سخنگوی وزارت بهداشت گفت: بر اساس آمارها ۲۰ تا ۳۰ درصد موارد ابتلا و بستری به علت کرونا در استان گیلان از بین مسافران بوده و خواهش ما این است که در تعطیلی پیش رو مردم از سفر غیرضروری به استان‌های شمالی خودداری کنند.

کرونا گیلان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، سیما لاری امروز ۱۵ مرداد در یک گفت‌ وگوی تلویزیونی گفت: در حال حاضر استان مازندران وضعیت خوبی از نظر بیماری ندارد و حتی در اسفند پارسال هم مردم این استان پیک بدی از بیماری را تجربه کردند. استان گیلان هم همزمان با استان قم، پیک بدی از کووید۱۹ را تجربه کرد و در حال حاضر این دو استان روند صعودی را طی می‌کنند.

وی ادامه داد: مردم ما تا الان همکاری خوبی با وزارت بهداشت داشته‌اند. هرچند کمی عادی‌انگاری صورت گرفته و همه فکر می‌کردیم شرایط بیماری با آمدن فصل تابستان کاهش پیدا می‌کند. وقتی هم بازگشایی‌ کسب و کارها اتفاق افتاد، برخی نسبت به رعایت پروتکل‌ها بی‌خیال شدند. الان بسیاری از مردم استفاده از ماسک را رعایت می‌کنند و حتی بچه‌ها هم ماسک می‌زنند و این نشان دهنده آموزش خانواده به کودکان است.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: بیشتر جوانان از ماسک استفاده نمی‌کنند و حتی در اروپا نیز اثبات شده که جوانان نسبت به استفاده از ماسک بی‌خیال‌ترند. در موج اخیر کرونا حتی جوانان بیشتر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و حتی جوانانی را از دست داده‌ایم. این نگرانی جهانی است و حتی در اروپا نیز که موج دوم کرونا آمده، بیشتر نگرانی از رفتار جوانان است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: قانون باید از افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، حمایت کند. در این زمینه هم در ستاد ملی مقابله با کرونا بحث‌هایی شده و هم در وزارت بهداشت در این راستا صحبت‌هایی شده تا تنبیه یا جریمه‌ای برای کسانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند در راستای حفاظت از مردم در نظر گرفته شود.

  • شیوه جمع‌آوری آمارهای کرونا

لاری در ادامه صحبتش به شیوه جمع‌آوری آمارهای کرونا در کشور اشاره کرد و گفت: آمارهای کرونا از منابع مختلفی تهیه و تجمیع می‌شود. این آمار از آزمایشگاه‌ها و مراکز دولتی و بیمارستان‌ها تهیه می‌شود و همچنین یک تیم به صورت تلفنی آمار را از استان‌ها چک می‌کنند.

وی درباره شیوه تشخیص استان‌های قرمز و هشدار هم بیان کرد: یک تیم آماری وجود دارد که با کمک معاونت بهداشت این موارد را مشخص می‌کنند. معمولا موارد بروز بستری‌ها را در ۱۴ روز اخیر در هر استان در نظر می‌گیرند و اگر روند صعودی بیماری وجود داشته باشد، در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت سنجیده می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: میزان مرگ در هر یک میلیون نفر جمعیت و بستری در هر صد هزار نفر در نظر گرفته می‌شود. منطقه سبز جایی است که در یک ماه اخیر، حتی یک مورد بیماری شناسایی نشده است. قرمز جایی است که آمار بستری در دو هفته اخیر به شدت بالا رفته و باید محدودیت‌ها بیشتر شود.

لاری افزود: ما موظف هستیم گزارش‌های بیماری در ابتلا و بستری و فوتی به سازمان جهانی بهداشت اعلام کنیم و حتی در منطقه مدیترانه شرقی، بیشترین ارائه گزارش را ایران دارد. ملاک ما تست مولکولی مثبت است. این نمونه گیری از ته حلق یا بینی انجام می‌شود و ویژگی آن بالاست. یعنی اگر کسی مثبت باشد، قطعا مثبت است. ممکن است مرگ‌هایی وجود داشته باشد که تست مولکولی آنها مثبت باشد و این موارد اعلام می‌شوند. برخی ممکن است علائم داشته باشند، اما تست تایید نکند که این موارد محتمل خواهد شد. در گواهی فوت، مشکوک به کرونا نوشته می‌شود تا در مراحل خاکسپاری نیز پروتکل‌های مربوطه رعایت شود. اگر تست مولکولی این افراد منفی باشد، در بیماری‌های مشکوک به کرونا ثبت می‌شود.

این مسئول تاکید کرد: وزارت بهداشت یک وزارتخانه سیاسی نیست و سلامت مردم برای وزارت بهداشت اهمیت دارد.

  • کرونا یک چالش جهانی است

معاون وزیر بهداشت در ادامه اظهار کرد: ویروس کرونا یک چالش جهانی محسوب می‌شود و همه دنیا را دربرگرفته است. نامشخص بودن این وضعیت برای همه جهان وجود دارد و حتی کسی نمی‌تواند بگوید واکسن‌ها چقدر موثر هستند و چقدر ایمنی ایجاد خواهد کرد. دانسته‌های ما در برابر نادانسته‌ها در زمینه کرونا کم است. تنها مورد اثبات شده، اصول سه گانه رعایت فاصله گذاری، شست‌وشوی مداوم دست‌ها و استفاده از ماسک است. در هر کشوری که بازگشایی‌ها انجام شده و فاصله گذاری به هم ریخته، دوباره بیماری اوج پیدا می‌کند.

لاری بیان کرد: مورد دیگر، ابتلای کادر بهداشت و درمان است. مدافعان سلامت دلسوز مردم است و از ما می‌خواهند که به مردم بگوییم بیشتر رعایت کنند تا مراقبت بیشتری ارائه بدهند. دردناک‌ترین حالت این است که بیماری و فوت هموطنان خود را ببینیم.

کد خبر 537576

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • جانباز IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
    5 1
    با خواهش و تمنا کاری درست نمیشود.سختگیرانه عمل کنید. حتی حکومت نظامی. با فدات بشم خواهش میکنم کار درست نمیشود. با قدرت قهاره عمل کنید. تعارف نداریم. جان انسان در کار است.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار