یک فیزیکدان با استفاده از فیلم عروسی یک عروس لبنانی هنگام وقوع انفجار بیروت، انرژی آزادشده از این انفجار را از روی میزان جابه‌جایی لباس بلند این عروس محاسبه کرده است.

انفجار بیروت-عروس

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از آی‌ای نوشت: انفجار اخیر بیروت جهان را شوکه و بسیاری از جوامع را متاثر کرد. اما در میان اخبار منتشرشده از این حادثه، ویدئویی منتشر شده است که عکاسی و تصویربرداری از یک عروس و داماد را نشان می‌دهد که تحت تاثیر این انفجار قرار می‌گیرند.

اکنون یک فیزیکدان به نام لوئیس باتالها می‌گوید می‌تواند با استفاده از میزان جابه‌جایی لباس عروس، انرژی انفجار بیروت را محاسبه کند که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

وی می‌گوید: در واقع می‌توان با استفاده از جابه‌جایی لباس عروس، انرژی انفجار بیروت را تخمین زد زیرا موج انفجار از طریق فشرده‌سازی‌ها و رفع فشارهای مولکول‌های هوا پخش می‌شود.

در اینجا چگونگی محاسبه و تخمین انرژی انفجار بیروت توسط باتالها آمده است: انرژی آزادشده توسط یک گاز در حال گسترش در یک جهت، E = Fd = PAd = PΔV است. برای محاسبه حجم جابه‌جایی (ΔV) از جابه‌جایی لباس عروس تقریبا ۲ متری استفاده می‌کنیم. این بدان معنی است که حجم پوسته کروی هوای جابه‌جاشده، ΔV= ۴πd²r =۴π(۱۴۰۰m)²(۲m) است.

باتالها با در نظر گرفتن این محاسبات، انرژی این انفجار را برابر با تقریبا ۱۰۰ تن TNT برآورد کرده است.

این روش توسط انریکو فرمی (Enrico Fermi) برای تعیین انرژی اولین انفجار بمب اتم استفاده شده است. او چند تکه کاغذ را در هوا پرتاب کرد و جابه‌جایی آنها را اندازه گرفت و بدین ترتیب انرژی انفجار اتمی ترینیتی در سال ۱۹۴۵ را معادل انفجار ۲۰ کیلوتن TNT تخمین زد.

یکی از دنبال‌کنندگان باتالها در واکنش به سخنان وی گفته که فاصله این عروس از نقطه صفر زمین مشخص نیست و این فیزیکدان نیز پاسخ داده که به لطف یک تابلو در فروشگاه پشت سر این عروس، توانسته دریابد که این عروس در کجای بیروت قرار دارد.

وی گفت: این گونه محاسبه کردم که عروس از نقطه صفر زمین ۱۴۰۰ متر فاصله داشته است.

از نظر انفجارهای هسته‌ای و سایر بمب‌های بزرگ، اصطلاح «نقطه صفر زمین» که به عنوان «نقطه صفر سطح» نیز شناخته می‌شود، نقطه‌ای از سطح زمین را که نزدیک به یک انفجار است، توصیف می‌کند. در صورتی که انفجار بالای سطح زمین اتفاق افتد، صفر زمین به نقطه‌ای از زمین که مستقیما زیر انفجار هسته‌ای است اشاره می‌کند و گاهی اوقات «مرکز فشار خون» نیز نامیده می‌شود.

معمولا اصطلاح «نقطه صفر زمین» همچنین در رابطه با زمین‌لرزه، همه‌گیری و سایر بلایا مورد استفاده قرار می‌گیرد تا نقطه شدیدترین آسیب یا ویرانی را مشخص کند. این اصطلاح از اصطلاح نقطه صفر متمایز است زیرا دومی می‌تواند در هوا، زیرِ زمین یا زیر آب واقع شود. 

کد خبر 538354

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • میثم منصور IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  55 56
  روش کار درسته ولی محاسبات و فاکتور هلی بیشتری دخیل هستند و این نشون میده ایشون بیشتر دنبال جذب فالوور هستند.
 • IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  حجاب عروسشان چقدر عالی بود
  • A_k IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
   طرف مرده بعد تو میگی حجابش چقدر خوبه

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار