پس از ریزش حدود ۲۰۰ دلاری قیمت طلا در طول هفته گذشته و بازگشت و ثبات قیمت‌ها در سطح ۱۹۵۰ دلار در هر اونس، طلا به دنبال بازیابی سود از دست رفته‌ای است که در پی اصلاح قیمت‌ها رقم خورد، سوال اینجاست که افزایش قیمت‌ها تا چه سطحی امکان پذیر است؟

طلا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اقتصادآنلاین، به گفته تحلیل‌گران بزرگترین اصلاح یک روزه بازار طلا در هفت سال گذشته، برای این بازار ضروری به نظر می‌رسید؛ این در حالی است که پیشتر بسیاری از تحلیل‌گران ریزش یکباره قیمت‌ها را به دنبال روند اصلاحی بازار پیش بینی می‌کردند.

اورت میلمان کارشناس فلزات گرانبهای گینزویل کوین در این باره معتقد است: ریزش نزدیک به ۱۲۰ دلار تنها در یک روز، گام بزرگی بود که بازار در راستای اصلاح قیمتی برداشت. در واقع آنچه انتظار می‌رفت نزدیک شدن قیمت‌ها به سطح ۱۹۰۰ دلار در هر اونس بود؛ در این شرایط سطح حمایتی خوبی ایجاد شده که به ثبات بیشتر بازار تا ماه سپتامبر و به تبع آن تا سه ماهه چهارم کمک می‌کند.

دنیل پاویلونیس کارگزار ارشد کالایی RJO Futures در توضیح خود از بازار هفته گذشته عنوان کرد: یکی از نشانه‌های بازار طلا در هفته گذشته افزایش علاقه به موارد خرید و فروش با توجه به ریزش قیمت‌ها بود. این در حالی است که ما پیشتر شاهد موارد جهش قیمتی اینچنین بوده‌ایم. در بازار هفته جدید هم نوساناتی در قیمت‌ها خواهیم داشت که در نهایت منجر به ادامه روند صعودی بازار خواهد شد، ادامه نوسانات در بازار به معنای پایان صف آرایی در بازار نخواهد بود. اگر در یک مسیر صعودی بزرگ قرار بگیریم، صف فروش را مشاهده خواهیم کرد که خود می‌تواند به نوعی ایجاد تعادل کند، در چنین حالتی سطح حمایتی خوبی هم ایجاد شده که می‌تواند مسیر را برای جهشی بزرگتر آماده کند.

  • مذاکرات مالی آمریکا؛ تنش چین با ایالات متحده

دو عامل تاثیرگذار بر بازارهای هفته جدید درست همانند هفته قبل شامل مذاکرات در مورد بسته محرک مالی دوم آمریکا میان نمایندگان دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات است که هنوز به نتیجه قطعی نرسیده و از سوی دیگر ادامه تنش‌های ایالات متحده با چین است که در صورت از سر گیری می‌تواند نوسانات اساسی در بازار بر جای بگذارد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا همچنان در مورد عدم تصویب بسته دوم محرک مالی، نمایندگان دموکرات را مقصر می‌داند؛ این اظهارنظر یک هفته پس از شکست جمهوری‌خواهان در مذاکره با دموکرات‌ها عنوان شده است. یادآوری این نکته ضروری است که مجلس سنای آمریکا در حال حاضر تحت کنترل جمهوری‌خواهان و مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات‌ها قرار دارد.

دنیل گالی رییس استراتژی کالایی TD Securities در این باره گفت: بسته دوم محرک مالی نگرانی‌های زیادی با خود به همراه دارد. واقعیت این است که مجلس سنا برای مدتی تشکیل جلسه نخواهد داد و این یک عامل منفی برای بازار و البته در قیمت گذاری طلا خواهد بود.

فیلیپ استریبل استراتژیست اصلی بازار در شرکت Blue Line Futures عنوان کرد: بلافاصله با دستیابی به توافق در تصویب بسته محرک مالی دوم، ارزش دلار آمریکا تضعیف شده و قیمت طلا افزایش خواهد یافت؛ در صورت تصویب نسخه دموکرات‌ها در بسته محرک مالی ارزش دلار آمریکا به شدت تضعیف شده و در صورت تصویب نسخه جمهوری‌خواهان ارزش پول این کشور به آرامی کاهش خواهد یافت.

جورج جرو مدیرعامل RBC Wealth Management گفت: مذاکرات تجاری ایالات متحده و چین برای بازارهای هفته جدید از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که معامله‌گران در تلاش هستند تا برخی از علائم را پیش از انجام معاملات دریافت کنند.

اگرچه بر اساس گزارش‌های منتشر شده در روز گذشته، به نظر می‌رسد که جلسه بررسی معاملات تجاری ایالات متحده و چین در زمان‌بندی‌ها به تعویق افتاده است؛ بنا بر اعلام پیشین قرار بود این جلسه امروز شنبه تشکیل شود.

هان تان تحلیل‌گر  FXTM market در این راستا توضیح داد: تا به امروز چین، از لحاظ خرید اقلام صادراتی آمریکا نسبت به اهدافی که برای یک ساله تعیین شده بود فاصله زیادی دارد. در صورتی که هر کدام از مذاکرات (در مورد بسته محرک مالی ایالات متحده و یا مذاکرات میان چین و آمریکا) به نوبه خود به بن بست و نتیجه منفی برسد، معامله‌گران در بازارهای سهامی رکوردهای جدید به ثبت خواهند رساند و راه را برای بازگشت طلا به سطح ۲ هزار دلار باز خواهد گشود.

  • بازدهی اوراق خزانه و ارزش دلار

از دیگر عوامل اصلی و تعیین کننده در بازار طلا بدون شک بازدهی اوراق خزانه و ارزش دلار آمریکاست. در طول هفته گذشته تقویت هر دو عامل منجر به کاهش قیمت طلا شد.

گالی در این باره بیان کرد: بزرگترین عوامل تاثیرگذار بر بازار طلا در طول هفته گذشته بدون تردید تغییر در نرخ‌های اسمی و واقعی بوده است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی‌های قبلی در مورد روند بی محابای صعود قیمت طلا اکنون تحت تاثیر قرار گرفته است، تصریح کرد: محیطی که پیشتر منجر به افزایش قیمت طلا می‌شد، اکنون کمی تعدیل شده اما خریداران همچنان به دنبال ریزش دوباره قیمت‌ها هستند و سطح ۱۸۵۰ دلار جایی است که طلا را تبدیل به محیطی جذاب برای سرمایه گذاری‌های دوباره خواهد کرد.

میلمان هم درباره بازدهی اوراق خزانه عنوان کرد: با افزایش بازدهی اوراق خزانه، جذابیت طلا کاهش خواهد یافت.

  • جلسه فدرال رزرو و تاثیر آن بر بازار طلا

اتفاق مهم دیگری که در طول هفته جاری می‌تواند بر بازار طلا تاثیرگذار باشد، جلسات ماه جولای فدرال رزرو است که روز چهارشنبه منتشر خواهد شد و سرمایه گذاران توجه زیادی به منحنی کنترل عملکرد بازدهی اوراق (YCC) خواهند داشت.

افشین نبوی معاون رییس بازرگانی بخش فلزات گرانبها در MKS SA در این باره گفت: ریزش بیشتر قیمت‌ها در هفته جدید چندان منطقی به نظر نمی‌رسد، از دیدگاه روانشناختی سطح پشتیبانی ۱۹۰۰ و ۱۹۲۵ دلار و سطح مقاومتی ۲ هزار دلار در هر اونس در معاملات هفته آتی قابل پیش بینی است.

میلمان نیز در این رابطه عنوان کرد: قیمت گذاری نزولی و صعودی هر دو به یک اندازه ریسک پذیر است؛ اگر قیمت‌ها بار دیگر به کمتر از ۱۹۰۰ دلار در هر اونس برسد همان اندازه جای تعجب نخواهد داشت که اگر قیمت‌ها به بیش از ۲ هزار دلار در هر اونس دست یابد.

استریبل اما با بیان اینکه خریداران جدید به دنبال دستیابی قیمت‌ها به سطوح بالای ۲ هزار دلار هستند، توضیح داد: خریدارانی که طی هفته گذشته در قیمت‌های ۱۸۷۴ و ۱۹۰۰ دلار در هر اونس موفق به خرید شده‌اند، اکنون انتظار دارند که قیمت‌ها به سرعت به سطوح بالای ۲ هزار بازگردد. بازگشت قیمت‌ها به سطوح بالای قیمتی اعتماد سرمایه گذاران به این بازار را افزایش خواهد داد.

از دیدگاه جرو اما برای دستیابی به سطح قیمتی ۲ هزار دلار در هر اونس سطح مقاومت نخست ما ۱۹۰۰ دلار و سپس ۱۹۵۰ دلار در هر اونس خواهد بود. وی معتقد است: این واقعیت که با گذر زمان به سرعت به زمان انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده نزدیک می‌شویم خود نوسانات بازار را به دنبال خواهد داشت و در نهایت همین مساله طلا را به سمت سطح ۲۱۰۰ دلار در هر اونس سوق خواهد داد.

کد خبر 541268

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار