رئیس سازمان سنجش با تأکید بر اینکه فعلاً جایگزینی برای پذیرش داوطلبان در رشته‌های پر متقاضی نظیر رشته‌های پزشکی وجود ندارد و پرطرفدارها حذف شدنی نیستند، می‌گوید: در حال حاضر تعداد ۹۱۲ هزار نفر از داوطلبان براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرش می‌شوند که بیش از ۲۰ درصد این ظرفیت برای دوره روزانه دانشگاه‌های دولتی است.

کنکور کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایران، ابراهیم خدایی درباره برخی اظهار نظرها درباره کنکور می‌گوید: این مباحث بیشتر داوطلبان را دچار استرس می‌کند. ما بارها اعلام کرده‌ایم که تابع نظر ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم و سازمان سنجش برگزارکننده آزمون‌ها است. طبیعتاً سازمان سنجش بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برنامه‌های خود را در خصوص آزمون‌ها پیش خواهد برد. نمی‌شود غیرکارشناسی درباره کنکور اظهار نظر کرد. اگر قرار باشد تاریخ برگزاری آزمون‌ها تغییر کند، ستاد در این باره تصمیم می‌گیرد و ما نیز به آن عمل خواهیم کرد؛ ضمن اینکه تاکنون نیز تمامی تاریخ‌های برگزاری آزمون‌ها بر اساس تصمیمات ستاد برگزار شده است.

وی درباره اجرای پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری آزمون دکتری می‌افزاید: حوزه‌های امتحانی تمامی پروتکل‌های بهداشتی ما را رعایت کردند اینکه گفته می‌شود داوطلبان ماسک نداشتند حرف صحیحی نیست. امتحان چهار ساعت است و ممکن است داوطلبی برای نوشیدن آب ماسک را برداشته باشد ماسک برای داوطلبان اجباری بود و برای ۳۰ درصد از داوطلبان ماسک پیش‌بینی کرده بودیم.

او تأکید می‌کند: ما از داوطلبان کنکور دکتری نظرسنجی کرده‌ایم که آیا از تمهیدات بهداشتی کنکور راضی هستید یا خیر. بیش از ۸۵ درصد رضایت داشتند. مسئول نظارت بر پروتکل‌های بهداشتی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت بود و یک نماینده بهداشت هم در حوزه‌ها مستقر بود. طبق اعلام رسمی وزارت بهداشت به سازمان سنجش نمره قبولی دادند و البته مواردی بود که تذکر دادند.

رئیس سازمان سنجش در پاسخ به این سؤال که اگر کنکور برگزار نشود سرنوشت داوطلبان چه می‌شود می‌گوید: از مسئولان می‌خواهم که در باره برگزاری کنکور در تمامی مقاطع کارشناسی صحبت کنند اگر کنکور برگزار نشود یک گسست علمی در کشور داریم. بخشی از پذیرش دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی بدون آزمون امکان پذیر نیست و جایگزینی هم برای کنکور نداریم. البته یکسری از وزارتخانه‌ها و دانشگاه‌ها براساس نیاز سنجی نیروی انسانی خود، دانشجو پذیرش می‌کنند. همچنین برخی از رشته‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی بسیار پر طرفدار بوده و رقابت در بین رشته‌هایی نظیر رشته‌های علوم پزشکی بسیار سنگین است و داوطلبان برای ورود به دانشگاه‌های بزرگ رقابت می‌کنند. بنابراین با توجه به تقاضای زیاد، تراکم و پراکندگی نمرات نمی‌توانیم پذیرفته شدگان این دانشگاه‌ها را تفکیک کنیم و فعلاً بجز آزمون نمی‌توانیم راهکاری برای پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌ها داشته باشیم.

به‌گفته خدایی، ظرفیت دانشگاه‌ها محدود است همچنین ما نمی‌توانیم به داوطلبی که یک سال زحمت کشیده و درس خوانده بگوییم امسال کنکور ندهید، سال دیگر کنکور برگزار خواهد شد. حق داوطلبان تضییع می‌شود.

خدایی در ادامه می‌گوید: کنکور بیشتر یک موضوع جذاب اجتماعی و سیاسی شده و صدای کنکور بیشتر شنیده می‌شود و برخی علاقه دارند که اظهارنظر کنند و برخی هم می‌خواهند فالوور جمع کنند. اما بحث مجلس جدا است. نمی‌دانم اگر مجلس تصویب کند که کنکور لغو شود مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا چه می‌شود. سازوکار آن چه خواهد بود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تأکید بر اینکه فعلاً جایگزینی برای پذیرش داوطلبان در رشته‌های پر متقاضی نظیر رشته‌های پزشکی وجود ندارد و پرطرفدارها حذف شدنی نیستند، می‌گوید: در حال حاضر تعداد ۹۱۲ هزار نفر از داوطلبان براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرش می‌شوند که بیش از ۲۰ درصد این ظرفیت برای دوره روزانه دانشگاه‌های دولتی است.

کد خبر 536832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رومیسا IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  50 2
  عوضیای پول پرست
  • سال کنکور IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   7 12
   دوست عزیز چرا توهین میکنی؟ راست میگه، مگه میشه به کسی که یکسال درس خونده بگی کنکور نداریم!!! اگه خودتم بودی همینو میگفتی؟؟؟ برگزاری کنکور خطرش از اداره ها و شهرداری ها و خود مجلس بیشتره؟؟؟ همه جارو ول کردی افتادی دنبال کنکوری های بدبخت؟؟؟پس اول فکر کن بعد حرف بزن
  • IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   11 15
   تنبل بي ادب برو درستو بخون. چرا در عقده درس نخوندنتو سر عدهاي كه سالها زحمت كشين تا دو هفته ديگر به اميد خدا به نتيجه برسو نن خالي مي كني عقب بيفته تو هيچي نمي شي
 • محمد IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  3 3
  شما هم دیگه گندشو در اوردین یا بگین میگیریم یا نه خلاصمون کنین دیگه هرکی یه چی میگه همه متخصص شدن
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  23 4
  مرسي حتما كنكور بر گزارشود
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  6 10
  باید لغوشه
 • کاربرجدید IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  20 7
  درسته باید برگزار بشه. هم بچه ها خسته شدند هم حقشون تضییع می شه اگر براساس معدل باشه. کنکور باید سر وقتش برگزار بشه. هرکس نگرانه سال دیگه امتحان بده.
 • نرگس IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  6 9
  خب پی خودتون بیاین توگرمای پنجاه درجه باماسکوشیلدوبدون کولرجای ماکنکوربده،میتونین؟اگه امسال اونقدری که خوندم نتونم بازدهی داشته باشم به والله حلالتون نمیکنم

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار