یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه نوسانات بورس طبیعی است، گفت: طی چند ماه گذشته شاهد رشد ۴ تا ۵ برابری شاخص بودیم، بنابراین یک اصلاح ۱۰ تا ۱۵ درصدی در بازه زمانی ۶ ماهه کاملا طبیعی است.

بورس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، رضا خانکی در مورد علت افت شدید شاخص طی امروز و دیروز اظهار داشت: بازار سهام روند طبیعی خود را طی می‌کند؛ روزهای پیاپی رشدهای ۲ و ۳ درصدی شاخص را شاهد بودیم و بین ۶ تا ۱۰ درصد از سقف شاخص بورس کاسته شده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در حقیقت، طی چند ماه گذشته شاهد رشد ۴ تا ۵ برابری شاخص بورس بودیم، بنابراین یک اصلاح ۱۰ تا ۱۵ درصدی در بازه زمانی بلندمدت، طبیعی به نظر می‌رسد.

وی ادامه داد: درست است که سرمایه‌گذاران جدید در بورس، در این چند روز ضرر دردناکی را متحمل شدند اما برای کسانی که بلندمدت در بازار بودند اصلاح عجیبی رخ نداده است؛ بنابراین این اصلاح‌ها روند طبیعی بازار است و مشکل خاصی پیش نیامده است.

خانکی گفت: زمانی که در بازار بورس اصلاح رخ می‌دهد، همه در خبرها به دنبال متهم اصلی می‌گردند و به عنوان مثال موضوع سلف نفتی را مورد اشاره قرار می‌دهند و یا اینکه به صندوق‌های ETF اشاره می‌کنند؛ در حالی که این اخبار، خبرهای جدیدی نیست و افراد به دنبال توجیه فرایند بازار هستند، در حالی که واقعیت این است که اصلاح بازار همزمان با این اخبار بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: زمانی که اصلاح پایان یابد سهم‌هایی که از ارزندگی بالاتری برخوردارند توسط سرمایه‌گذاران با قیمت پایین خریداری خواهند شد.

 • آیا فروش حقوقی‌ها به ترس سهامداران حقیقی دامن زد؟

وی با بیان اینکه فعالان بازار سرمایه نگران نباشند، گفت: این مسائل جزو ذات بازار است. در نقطه‌ای میل به گرفتن سود در بورس بیشتر و در نقطه‌ای نیز میل به ورود پول و خرید سهام بیشتر می‌شود؛ نکته این است که هیچکس هیچ وقت نمی‌تواند این نقاط را تعیین کند، ممکن است بسیاری از این سهم‌هایی که در حال فروخته شدن هستند، طی یک ماه آینده با قیمت بالاتری در صف فروش عرضه شوند.

خانکی در خصوص اینکه فعالان بازار میگویند صف فروشی که از سوی حقوقی‌ها ایجاد شده به ترس سهامداران حقیقی دامن زده است، تصریح کرد: این آیتم خیلی روشنی نیست؛ حقوقی شخصیتی است که به دنبال کسب سود از خرید و فروش است. بنابراین این نوع تقسیم‌بندی درست نیست.

وی افزود: اما اگر در اینجا منظور سهام‌دار عمده شرکتهاست باید بگویم که این سهامداران به دنبال نوسان‌گیری از سهم خود نیستند. طبیعتاً یک شرکت حقوقی که روی سهمی سرمایه‌گذاری می‌کند به دنبال انتفاع خود و سهامدارانش است.

 • ریسک‌های سیستماتیکی به بازار در حال تحمیل شدن است

این کارشناس بازار سرمایه گفت: همچنین اگر بگوییم شخصی عمداً این کارها را در بازار سرمایه می‌کند، موضوع درستی را مطرح نکرده‌ایم؛ اما باید توجه داشت که در حال حاضر ریسک‌های سیستماتیکی به بازار تحمیل می‌شود که بازار هنوز نمی‌داند باید چه واکنشی نشان دهد؛ به عنوان مثال اثر خبر گشایش اقتصادی به احتمال زیاد بیشتر از مساله اوراق سلف نفتی است و احساس می‌کنم بسیاری از خبره‌های بازار به این اخبار حساس شده‌اند. مثلاً فکر می‌کنند که دولت در حال توافق خاصی با چین و یا هر کشوری است و یا اینکه بخشی از پول‌های کشور از کره در حال آزاد شدن است و یا هر چیز دیگری که روی پارامترهای اقتصاد کلان تأثیر گذارد. از این رو smart money (پول هوشمند) با احتیاط در حال خرید است.

خانکی افزود: اگر این اخبار را از بازار کنار بگذاریم، متوجه می‌شویم که اتفاق ویژه‌ای در بازار به وقوع نپیوسته و روند بازار روند طبیعی است. اینکه گفته شود بابت اخبار رانتی خاصی حقوقی‌ها در حال فروش سهام‌هایشان هستند، درست نیست.

 • وظیفه صندوق توسعه، حمایت از نقدشوندگی بازار است

وی در ادامه با بیان اینکه وظیفه صندوق توسعه بازار حفظ نقدشوندگی بازار است و نمی‌توان برای صندوق هیچ نقشی جهت حفظ سودآوری بازار متصور شد، گفت: اگر این‌طور باشد، همه فعالان بازار قیمت‌ها را حبابی می‌کنند و همهمه راه میفتد که چرا صندوق توسعه حمایت نمی‌کند و در این حال نیز صندوق توسعه با کلی سهام می‌ماند.

خانکی تصریح کرد: اگر کمیته سرمایه‌گذاری صندوق به این نتیجه رسید که نقدشوندگی بازار دچار اخلال شده به این موضوع ورود می‌کند که تقریباً همواره این کار را کرده است؛ البته این موضوع به یک باره اتفاق نمی‌افتد بلکه حمایت صندوق از سهم‌های جریان‌ساز بازار تا نقطه اشباع فروش ادامه دارد؛ به عنوان مثال طی روزهای اخیر شاهد حمایت صندوق از سهم‌هایی همچون فولاد، فملی، پالایشگاه‌ها، شبندر و … بوده‌ایم.

وی تاکید کرد: به هر حال اگر قرار باشد در هر قیمتی سهم‌ها را بخرد بازار از شکل عرفی خود خارج می‌شود چراکه نوسانات جزئی از بازار است.

کد خبر 540848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • US ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
  حتما دولت خرش از پل کذشته وپول از دست مردم خارج کرده .دیکه نیازی نیست شاخص های بورس بالا نگه داره.
 • IR ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
  33 20
  دوست عزیز اصلا متن بالارو خوندی ببینی چی گفته. به نظر منکه بازر اصلاح عمیق خورده و این برای ادامه کار بسیار عالیه داره مثل فنر جمع میشه تا راحت تر اهداف بالاتری رو بزنه
 • IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
  44 23
  مطمنا در چند روز اینده فروشنده های عجول بیشترین حسرت را خواهند خورد
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
  10 5
  امیدوارم واقعا همین باشه یکم زیادی غیرمنطقی و غیر اصولیه با اصول بورس جور در نمباد چطور با اعلام لغوetf یهو بازار قرمز شد
 • محسن IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۷
  17 1
  بدی بورس این شده که هربچه ای نشسته وگروهی زده ومیگه من تحلیلگربورس هستم و داره خط میده به تعدادی وخط اشتباهی هم میده واون سرمایه گذارهاهم متاسفانه تامیبینن کمی ریزش دارن سریع سهامشون رومیفروشن،اصلابورس درصدکمی سهامداربلندمدت داره که اون افرادمطمعناموفق هستندوکاربلد،افرادجدیدنابلدلحظه ای هستندوبازارخراب کن،وگرنه هرسربالایی یه سرازیری هم داره،اگرقرارباشه شاخص فقط بالابره ووای نسه که بازارنیست،تاپایین نیادنمیشه خریدومنتظربالارفتن وسودکردن بود،
 • علی IR ۰۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۷
  21 4
  دوشنبه صف خرید بود همه نماد ها با یک دعوای زرگری دو وزیر صف خرید به صف فروش تبدیل شد و خود حقوقی ها اون روز دوتا ده درصد نوسان گرفتن، بعد این آقا مردم رو چی فرض کرده که میگه اصلاح بازار به طور اتفاقی با این اخبار مقارن شده؟؟؟!!! خودتی آقای کارشناس

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار