اختتامیه یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی دوشنبه ۲۷ مردادماه با تقدیر از ۳۵ برگزیده حقیقی و حقوقی داخلی و بین‌المللی برگزار می‌شود.

جشنواره فارابی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی، دوشنبه ۲۷ مردادماه با تقدیر از ۳۵ برگزیده حقیقی و حقوقی داخلی و بین‌المللی در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود.

در این مراسم که با رعایت پروتکل‌های پیشگیری از کرونا با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از برگزیدگان جشنواره به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود، صاحبان ۱۹ اثر برگزیده داخلی (۲۰ نفر)، هفت شخصیت برگزیده خارجی و همچنین هشت شخصیت ایرانی اعم از پیشکسوت علوم انسانی، پیشرو علوم انسانی و اسلامی، مترجم برتر، نظریه پرداز برجسته و انجمن علمی و نشریه علمی برگزیده معرفی و تقدیر می‌شوند.

غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی در نشست خبری جشنواره که صبح امروز به صورت حضوری و مجازی در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار شد با اشاره به بیش از یک دهه برگزاری مستمر این جشنواره و تقدیر از مجموعه دبیرخانه خصوصاً داوران و رؤسای گروه‌های علمی برای به سرانجام رساندن یازدهمین جشنواره به رغم مشکلات ناشی از پاندمی کووید ۱۹ گفت: فلسفه برگزاری این جشنواره تقدیر از عالمان حوزه علوم انسانی و اسلامی است و البته محدود به برگزیدگان جشنواره نیست و به همه فعالان این حوزه حتی در خارج از کشور تعلق دارد.

وی خاطرنشان کرد: در روزگار پرتغییر کنونی که از حجم بالایی از سیالیت برخوردار است نیاز به علوم انسانی و اجتماعی بیش از هر دوره‌ای احساس می‌شود چون مسائل و موضوعات مبتلابه در این روزگار نیازمند حضور علوم انسانی و اجتماعی و عالمان آن است. با استفاده از این علوم است که می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم و به نیازهای موجود پاسخ مناسب دهیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نقش علوم انسانی در دستیابی به پیشرفت و توسعه که طی یک صد سال اخیر، دغدغه اصلی عالمان و سیاست‌گذاران حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بوده است اظهار داشت: باید بپذیریم که با علوم انسانی لاغر و ضعیف هرگز نمی‌توان به پیشرفت رسید و تنها جوامعی در این مسیر موفق بوده اند که از پشتوانه‌های تحقیقاتی و داشته‌های وسیع در حوزه علوم انسانی و اجتماعی برخوردار هستند.

دبیر جشنواره بین‌المللی فارابی تصریح کرد: رسالت علوم انسانی و اجتماعی، ارتقای کیفیت زندگی در شئون مختلف است و بر این اساس در جشنواره فارابی هم همواره بر هر دو وجه نظری و کاربردی پژوهش‌ها تاکید شده است. علوم انسانی و اسلامی نقشی کلیدی در رفع نیازهای روز ما در عرصه‌های مختلف دارند که تحقق این امر مستلزم عبور از کلیشه‌ها و بازآرایی و تولید دانش و پژوهش‌های مرتبط با مسائل روز جامعه است. بر همین مبنا جشنواره فارابی خصوصاً با توجه به گستره بین‌المللی آن می‌تواند بستر لازم را برای نقش آفرینی بیشتر عالمان علوم انسانی و اسلامی فراهم کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تاکید بر نقش مؤثر اجتماعات و انجمن‌های علمی در کمک به تولید پارادایم‌ها و گفتمان‌های تازه برای عبور از مشکلات اظهار داشت: بخش قابل توجهی از داشته‌های ما در حوزه علوم انسانی و اسلامی به جشنواره فارابی به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای علوم انسانی کشور عرضه می‌شود و لذا می‌تواند به شناخت آسیب‌ها و خلاءها در این حوزه کمک کند تا در نهایت پژوهش‌ها و تحقیقات برای حل مشکلات کشور به عرصه عمل نزدیک شوند.

سید عبدالامیر نبوی، دبیر شورای علمی جشنواره هم در سخنانی با اشاره به تاکید دبیرخانه برای استفاده بیشتر از ظرفیت‌های دانشگاه‌های شهرستان‌ها در داوری آثار رسیده به جشنواره یازدهم اظهار داشت: ۹۵ نفر در گروه‌های پانزده گانه جشنواره عضویت داشتند که در تمام کمیته‌ها حداقل یک تا سه نفر از خانم‌ها بودند. ۴۷۹ نفر نیز به عنوان داور از داخل و خارج کشور با شورای علمی همکاری کردند که در مجموع ۶۹۰ مورد داوری روی آثار رسیده به جشنواره انجام شد.

حسین میرزایی، رئیس دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی هم با اشاره به ارائه شش هزار و ۳۶ اثر به دبیرخانه یازدهمین جشنواره فارابی که بالغ بر پنج هزار و ۷۰۴ اثر (۹۴.۵ درصد) در بخش داخلی و ۳۳۲ اثر (۵.۵ درصد) در بخش بین‌المللی شرکت داشته اند اظهار داشت: از نظر نوع اثر، دو هزار و ۸۸۵ اثر (۴۷.۸ درصد) در قالب کتاب، ۵۳۳ اثر (۸.۸۳ درصد) در قالب گزارش پایانی پژوهش، هزار و ۱۹۶ اثر (۱۹.۸۱ درصد) در قالب رساله دکتری و هزار و ۴۲۲ اثر (۲۳.۵۶ درصد) در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد بوده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: از نظر رده سنی سه هزار و ۹۸۱ نفر (۶۶ درصد) از صاحبان آثار در رده سنی بزرگسال و دو هزار و ۵۵ نفر (۳۴ درصد) در رده سنی جوان (زیر ۳۵ سال) قرار دارند. همچنین حدود چهار هزار و ۲۴۷ نفر (۶۶ درصد) از صاحبان آثار، مرد و هزار و ۷۸۹ نفر (۲۹.۶۴ درصد) زن بوده‌اند.

به گفته میرزایی در بین گروه‌های پانزده گانه جشنواره نیز بیشترین آثار با تعداد ۶۷۹ اثر (۱۱.۲۵ درصد) متعلق به گروه «علوم تربیتی، روان شناسی و علوم ورزشی» بوده است.

رئیس دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی در خصوص برگزیدگان جشنواره نیز گفت: داوری آثار طی چهار، پنج مرحله صورت می‌گیرد و حداقل‌هایی برای معرفی آثار به عنوان تقدیر و برگزیده شدن در آئین‌نامه وجود دارد به همین دلیل است که در برخی از گروه‌ها هیچ برگزیده‌ای نداریم. در بخش داخلی با داوری‌هایی که صورت گرفته از ۱۹ اثر برگزیده و شایسته تقدیر در بخش بزرگسال و جوان تجلیل می‌کنیم که با توجه به اینکه یک اثر متعلق به دو نفر است، در این بخش ۲۰ برگزیده خواهیم داشت. در بخش بین‌الملل نیز از هفت نفر از شخصیت‌های برگزیده در حوزه ایران شناسی و اسلام شناسی از کشورهای اندونزی، لبنان، انگلستان، ژاپن، کانادا، گرجستان و آمریکا تقدیر می‌شود که دو نفر آنها، خانم هستند.

به گفته وی در بین آثار برگزیده داخلی، ۱۵ اثر رساله دکتری و چهار اثر کتاب است و از لحاظ رده سنی، ۱۱ اثر در بخش بزرگسال و هشت اثر در بخش جوان برگزیده شده اند.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با اشاره به این که حدود ۴۸ درصد آثار رسیده به جشنواره (دو هزار و ۸۸۵ اثر) را کتاب تشکیل می‌دهد گفت: متأسفانه از بین این همه کتاب تنها چهار اثر حائز شرایط انتخاب به عنوان آثار برگزیده و شایسته تقدیر شناخته شده اند که نشان می‌دهد تالیفات این حوزه نیازمند توجه و تأمل جدی است و آثار فاخر علوم انسانی در حوزه کتاب اندک است. در بخش تحقیقات هم متأسفانه اثر چندان ویژه‌ای در بین آثار واصله نداشتیم و عمده آثار موفق را رساله‌های دکتری تشکیل می‌دهند که نشان می‌دهد علی رغم انتقادهایی که به آموزش عالی کشور می‌شود تا اطلاع ثانوی، اصیل‌ترین و شایسته‌ترین تحقیقات علوم انسانی کشور، رساله‌های دکتری هستند و لازم است نهادهای مسؤول مثل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم حمایت بیشتری از تحقیقات دکتری داشته باشند.

میرزایی تصریح کرد: در بخش جنبی (ویژه) یازدهمین جشنواره فارابی از دو تن از شخصیت‌های فقید پیشروی علوم انسانی و اسلامی و دو نفر از پیشکسوتان علوم انسانی - که یک نفر آنها، خانم هستند - تقدیر می‌شود. در این بخش همچنین یک مترجم برتر، یک نظریه پرداز برجسته و یک انجمن علمی برتر و یک نشریه علمی برگزیده مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

رئیس دبیرخانه یازدهمین جشنواره فارابی در پایان با اعلام این که اختتامیه جشنواره فارابی روز دوشنبه ۲۷ مرداد ساعت ۱۰ تا ۱۲ با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و وزیر علوم در محل سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار می‌شود، گفت: از خرداد ماه پیگیری زیادی برای برگزاری اختتامیه داشتیم اما به دلیل شیوع کرونا این کار به تأخیر افتاد. امیدوار بودیم بتوانیم جشنواره را به صورت حضوری برگزار کنیم اما باز به دلیل شیوع کرونا چنین امکانی فراهم نشد و با تاکید رئیس جمهور قرار شد اختتامیه به صورت مجازی حضوری با حداقل نفرات از جمله برگزیدگان داخلی که شرایط حضور در محل مراسم را دارند برگزار شود. برگزیدگان خارجی هم به صورت وبینار در مراسم حضور پیدا می‌کنند و جوایز آن‌ها از طریق سفارتخانه‌ها به دستشان خواهد رسید.

کد خبر 539981

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha