامه به برادرش تشکر کرد. گفته می‌شود دانلد ترامپ در نامه خود به کیم جونگ-اون نسبت به ادامه گفتگوهای دوجانبه اظهار امیدواری کرده و برای مهار بحران کرونا در کره شمالی پیشنهاد کمک داده بود.

کد خبر 542191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار