عضو هیئت‌ علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور، شاهوار را مهم‌ترین منبع تولید آب شیرین و سپر حفاظتی برای جنگل‌های هیرکانی دانست و گفت: به خاطر سودی ناچیز داریم آن را از بین می‌بریم.

قله شاهوار

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، محمد درویش در پاسخ به این پرسش که دست‌درازی به منابع طبیعی به بهانه‌های مختلف توسط صنعت در منطقه شاهوار شاهرود را چه طور ارزیابی می‌کنید، گفت: شاهوار یک ارزش غیرقابل معامله در شاهرود به شمار می‌رود و خدماتی که این کوه به شرق استان سمنان ارائه می‌کند واقعاً غیرقابل ارزش‌گذاری است.

وی تصریح کرد: شاهوار مهم‌ترین منبع تولید آب شیرین محسوب می‌شود و یک سپر و زون حفاظتی برای جنگل‌های هیرکانی است که تنوع زیستی خارق‌العاده‌ای دارد و مهم‌ترین عامل در تغییر اقلیم و همچنین کاهش بار ریزگردها به شمار می‌رود و متأسفم که به خاطر یک سود بسیار ناچیز داریم این خدمات را از بین می‌بریم.

  • معامله الماس با شکلات

این فعال محیط زیست گفت: کاری که به عنوان معدن‌کاوی و استخراج بوکسیت در شاهوار اتفاق می‌افتد در واقع معامله الماس‌های خودمان با شکلات است و این مسئله می‌تواند بسیار خطرناک باشد، ادامه روند فعالیت معدن بوکسیت، کاهش کیفیت سفره‌های آب زیرزمینی، سیل‌خیزی، همچنین افزایش رسوب و فرسایش را به دنبال دارد و باعث ایجاد خطر برای مردمی می‌شود که در پایین‌دست معدن در حال زندگی هستند و در درازمدت تبعاتی نظیر مهاجرت مردم از شاهرود در انتظار ایشان خواهد بود.

درویش گفت: حدود یک هفته پیش اعلام شد یک یازدهم یال دماوند همچنان در تصرف سازمان اوقاف است، این موضوع موجی بین دوستداران محیط‌زیست و فعالان اجتماعی ایجاد کرد و در ادامه ماجرا مشخص شد که پلاک‌های ۶۸ و ۶۹ وقف اوقاف است.

وی گفت: با فشارهای متعدد در چهارشنبه صبح پلاک‌ها به نام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور سند زده شد، اما بلافاصله این سازمان اعلام کرد که دو پلاک دیگر وجود دارد که مورد اختلاف با سازمان اوقاف است که تاکنون از این دو پلاک صحبتی نشده بود.

  • رهایی دماوند با مطالبه مردمی

فعال شاخص حوزه اجتماعی و دوستدار محیط‌ زیست گفت: از مسئولین اوقاف این سوال پرسیده شد که این پلاک‌ها کجاست و وسعت آن چقدر است و آیا ۲۰ هزار هکتار را در بردارد، در پاسخ ایشان گفتند که این مقدار نیست اما نمی‌دانم چقدر را شامل می‌شود، به‌هرحال ابهامات بسیاری باقی‌ مانده و به نظر می‌رسد که نوک کوه یخ‌ زده بیرون و اصل ماجرا هنوز آن زیر پنهان است.

درویش در ادامه گفت: تاکنون سازمان جنگل‌ها بنا به هر دلیلی ملاحظاتی را داشت و اختلاف خود را با اوقاف عنوان نمی‌کرد که آرام‌آرام به خاطر موج مردمی که به راه افتاده احساس امنیت بیشتری می‌کند و این اختلاف‌ها را رسانه‌ای می‌کند، این می‌تواند نکته مثبتی باشد که اگر مردم مطالبه‌گری کنند و حساس شوند می‌توانیم کل دماوند را از ارتفاع دو هزار و ۲۰۰ متر به بالا که ثبت ملی است، آزاد کنیم.

وی افزود: اگر در کشور رکن چهارم دموکراسی درست‌ کار می‌کرد این موضوع دماوند و موارد مشابه می‌توانست به‌خوبی رسانه‌ای شود و این تخلفات شاید تا این حد ریشه نمی‌دواند.  زمانی در کشور می‌توانیم واکنشی نشان دهیم که از تخلف اطلاع داشته باشیم. معمولاً در همه کشورها تخلفات را رسانه‌ها منتشر می‌کنند.

کد خبر 536226

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

دیدگاه خوانندگان