مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی هرمزگان درباره حواشی پیش‌آمده در مرمت قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز توضیح داد.

قلعه پرتقالی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، رضا برومند شنبه ۱۱ مرداد ضمن تقدیر و تشکر از تمام دلواپسان میراث فرهنگی کشور به‌خصوص استان هرمزگان در حمایت و یاری این اداره کل در حراست، حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی در خصوص حواشی به وجود آمده پیرامون مرمت قلعه هرمز، گفت: قلعه هرمز چند ورودی دارد اما به علت عدم کاربردی بودن سایر ورودی‌ها، حجم تردد گردشگران از درب شمالی قلعه انجام می‌شود که به علت سست بودن قطعات سنگ و معلق بودن سنگ‌های بالادست دیوار و همچنین نبود دیوار نگهدارنده در قسمت زیرین و ریزش ضلع شمالی در بارندگی‌های اسفند ۹۷ و همچنین فروردین ۹۸ مرمت اضطراری و ساماندهی این بخش از قلعه در دستور کار این اداره کل قرار گرفت. مرمت اضطراری ضلع شمالی قلعه هرمز سال گذشته از مرداد آغاز شد که اسفندماه به پایان رسید.

قلعه هرمز ساختاری سنگی با ملات شفته آهکی دارد که نمونه‌های زیادی از انواع مصالح در قسمت‌های مختلف بنا نمونه‌گیری، آزمایش و مطالعه شده که در مرمت اضطرای نمای شمالی از سنگ‌های معدنی و محلی که غالب آنها از قلعه استخراج می‌شود، استفاده‌شده است. نمای قبلی قلعه به دلیل فرایند فرسایش و تحلیل عناصر سنگ‌ها براثر رطوبت و زمان تغییر رنگ داشته است ازاین‌رو تغییرات محیطی و زمان لازم است تا سطح ظاهری نمای اصلاح‌شده در مرمت اضطراری به سطح قبلی بازشود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان عنوان کرد: مرمت اضطراری نمای شمالی هنوز تکمیل‌نشده و شکل نهایی کاربر اساس طرح ساماندهی نمای شمالی و ورودی بنا در سال جاری تکمیل خواهد شد. برنده نهایی مناقصه مرمت قلعه هرمز در اواخر مردادماه مشخص می‌شود که مرمت آن طبق طرح مطالعات، پژوهش مرمت و مستندنگاری خواهد بود. در این فاز از مرمت، قسمت‌های داخلی، سازه‌های مهم و درخطر قلعه پرتغالی‌های هرمز مرمت خواهد شد.

قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز مهم‌ترین قلعه باقی‌مانده از روزگار تسلط پرتغالی‌ها بر سواحل و جزایر خلیج‌فارس است. این قلعه در سال ۱۳۷۷ به شماره ۱۹۹۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

کد خبر 536286

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

دیدگاه خوانندگان