چندی پیش طرح اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم برای جلوگیری از احتکار مسکن مطرح شد.

مالیات خانه خالی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از هفت صبح، این سوال که چه کسانی باید مالیات خانه‌های خالی خود را پرداخت کنند ذهن برخی را درگیر کرد. در ادامه همه شرایط لازم برای پرداخت مالیات خانه‌های خالی آمده است. 

  یک: اگر خانه‌ای بیش از شش‌ماه خالی باشد، مشمول قانون مالیات خانه‌های خالی می‌شود. برای واحدهای نوساز این مهلت یک‌سال است، که از بعد پایان عملیات ساخت(مندرج در پروانه ساختمانی) مهلت آغاز می‌شود. پروژه‌های انبوه‌سازی ۱۸ماه مهلت دارند.

 دو: نرخ‌های مالیات خانه‌های خالی براساس مالیات بر درآمد اجاره اخذ می‌شود؛ به این ترتیب مالیات‌ خانه‌های خالی در سال اول پنج‌برابر، سال دوم ۱۰برابر و سال سوم ۱۵برابر مالیات بر درآمد اجاره خواهد بود. مثلا برای یک آپارتمان ۱۰۰متری اگر مالیات بر اجاره در سال قبل یک‌میلیون و ۶۰۰هزار تومان باشد، مالیات یک‌ساله خانه خالی در سال دوم می‌شود ۱۶میلیون تومان.

 سه: سرپرستان خانوار باید اقامتگاه خود را اعم از اینکه اجاره است یا مالکیت آن را در اختیار دارند، در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند. واحدهای مسکونی که اطلاعات سکونت و مالکیت آنها در سامانه املاک و اسکان ثبت نشده باشد، در حکم خانه خالی محسوب می‌شود. هر خانوار علاوه بر اقامتگاه اصلی، می‌تواند روی هم مالک یک اقامتگاه فرعی در شهر غیر از محل اقامتگاه اصلی باشد که معاف از مالیات بر خانه‌های خالی خواهد بود.

 چهار: دریافت مالیات خانه‌های خالی هنگام نقل و انتقال ملک امکان‌پذیر خواهد بود.
 پنج: واحدهای مسکونی واقع در شهرها، اعم از مناطق آزاد و ویژه تجاری-صنعتی، که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور مشمول قانون شوند، روی هم رفته اگر بیش از شش‌ماه خالی بمانند، به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، مشمول مالیاتی معادل مالیات بر درآمد اجاره به‌صورت ماهانه هستند. هزینه‌ها و استهلاک از این رقم کسر می‌شود.

 شش: واحدهای نوساز، شش‌ماه پس از پایان کار و واحدهای نوساز واقع در پروژه‌های انبوه‌سازی شده، ۱۲ماه پس از پایان مهلت اتمام عملیات ساختمانی، مشمول قانون مالیات خانه‌های خالی می‌شوند. مالیات برای خانه‌های خالی متعلق به اشخاص حقوقی با نرخ دو محاسبه خواهد شد.

 هفت: واحدهای مسکونی واقع در شهرهای کمتر از ۱۰۰هزار نفر جمعیت، به‌شرط خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان، در سال اول و دوم اجرای این ماده از پرداخت مالیات مذکور معاف هستند. سازمان امور مالیاتی موظف است با همکاری شرکت پست، یک‌ماه پیش از اتمام زمان مذکور، اخطار لازم را به مالک آن واحد یا به محل آن کدپستی ارسال دارد.

 هشت: وزارت راه و شهرسازی مکلف است حداکثر یک‌ماه پس از لازم‌الاجرا شدن قانون مالیات خانه‌های خالی، ضمن تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه ثبت اطلاعات مالکیت و سکونت، امکان اظهار رایگان اطلاعات مالکیت و سکونت را براساس کدملی یا کد شناسایی اتباع غیرایرانی در سامانه ملی املاک و اسکان فراهم کند.

 ۹: اشخاص حقیقی سرپرست خانوار و اشخاص حقوقی، موظف هستند اطلاعات املاک مسکونی تحت تملک و سکونت خود را حداکثر ظرف دوماه پس از انتشار دستورالعمل، در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت کنند. سرپرست خانوار همچنین مکلف است، اقامتگاه اصلی خانوار را در سامانه تعیین کند. در صورت احراز تخلف در ثبت اطلاعات، مالک متخلف مشمول جریمه خواهد بود.

واحدهای مسکونی که اطلاعات سکونت و مالکیت آنها در سامانه املاک و اسکان ثبت نشده باشد، خانه خالی محسوب می‌شوند. اشخاص مکلف هستند هرگونه تغییر در آدرس محل سکونت یا واحد تحت مالکیت خود را حداکثر ظرف یک‌ماه در سامانه املاک و اسکان اعلام کنند. در غیر این‌صورت محل اقامت جدید آنها مشمول مالیات موضوع این ماده خواهد بود.

 ۱۰: دستگاه‌های اجرایی از این پس مکلف هستند، فقط به آدرس اعلام‌شده سرپرستان خانوار خدمات ارائه دهند. به‌عنوان مثال هزینه برق واحدهای مسکونی که به استناد سامانه املاک و اسکان، خالی شناسایی می‌شوند با بالاترین تعرفه محاسبه خواهد شد.

دستگاه‌های اجرایی همچنین باید تنها براساس اطلاعات ثبت‌شده در سامانه املاک و اسکان و صرفا براساس کدپستی یا شرح نشانی یکتا یا پلاک ثبتی درج‌شده در سامانه نسبت به ارائه خدماتی از قبیل افتتاح حساب بانکی و صدور دسته‌چک، خدمات ناشی از اعمال سیاست‌های حمایتی، یارانه‌ای و کمک معیشتی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی، ارسال اسناد و مدارک مانند گواهینامه رانندگی، گذرنامه، مدارک خودرو، اخطاریه، ابلاغیه و امثال آن اقدام کنند.

۱۱: دانشجویان مشغول به تحصیل، شاغلان و سایر اشخاص در صورت سکونت در شهری غیر از اقامتگاه اصلی خانوار، تنها با ارائه اسناد معتبر می‌توانند یک واحد مسکونی دیگر معاف از مالیات خانه خالی را به سامانه معرفی کنند.

کد خبر 536133

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
    5 4
    این درصد مالیات کارساز نخواهد بود سوداگری و سفته بازی املاک تبدیل به شغل خیلیها شده، مسئولین و نمایندگان با تعلل دارن اینده اقتصاد و جوانهارو تباه میکنند، از ان ور ایران میروند شمال چندین قطعه زمین میخرند، باغهارو دارن ویران میسازند و تبدیل به ویلا میکنند، باید قوانین بازدارنده بیشتری وضع بشود، باید تمامی راههای سوداگری بسته شود، باید نگهداری املاک مازادجرم اعلام شود، همین اقدامات رو نکردیم که به این روز افتادیم، یک سوم ملت شدند مستاجر، اگر چاره اندیشی جدی نشود یک عده اینده عده زیادی از جوانها را نابود خواهند ساخت، چرا باید یک ملک در سال چندین بار خرید و فروش شود، یعنی خیلی سخته که قانون وضع کنند هر ملکی که خریداری میشود تا ده سال حق فروش نداشته باشد، باید مالیات سنگین بر املاک مازاد بر مصرف جدی گرفته شود، خطر بزرگی از جانب سوداگری املاک کشور را تحدید میکند، بزرگتر از خطر دشمنان خارجی، مسئولین متوجه نیستند در دوسال گذشته بعضی از زمینها بیش از هزار درصد توسط سفته بازان با رشد قیمت مواجه شده اند، بیش از نود درصد خرید املاک در دوسال گذشته توسط سفته بازان خریداری شده نه مصرف کننده واقعی

دیدگاه خوانندگان