وزیر بهداشت گفت: دنیا هنوز نمی‌داند واکسن کرونا چگونه اثر خواهد کرد و چه مدت ایمنی‌زایی خواهد داشت. ما به جای اینکه به کشورهایی پیش‌پرداخت دهیم که خودشان هم نمی‌دانند آیا واکسن ایمنی را در برابر کرونا می‌دهد یا خیر، با تولیدکنندگان بزرگ واکسن در دنیا مذاکره کرده‌ایم و روی زیرساخت‌هایمان سرمایه‌گذاری انجام می‌دهیم.

سعید نمکی - وزیر بهداشت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت در نشستی با رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گفت: در حال حاضر زحماتی که ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و تیمشان کشیدند چه در حوزه تهیه داروها و چه در حوزه تولید داروها در داخل کشور بسیار حائز اهمیت است. 

اینکه رئیس ستاد اجرایی فرمان امام اعلام کردند ممکن است بعد از مدتی کمیته‌های علمی اعلام کنند برخی داروها کم‌تاثیر یا بی‌تاثیر است، این روال در همه دنیا وجود دارد؛ چراکه ویروس کرونا پیچیده‌ است و ویروسی است که هر لحظه از آن یک پدیده نو می‌بینیم. بر این اساس بارها خواهیم دید که دارویی امروز موثر است و فردا نیست یا اینکه امروز موثر نیست و فردا هست.

در اوج تحریم‌ها حتی یک بیمار پشت درهای بیمارستان سرگردان نشد

نمکی تاکید کرد: مهم این است که ملت ما احساس حقارت نکند. ملت ما این را باور کرد که اگر در فلان کشور مقتدر سرمایه‌دار دنیا فلان دارو را با احتمال اثرگذاری استفاده می‌کنند در کشور ما نیز هست و فراهم است و در اوج تحریم و گرفتاری‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه ملت ما هرگز احساس حقارت نکردند. 

این افتخار جمهوری اسلامی است که یک بیمارمان پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نبود و یک بیمار به دلیل سن و سال یا کمبود امکانات بر بیماران دیگر ترجیح داده نشد، یک بیمار حتی افاغنه بدون کارت اقامت هم وقتی مبتلا به کوویدـ۱۹ شدند، پشت در بیمارستان به دلیل بی‌بضاعتی اقتصادی محروم از درمان نماندند و این از افتخارات جمهوری اسلامی است و از اضلاع موثر در این حرکت بزرگ ملی کمک ستاد اجرایی فرمان امام بود.

ضرورت تله مدیسین در بحران کرونا

وزیر بهداشت با اشاره به تولید داروی رمدسیویر و فاویپیراویر در کشور گفت: از مهم‌ترین کارهای زیربنایی است که در ستاد اجرایی فرمان امام در حوزه تله مدیسین و پزشکی از راه دور انجام شده است. با توجه به اینکه اگر خدایی نکرده در پاییز پیکی از کوویدـ۱۹ و آنفلوآنزا را به طور هم‌زمان داشته باشیم و نخواهیم که افراد با بیماری‌های زمینه‌ای به مراکز درمانی آمده و آلوده شوند، تله مدیسین و به ویژه پزشکی از راه دور بسیار به ما کمک می‌کند و بسیار موثر خواهد بود.

سردرگمی دنیا در مورد ایمنی‌زایی واکسن کرونا 

نمکی با اشاره به وضعیت تولید واکسن کرونا توضیح داد: من به عنوان یک ایمنولوژیست که از گروه‌هایی که در این حوزه در کشور دارند کار می‌کنند، شناخت پیدا کردم و یکی از قسمت‌های عمده این فعالیت‌ها در ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است. البته نه ما بلکه دنیا نمی‌داند که واکسن کرونا چگونه اثر خواهد کرد و چه مدت ایمنی‌زایی خواهد داشت. رویکرد به واکسن به عنوان واکسنی برای پیشگیری از کووید-۱۹ تردیدآمیز است. خوشبختانه در این زمینه هم در کشور اقداماتی انجام شده است و ما از هیچ کجای دنیا عقب نیستیم. بزرگ‌ترین افتخار ما این است که ملت ما می‌داند که ما در اوج فشار و تحریم محتاج بیرون از مرزها نیستیم که افتخار غرورآمیزی است حتی در حوزه تولید واکسن.

اقدامات ایران در زمینه تولید واکسن

وزیر بهداشت تاکید کرد: ما به جای اینکه برای کشورهایی که بلاتکلیف هستند و نمی‌دانند آیا واکسن ایمنی را در برابر کرونا می‌دهد یا خیر پیش‌پرداخت دهیم، با مقداری بسیار کمتر از آن روی زیرساخت‌هایمان سرمایه‌گذاری انجام می‌دهیم و با همت عزیزان مذاکراتی را با تولیدکنندگان بزرگ واکسن در دنیا داریم تا بتوانیم در قالب یک پروژه مشترک با ستاد اجرایی فرمان امام، شرکت‌های دانش‌بنیان و صاحبان تکنولوژی بیرونی، یک زیرساخت درازمدت برای تولید واکسن‌های انسانی و دامی در کشور ایجاد کنیم و در آینده بتوانیم برخوردار شویم.

وی ادامه داد: واقعا یکی از دلگرمی‌های همه ما حمایت‌های بی‌دریغ مقام معظم رهبری است که الگویی خردمندانه، هوشمندانه و بسیار بلندنظرانه را به دنیا ارائه کردند. اینکه یک رهبر سیاسی، اجتماعی، دینی و فرهنگی در حمایت از پروتکل‌های بهداشتی کشور الگو شوند بسیار مهم است و بفرمایند که من هم منتظرم تا ببینم کارشناسان چه می‌گویند و ما هم به همان عمل کنیم. این ویژگی در تمام این مدت در رهبران سیاسی دنیا وجود نداشت.

نمکی گفت: امیدوارم در سایه لطف الهی و در آینده نزدیک بتوانیم شاهد مهار و کنترل مجدد کرونا در کشور باشیم و به عنوان یک الگوی فعال و پویا در عرصه بین‌المللی باشیم.
 

کد خبر 536624

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار