لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری - صنعتی اینچه‌برون گلستان به همراه هفت منطقه آزاد دیگر در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است و به احتمال زیاد همین هفته درباره آن رای‌گیری می‌شود.

پایانه مرزی اینچه‌برون

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تصویب منطقه آزاد اینچه‌برون به دوسوم رای ۴۵ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیاز دارد که امیدواریم این موضوع با رای مثبت اعضای این نهاد به تصویب برسد. وی نقش منطقه آزاد تجاری - صنعتی اینچه‌برون برای توسعه اقتصادی گلستان و نیز توسعه روابط اقتصادی این استان با کشورهای آسیای میانه و همچنین ایجاد هزاران فرصت شغلی پایدار در منطقه را بسیار مهم دانست و گفت که تصویب این منطقه، بزرگترین کمک و هدیه نظام و دولت به مردم گلستان برای ایجاد زیرساخت‌های توسعه‌ اقتصادی این استان کمتر توسعه یافته و ارتقای شاخص‌های اقتصادی و درآمدی آن خواهد بود.

امان قلیچ شادمهر با اشاره به رایزنی‌هایش با برخی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و نیز دیدار با وزیر امور خارجه اضافه کرد: این رایزنی‌ها بیشتر با هدف آگاه کردن اعضای مجمع نسبت به ظرفیت‌های استان گلستان در بخش‌های مختلف از جمله صادرات و نیز بیان مشکلات و عقب ماندگی‌های زیرساختی منطقه انجام شده است. اگرچه بیان ظرفیت‌های گلستان و کمبودهای زیرساختی آن برعهده مدیران ارشد استان است اما به سبب اهمیت موضوع منطقه آزاد تجاری - صنعتی اینچه‌برون همه مسئولان و دلسوزان از جمله نمایندگان مردم بایستی کمک کنند.

شادمهر با یادآوری تصویب لایحه منطقه تجاری - صنعتی اینچه‌برون در سال ۹۳ همزمان با سفر رییس جمهوری و هیات دولت به گلستان و در ادامه تصویب آن در شورای عالی مناطق آزاد در خرداد ۹۴ و ارسال آن به مجلس شورای اسلامی در همان سال، گفت: با گذشت پنج سال و چند بار رفت و برگشت این لایحه که هفت منطقه آزاد دیگر هم به آن اضافه شده، و برخی اختلاف نظرهای کارشناسی که وجود دارد، اکنون لایحه در مجمع تشخیص مصلحت در حال بررسی است. براساس اطلاعات به دست آمده قرار است هر یک از هشت منطقه آزاد پیشنهادی به صورت موردی توسط اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی و رای‌گیری شود که این رویه شانس تصویب منطقه آزاد تجاری اینچه‌برون را افزایش داده است. تصویب منطقه آزاد تجاری اینچه‌برون در توسعه روابط اقتصادی ایران و استان گلستان با کشورهای آسیای میانه و حتی چین بسیار موثر است.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی افزود: وجود گمرک اینچه‌برون و پایانه صادراتی آن، خط ریلی بین‌المللی اینچه‌برون - ترکمنستان - قزاقستان و فراهم بودن زمینه برای اتصال این خط ریلی به کریدور شمال به جنوب با احداث راه‌آهن اینچه‌برون - گنبدکاووس - آزادشهر - شاهرود از جمله ظرفیت‌های موجود گلستان است که در صورت تصویب منطقه آزاد تجاری - صنعتی اینچه‌برون، به توسعه اقتصادی این استان شتاب بیشتری خواهد داد.

بر اساس این گزارش، ایجاد منطقه آزاد تجاری - صنعتی اینچه‌برون در سال ۹۳ و همزمان با سفر رییس جمهوری و هیات دولت به استان گلستان اعلام شد و در خردادماه سال ۹۴ در شورای عالی مناطق آزاد به تصویب رسید و از سوی دولت به مجلس فرستاده شد. این لایحه در مجلس نهم دوبار به صحن مجلس آمد ولی به دلیل رای نیاوردن کنار گذاشته شد و در نهایت در جلسه ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۸ به تصویب نمایندگان رسیده و پس از آن در جلسه ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و از جهاتی خلاف قانون تشخیص داده شد بر همین اساس برای رفع اختلاف مجلس و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

بر اساس نظر شورای نگهبان و با توجه به اصلاحات به عمل آمده اجازه به دولت برای ایجاد مناطق ویژه اقتصادی جدید مذکور در بند ۳ ماده واحده، از جهت عدم تعیین محدوده آن مناطق توسط مجلس شورای اسلامی مغایر با اصل ۸۵ قانون اساسی شناخته شد. همچنین در تبصره ۲ ماده واحده اطلاق واگذاری زمین‌های مناطق آزاد تجاری - صنعتی در چارچوب طرح مصوب توسط سازمان منطقه آزاد یا بر اساس تایید کارگروه تعیین‌شده توسط شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی، با اصول ۴۵ و ۸۵ قانون اساسی مغایر شناخته شد.

اکنون در مجمع تشخیص مصلحت ایجاد مناطق آزاد استان‌های گلستان(اینچه‌برون)، ایلام(مهران)، اردبیل(اردبیل)، سیستان و بلوچستان(سیستان)، کردستان(بانه-مریوان)، هرمزگان(جاسک)، بوشهر(بوشهر)، کرمانشاه(قصرشیرین) منطقه آزاد تجاری - صنعتی رسیدگی و رای‌گیری می‌شود.

اینچه‌برون، تنها گمرک زمینی و ریلی گلستان در بخش داشلی‌برون شهرستان گنبدکاووس در مرز ایران و ترکمنستان واقع است. اینچه‌برون مرکز گمرکات گلستان بوده و زیرمجموعه آن پایانه‌های صادراتی در گرگان و گنبدکاووس، گمرک امانات پستی در گرگان، گمرک بندرترکمن و گمرک فرودگاه بین‌المللی گرگان است. در سال‌های اخیر با بهره‌برداری از راه‌آهن بین‌المللی قزاقستان - ترکمنستان - ایران و گذر آن از اینچه‌برون، خدمات گمرک ریلی نیز به فعالیت معمول در مجموعه گمرکات استان اضافه شد.

استان شمالی گلستان بر اساس آخرین سرشماری رسمی کشور یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت دارد و از شمال با کشور ترکمنستان، از غرب با مازندران، از شرق با خراسان شمالی و از جنوب با استان سمنان همسایه است.

کد خبر 536193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

دیدگاه خوانندگان