تاثیر ۲۳ درصدی کاهش قیمت سهام شستا در شاخص کل نشان داد، مردم نسبت به سهام دولتی بی‌اعتماد شده‌اند.

بورس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، ریزش ۹۰ هزار واحدی بورس، سبب شد افت تاریخی در بورس شکل بگیرد و بیشترین ریزش بورس طی سال‌های گذشته رقم خورده است.

دلایل مختلفی از سوی اهالی بازار برای این افت عنوان می‌شود. چنانکه بخشی از فعالان بازار می‌گویند این اصلاح ناشی از شرایط طبیعی بازار است. اما اغلب کارشناسان بر این نکته اتفاق نظر دارند که اختلاف موجود میان دو وزارتخانه در عرضه دارا دوم سبب سقوط این روزهای بازار سرمایه شده است.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند، زمانی که از یک طرف ریسک به سیستم معاملات تزریق می‌شود و از طرف دیگر، نااطمینانی و بی‌برنامگی برای همان سیستم ایجاد می‌شود، نتیجه همین ریزش‌ها خواهد بود. در ماجرای صندوق ETF دو وزاتخانه با یکدیگر درگیری داشته و بیانیه‌های زیرمجموعه‌های این دو وزارتخانه سبب شده، مردم اعتمادشان را به دولت از دست بدهند.

البته در این شرایط، مردم نیز به عنوان خریدار اطمینان خود را از دست داده‌اند و برگشت این اطمینان در شرایط فعلی زمان‌بر است.

  • گشایش اقتصادی دولت، عامل ریزش بورس؟

یکی دیگر از دلایل ریزش بورس طی روزهای گذشته اعلام طرح دولت در خصوص گشایش اقتصادی و فروش نفت و اوراق سلف نفتی بوده است. هنوز ابعاد این طرح برای مردم و کارشناسان اقتصادی مشخص نشده است. البته مردم هنوز هم نسبت به طرح گشایش اقتصادی دولت به درستی آگاه نشده‌اند و هنوز عاقبت طرح فروش اوراق سلف نفتی هم برای خریداران مشخص نشده است.

مشخص نبودن بازدهی، هدایت منابع دولتی، شرکت‌های دولتی و بانک‌ها از بازار بورس به سمت خرید این اوراق سلف و آینده این اوراق از جمله مواردی است که هنوز برای مردم تبیین نشده است.

  • سهام عدالت، عامل ریزش چهارشنبه بورس؟

با آزادسازی ۳۰ درصد دوم سهام عدالت در ۱۸ مرداد، بسیاری از مردم شروع به ثبت سفارش در حوزه فروش سهام عدالت خود کردند. کارگزاری‌ها و بانک‌ها موظف بودند پس از ۴۸ ساعت شروع به فروش این سهام کنند. روز چهارشنبه گذشته بعد از رشد ۳۰ هزار واحدی بورس، سهام شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت به صورت آبشاری توسط این کارگزاری عرضه شد که به شدت بخش عرضه شرکت‌های دولتی را افزایش داد. این مساله سبب شد، بسیاری از سهامداران به تبعیت از این نمادها در صف فروش سایر شرکت‌ها قرار گرفتند.

  • شستا، نماد ریزش شرکت‌های دولتی در بورس

طی معاملات امروز یک‌شنبه ۲۶ مردادماه، نماد شستا که طی روزهای گذشته به دلیل افشای اطلاعات بسته بود، بعد از بازگشایی با کاهش ۱۷ درصدی مواجه شد. این کاهش سبب ریزش شاخص کل بورس به میزان ۲۱ هزار واحد شد. کارشناسان اقتصادی معتقدند این ریزش نشان می‌دهد اعتماد به نمادهای دولتی از دست رفته است و زمانی که ۳ روز معامله یک نماد متوقف بوده است، باید به اندازه این ۳ روز که بازار غالبا منفی بوده است، منفی بخورد.

  • پایان حمایت از بورس

عدم دستکاری بازار برای منفی نشدن شستا توسط سازمان بورس نکته مثبت معاملات امروز بود. اینکه بازار به صورت تصنعی نگه داشته نشد نشانه مثبتی است که نشان می‌دهد همه نهادهای دخیل در بازار سرمایه متوجه شده‌اند نباید با مکانیزم‌های بازار به صورت مکانیکی برخورد شود.

به گزارش فارس، طی معاملات امروز بورس، شاخص کل با ۴.۶۶ درصد یعنی ریزش ۸۹۶۹۳ واحد ریزش به یک میلیون و هشتصد و سیزده هزار و پانصد و هفتاد و چهار واحد رسید که به نظر می‌رسد یک سقوط تاریخی برای بورس تا امروز  به ثبت رسیده باشد.

کد خبر 540932

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار