محققان انگلیسی مدعی شدند که استرس مزمن ناشی از پاندمی "کووید-۱۹" به تولد نسلی از نوزادان منجر می‌شود که کم‌وزن‌تر به دنیا می‌آیند.

مادر و نوزاد

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از دیلی‌میل، محققان دانشگاه " لافبورو"(Loughborough) انگلیس هشت مطالعه که بیش از هشت هزار و دویست مادر باردار و بیش از یک میلیون کودک در آن حضور داشتند را تجزیه و تحلیل کردند.

یافته‌های آن‌ها نشان داد که استرس در دوران بارداری ارتباط قابل توجهی با کاهش وزن نوزادان به هنگام تولد دارد. این کاهش وزن، وزن کمتر از  ۲.۲۶ کیلوگرم برای یک نوزاد 9 ماهه تعریف می‌شود.

اینکه نوزاد کوچک متولد شود، سبب ایجاد مشکلات طولانی مدت می‌شود. زیرا این مشکل با مشکلاتی چون عملکرد ضعیف در مدرسه، اضافه وزنی در بزرگسالی و مرگ زودرس همراه می‌شود.

دوران بارداری به خودی خود استرس‌زا است. نگرانی در مورد پول، امنیت شغلی، حمایت از کودکان در خانه و یا مسائل خانوادگی همگی می‌توانند به بروز "استرس مزمن" منجر شوند و انتظار می رود که این استرس در نتیجه شیوع کروناویروس بدتر نیز شود.

محققان به عنوان مثال، به بحران مالی سال ۲۰۰۸ میلادی در اسپانیا اشاره کردند که سبب شد تولد نوزادان با وزن کم دو درصد افزایش یابد.

دهه‌هاست که تاثیرات ناشی از استرس مزمن احساسی توسط دانشمندان مورد بررسی قرار گرفته است.

در مقاله‌ای که در مجله "Human Biology" آمده ، گفته شده که ممکن است کروناویروس یک مادر خوشحال و شاد را به مادری نگران همراه با احساس ترس تبدیل کند.

بر اساس این یافته‌ها، دو نسل یا بیشتر طول می‌کشد تا محققان دقیقا متوجه شوند کرونا چگونه روی تولد نوزادان تاثیر می‌گذارد.

یکی از فرضیه‌های این مطالعه نشان از افزایش جهانی استرس عاطفی مادران و کاهش وزن نوزادان هنگام تولد دارد.

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۲ میلادی منتشر شد، سطح هورمون استرس در بزاق ۴۸۸ مادر در فیلیپین را اندازه‌گیری کرد.

نتایج نشان داد مادرانی که سطح هورمون کورتیزول در آن‌ها بیشتر بود، پسرانی به دنیا آوردند که وزن کمی داشتند. اما نوزادان دختر خیلی تحت تاثیر قرار نگرفتند.

"بری بوگین"(Barry Bogin) محقق پروژه از دانشگاه " لافبورو" در توضیحات خود گفت که استرس مزمن می‌تواند باعث ایجاد تغییرات بیولوژیکی در بدن، تغییر سطح هورمون و رفتار سلولی شود.

استرس مادر و تاثیر آن روی نوزاد نیز ممکن است ناشی از رفتارهای غیرمستقیم مانند رژیم غذایی ضعیف، رفتارهای اعتیادآور مانند استعمال دخانیات، و عدم مراجعه به پزشک قبل از تولد نوزاد باشد.

محققان گفتند که ترس ناشی از پاندمی "کووید-۱۹" کل جامعه را فرا گرفته و مادران باردار نیز در معرض این ترس و آسیب‌های ناشی از آن هستند.

نتایج این پژوهش در شماره آتی مجله "American Journal of Human Biology" منتشر خواهد شد.

کد خبر 541526

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار