فرآیند سومین و آخرین نوبت کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ اصبح امروز شنبه (۱۸ مرداد) با رقابت ۸۹ هزار و ۴۹۹ داوطلب در ۶۴ رشته امتحانی در ۸۰ شهر کشور برگزار شد و تا این ساعت همچنان در حال برگزاری است.

کنکور ارشد 99

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ امسال در شرایط خاص بحران کرونا و در حالی کلید خورد که ۵ ماه از نخستین زمان اعلام شده برای برگزاری آن توسط سازمان سنجش آموزش کشور می گذرد. این کنکور قرار بود روزهای ۲۸ و ۲۹ فروردین برگزار شود.

این آزمون هم مانند کنکور دکتری با مسائلی برای تعویق یا تاخیر مواجه شد. درنهایت از صبح پنجشنبه ۱۶ مرداد کلید خورد و با رقابت بیش از ۸۹ هزار داوطلب در رشته های امتحانی دوم یا شناور، امروز در نخستین مرحله به کار خود پایان می دهد.

کل آمار داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون کارشناسی ارشد با احتساب داوطلبان متقاضی در رشته های امتحانی دوم یا شناور ۶۹۴ هزار و ۴۱۷ نفر و آمار داوطلبان بدون احتساب رشته های شناور، ۶۴۷ هزار و ۵۵۴ نفر است.

مجموع شرکت کنندگان در این آزمون ۶۴۷ هزار و ۵۵۴ نفر (بدون احتساب رشته های شناور) است که ۳۲۴ هزار و ۱۲۶ نفر از آنان را زنان و ۳۲۳ هزار و ۴۲۸ نفر را مردان تشکیل می دهند. به عبارت بهتر ترکیب جنسیتی کنکور کارشناسی ارشد حدود ۵۰-۵۰ است.

ترکیب جنسیتی داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد با احتساب متقاضیان رشته های شناور، شامل ۳۴۴ هزار و ۵۵۸ نفر زن و ۳۴۹ هزار و ۸۵۹ نفر مرد می شود.

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، ظرفیت پذیرش در کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ تعداد ۱۵۷ هزار نفر اعلام شده است که این آمار در مقایسه با ظرفیت ۱۷۰ هزار نفری سال گذشته، ۱۳ هزار نفر و معادل ۸ درصد برای دانشگاه های دولتی کاهش یافته است. به طور کلی با احتساب ظرفیت پذیرش ۱۴۰ هزار نفری دانشگاه آزاد، امسال ۳۰۰ هزار نفر به مقطع کارشناسی ارشد راه می یابند.

  • اجرای پروتکل های بهداشتی

سازمان سنجش آموزش کشور با توجه به تجریبات برگزاری کنکور دکتری ۹۹ که ۹ مردادماه برگزار شد، قرار شد پروتکل های بهداشتی را برای کنکورهای بعدی دقیق تر اجرا و اعمال کند. همراه داشتن ماسک ۳ لایه معمولی (بدون فیلتر) و استفاده صحیح از آن (از بالای بینی تا زیر چانه)، از ابتدای ورود به حوزه برگزاری آزمون ارشد تا پایان برگزاری آزمون و خروج از حوزه امتحانی الزامی بوده است.

در صورت داشتن سوال ضروری از عوامل اجرایی در طول برگزاری آزمون باید با رعایت فاصله مناسب و داشتن ماسک اقدام به صحبت کنند. داوطلبان باید در پایان آزمون تا زمان اعلام خروج از سالن توسط عوامل اجرایی همچنان بر صندلی خود مستقر باشند.

  • کنکور داوطلبان کرونایی

بر اساس اعلام فاطمه زرین آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور، کنکور کارشناسی ارشد ۸۵ داوطلب کرونایی دارد که تعدادی از آنان توانستند در بیمارستان های تهران در ماراتن کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور هم در روز اول برگزاری آزمون به خبرنگاران گفته بود: ۸۵ نفر از داوطلبان ارشد با تایید وزارت بهداشت به ویروس کرونا مبتلا هستند که این داوطلبان با هماهنگی وزارت بهداشت خارج از حوزه های عادی آزمون خواهند داد.

نتیجه اولیه آزمون کارشناسی ارشد دهه دوم شهریورماه و نتیجه نهایی روزهای پایانی مهرماه اعلام می شود. گزینش اولیه و نهایی داوطلبان بر اساس نمره کل حاصل از ۸۰ درصد نمره آزمون و ۲۰ درصد معدل تراز شده دوره کارشناسی با رعایت دیگر ضوابط مربوط انجام می شود.

کد خبر 538322

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار