روند نزولی شاخص کل بورس حتی پس از آنکه عرضه دارادوم قطعی شد ادامه یافت و درحالی که برخی نحوه فروش سهام عدالت توسط کارگزاری‌ها را در این اتفاق بی‌تاثیر نمی‌دانند، برخی کارشناسان معتقدند بازار درحال اصلاح خود است.

بورس هوم پيج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، انتشار خبر لغو عرضه دارادوم در هفته گذشته باعث شد بازار روندی نزولی به خود بگیرد و درحالی که وارد کانال دو میلیون واحد شده بود، دوباره به کانال یک میلیون واحد بازگردد. البته چراغ شاخص با خبر عرضه دارادوم هم سبز نشد و همچنان روند نزولی داشته و در کانال یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد در حرکت است.

این درحالی است که روز چهارشنبه هفته قبل، برخی کارگزاری‌ها اقدام به فروش ناگهانی و یکجای سهام عدالت کرده و باعث پیشی گرفتن عرضه از تقاضا شدند. موضوعی که بسیاری از تحلیلگران آن را علت ریزش بازار در این روز می‌دانستند. البته دامنه ریزش بازار به امروز نیز کشیده شده است و کارشناسان بر این باورند که بازار درحال اصلاح خود است.

 • بازار درحال جبران اختلاف قیمت است

در این راستا، فردین آقابزرگی - یک کارشناس بازار سرمایه - در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه بازار به دنبال اصلاح است، توضیح داد: طی چند ماه گذشته اختلاف زیادی بین قیمت تابلو و ارزش ذاتی برخی سهم‌ها ایجاد شده بود، بنابراین بازار باید این اختلاف را جبران می‌کرد. در این راستا هر اتفاق و اطلاعات مثبت و منفی، خرد و کلان بهانه‌ای برای بازار می‌شود تا قیمت‌ها را اصلاح کند.

وی ادامه داد: این اتفاق در بازار درحال انجام است و نمی‌توان گفت علت ریزش صرفا نحوه فروش سهام عدالت است. اصلاح قیمت به این شکل از خروج نقدینگی از بازار نیز جلوگیری می‌کند زیرا بسیاری از سهامداران هستند که مایل نیستند به دلیل این حد از کاهش شاخص سهام خود را بفروشند و دست نگه می‌دارند.

 • ادامه اصلاح بازار تا شهریور

همچنین مصطفی صفاری - کارشناس دیگر بازار سرمایه - با اشاره به برگزاری مجامع در دو ماه اخیر، به ایسنا گفت: بازار احتیاج به استراحت دارد. به دلیل ورود سهامداران جدید به بازار سرمایه انتظار رشد ناگهانی فصل بهار سال جاری را از بازار دارند که این اشتباه بزرگ تنظیم‌گرها است. به نظر می‌رسد بسیاری از سهم‌ها درحال اصلاح خود هستند که به نظر من این اصلاح تا شهریورماه ادامه دارد.

وی ادامه داد: زمانی که صورت‌های مالی شش ماهه ارائه شود، شرکت‌هایی که موفق بودند دوباره رشد می‌کنند. زیرا کرونا روی سه ماه نخست فروش شرکت‌ها تاثیر داشته است اما صورت‌های شش ماهه شفاف‌تر است. در مهر و آبان رشد شارپی بورس را داریم. اما اینکه درحال حاضر نباید انتظار رشد ناگهانی را از بازار داشته باشیم.

صفاری تاکید کرد: البته تصمیم‌گیری‌ها و عدم هماهنگی تیم اقتصادی دولت روی بازار اثر دارد و باعث فروش سهام عدالت توسط کارگزاری می‌شود که در نهایت منجر به افزایش عرضه‌ها شده است.

کد خبر 540409

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • زهره IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  13 3
  اینم از بورس!!! خداروشکر در این کشور همه چی رو به سقوطه
  • حسین IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
   16 0
   باسلام .کاش روحانی تاپایان دوره اش روزه سکوت میگرفت.
 • علی طاهری AE ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  4 3
  بازار نهایتا تا ۳ الی ۴ روز دیگه منفی میتونه باشه و بعد از آن روز های رشد شاخص تا ۱۰۰ هزار واحد در یکروز معاملاتی را انتظار داریم.
 • حیدر IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  6 20
  به خودتان امید ندهید هرچه زودتر سهامهایتان را بفروشید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار