شیوع ویروس کرونا باعث کاهش پروازهای خطوط هوایی به مقصد خراسان شمالی و کاهش ۲۳ درصدی جابه‌جایی مسافر این فرودگاه در چهار ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته شد.

فرودگاه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از  ایرنا، مدیر فرودگاه بجنورد گفت: در این مدت ۱۰۲ پرواز رفت و برگشت بین بجنورد و تهران انجام شده است که از نظر تعداد پرواز در مقایسه با پارسال تغییری ایجاد نشده است.

محمدابراهیم قدمگاهی اظهار داشت: امسال ۵۱ پرواز ورودی و ۵۱ پرواز خروجی در فرودگاه بجنورد انجام شده که از این طریق ۲ هزار و ۶۹۴ نفر جابه‌جا شده‌اند و حال آن‌که پارسال در همین مدت سه هزار و ۲۲۹ نفر جا به جا شده بودند.

تعداد پروازها در فروردین امسال ۴ سورتی، اردیبهشت ۹، خرداد ۲۳ و تیر ۲۲ سورتی بوده است.

اخیرا با حذف چهار برنامه پروازی این فرودگاه، شمار پروازهای مرکز استان خراسان شمالی در مسیر تهران - بجنورد و بالعکس به پنج پرواز در هفته کاهش یافته است و بر این اساس در جدول جدید پروازی فرودگاه، شرکت ایران ایر در روزهای شنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه و شرکت ماهان ایر نیز در روزهای دوشنبه و جمعه پرواز خواهد داشت.

طبق برنامه جدید پروازی تمام پروازهای شرکت آسمان و بخشی از پروازهای شرکت ماهان در این مسیر پروازی تا اطلاع ثانوی لغو شده است.

پیش از این در هفته ۹ برنامه پروازی توسط شرکت‌های ایران ایر، ماهان و آسمان در این مسیر هوایی انجام می‌شد.

قدمگاهی اظهار داشت: علت اصلی لغو پرواز شرکت‌های هواپیمایی به مقصد بجنورد، کمبود ناوگان، نیاز به بررسی فنی دوره‌ای هواپیما، کمبود خلبان و مهمان دار، شیوع ویروس کرونا و کاهش سفر عنوان می‌شود.

پارسال ۲۴۲ پرواز توسط سه شرکت هواپیمایی بین تهران و بجنورد انجام شد که این تعداد در مقایسه با سال پیش از آن ۱۲۰ درصد افزایش داشت، اما از اسفند پارسال و پس از شیوع کرونا، سفر با ناوگان هوایی در خراسان شمالی بسیار کاهش یافت.

۲۸ هزار و ۱۶۲ مسافر، سال گذشته از طریق پروازهای فرودگاه بجنورد جابه‌جا شده‌اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال ماقبل آن ۹۸.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور قرار دارد و فاصله بجنورد، مرکز این استان تا تهران افزون بر ۷۰۰ کیلومتر و تا مشهد ۲۵۰ کیلومتر است.

فرودگاه بجنورد به عنوان فرودگاه مرز هوایی فعال است که دارای یک باند به ابعاد ۴۲۰۰ در ۴۵ متر، اپرون به ابعاد ۲۴۵ در ۱۱۸ متر، تاکسی وی عمود به ابعاد ۲۳ در ۱۲۰ متر و ساختمان ترمینال مسافری به مساحت ۱۷۰۰ متر مربع و ترمینال جدید به مساحت ۴۶۰۰ متر مربع است.

کد خبر 538523

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار