پارک ملی کلاه‌قاضی اصفهان درگیر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr) شده و تاکنون حدود ۱۸۰ کل‌ و بز وحشی بر سر شیوع این بیماری از بین رفته‌اند.

بز وحشي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از دیده‌بان محیط زیست ایران، نخستین بار زمستان سال گذشته شیوع این بیماری در پارک ملی کلاه‌قاضی محرز  و منجر به مرگ تعدادی کل‌ و بز وحشی در این منطقه شد.

با انجام اقدامات همه‌جانبه توسط نیروهای محیط زیست اصفهان در آن زمان، بیماری در بخش محدودی از پارک مهار شده و بدون سرایت به سایر قسمت‌های منطقه کنترل شد.

با شروع تابستان و آغاز فصل گرما که حیات وحش برای دسترسی به منابع آبی از ارتفاعات به سمت پایین‌دست و آبشخورها حرکت می‌کند، بیماری مجددا در کلاه‌قاضی مشاهده شد.

محیط‌بانان اواسط خرداد ماه چند لاشه کل‌ و بز وحشی مشاهده کردند. نمونه‌گیری از لاشه‌ها انجام و برای اداره کل دامپزشکی استان اصفهان ارسال شده و نتیجه آزمایش‌ها شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک را تایید کرد.

پس از اعلام نتیجه آزمایش، نیروهای حفاظت محیط زیست استان اصفهان اقدامات جامعی را با همکاری همیاران و فعالان محیط زیستی و اداره کل دامپزشکی استان برای کنترل بیماری آغاز کرده‌اند.

ضدعفونی کردن منابع آبی و آبشخورها، پایش مستمر و معدوم‌سازی بهداشتی لاشه‌ها، هماهنگی با اداره دامپزشکی برای واکسیناسیون دام‌های اهلی حاشیه پارک ملی کلاه‌قاضی و تشکیل ستاد مدیریت بحران از جمله اقداماتی است که هم‌زمان با شیوع طاعون در کلاه‌قاضی آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

تا امروز حدود ۱۸۰ کل‌ و بز وحشی بر اثر ابتلا به این بیماری در کلاه‌قاضی ازبین رفته است و با توجه به صخره‌ای و صعب‌العبور بودن زیستگاه این گونه جانوری در کلاه‌قاضی احتمال می‌رود تعدادی نیز از بین رفته و لاشه‌های آن‌ها توسط اکیپ‌های پایش مشاهده نشده باشد.

طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr) که به نام «طاعون بز» نیز شناخته می‌شود یک بیماری ویروسی مسری و بسیار خطرناک است که عمدتا گوسفند و بز اهلی و وحشی به آن مبتلا می­‌شوند.

از علایم این بیماری تب، ترشحات چشم و بینی، التهاب و جراحات دهانی، اختلال تنفسی و سرفه، ذات‌الریه، التهاب روده‌ها و اسهال است که در نهایت منجر به مرگ حیوان می‌شود.

این بیماری صرفا از طریق دام اهلی به نشخوارکنندگان وحشی به‌خصوص کل‌ و بز منتقل می‌شود.

کد خبر 536895

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار