سفیر پیشین ایران در کره جنوبی پیشنهاد کرد که ایران از قدرت خود در تنگه هرمز و خلیج فارس جهت برخورد با کره جنوبی و مجبور کردن این کشور جهت آزاد کردن پول های بلوکه شده ایران در سئول استفاده کند.

كره جنوبي - ايران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، فریدون انتظاری با بیان اینکه در ارتباط با اقدام کره جنوبی در عدم پرداخت طلب ایران ، وزارت خارجه ودولت نباید در این زمینه مماشات کنند و باید با قدرت  عمل کنند ، افزود: اخیرا راه حل هایی از سوی برخی از افراد در این ارتباط مطرح شده مثلا اینکه ورود کالاهای کره جنوبی به کشور را محدود کنیم  و این کالاها را به نوعی تحریم کنیم در حالیکه این تصمیم موثر نیست و این کالاها اگر از مسیر قانونی نتوانند بیایند به وسیله قاچاق‌چیان وارد بازار می شوند و این تصمیم باعث افزایش میزان قاچاق در کشور می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه برخی از افراد نیز پیشنهاد دادند که  فیلم‌ها و یا سریال‌های  کره ای در تلویزیون پخش نشود و در این ارتباط محدودیت‌هایی ایجاد شود، گفت: این راهکار نیز به مانند راهکار فوق راهکاری بچه‌گانه و نادرست است که نمی تواند منجر به نتیجه‌ای شود.
این دیپلمات پیشین کشورمان با تاکید بر اینکه در این ارتباط باید با قدرت برخورد کرد ، اظهار کرد : ما باید برای کره این موضوع را تبیین کنیم که رابطه اروپا و واشنگتن ربطی به رابطه تهران - سئول ندارد و آنها باید تحت هر شرایطی طلب ایران را پرداخت کنند.

وی با اعتقاد بر اینکه تاکنون وزارت خارجه و دولت در مورد کره جنوبی مماشات کرده‌اند در حالیکه باید با قدرت بیشتری در این زمینه عمل کنند و سفیر کره را نیز احضار کنند گفت: پولی که در کره بلوکه شده است پول مردم ایران است، پولی که اکنون مردم و کشور به شدت به آن نیاز دارند. بنابراین ما در این زمینه می توانیم از دیپلماسی عمومی قوی و کنترل شده‌ای استفاده کنیم تا این موضوع به مطالبه عمومی تبدیل شوند و کره‌ای‌ها مجبور شوند به اجرای این مطالبه تن بدهند.
انتظاری با بیان اینکه حتی در این چارچوب وزیر امور خارجه یا وزیر صمت و یا اقتصاد و دارایی می توانند به کره سفر کرده و این موضوع را پیگیری کند، گفت: به نظر می رسد در مذاکره مستقیم و رو در رو در این سطح بهتر بتوانیم به نتیجه برسیم.

وی با بیان اینکه کره‌ای ها از یک طرف به ما لبخند می‌زنند و از طرف دیگر پول های ملت ایران را پرداخت نمی کنند ، تاکید کرد : به نظرم نه تنها با کره، حتی با دیگر کشورهایی که پول های ایران را بلوکه کرده اند ولی ادعای تعامل با ایران را دارند باید با قدرت برخورد شود.

این دیپلمات پیشین کشورمان با بیان اینکه دادستان کل کشور باید به عنوان مدعی العموم شکایتی را علیه کره جنوبی تنظیم کند و قوه قضائیه در این عرصه به کمک وزارت خارجه و دیگر دستگاه های مسئول بیاید گفت: ما می توانیم این موضوع را از طریق دیپلماسی بین المللی از جمله طرح شکایت در سازمان ها و مجامع بین المللی نیز  به پیش ببریم.
انتظاری با اعتقاد بر اینکه کره جنوبی در واقع یک ایالت آمریکاست، گفت: ما باید به آنها بگوییم که ما می فهمیم که چقدر آمریکا در کره نفوذ دارد و شما از آن حساب می برید ولی ارتباط شما با واشنگتن ربطی به ما ندارد.

انتظاری گفت: در صورتی که راهکارهای مورد اشاره نتیجه نداد ،ایران می تواند از قدرت خود در تنگه هرمز و خلیج فارس نیز جهت برخورد با کره جنوبی و مجبور کردن این کشور به پرداخت مطالبات مردم ایران استفاده کند.

کد خبر 536125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • US ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  11 9
  ضبط اموال وكشتى هاى كره جنوبى بابت وصول طلب ايران راه بهترى است
 • ایرانی IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  27 15
  آقای دیپلمات حداقل از شما به عنوان سفیر توقع میره که قوانین بین المللی رو بدونی مگه کل تنگه هرمز برای ایرانه دنبال جنگ هستی!!
  • IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
   17 14
   ببین دوست عزیز وقتی کشورهایی مثل آمریکا و کره جنوبی و... در عرصه های بین المللی همانند قانون جنگل عمل میکنند و همه تعهدات جهانی را زی پا میگذارند دیگر لزومی ندارد ایران به قوانینی که هیچ کس به آن پایبند نیست عمل کند و براحتی در برابر اینکه حقوقش پایمال شده و میلیونها دلار از اموال ملت ایران توسط کره جنوبی به سرقت رفته بدون هیچ عکس العملی سکوت کند
 • آشنا US ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  7 14
  پیشنهاد بسیار عالی.
 • راضي IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  17 9
  همانطوره جناب انتظاري پيشنهادي اصولي كردند فكر كنم ايده جالبي است در درجه نخست ايران به دادگاه هاي بين المللي شكايت كند در صورت دادن طلب ما فبها و در غير اينصورت عملياتي در تنگه هرمز بر عليه كره جنوبي انجام دهد
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  15 2
  دوصد گفته چون نیم کردار نیست
 • NL ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  8 3
  خوب آقاي سفير ديپلمات دور انديش ما لطفا بيشتر توضيح دهند كه چه گونه از قدرتمون تو خليج فارس در برابر كره اي ها استفاده كنيم ، خبرنگار محترم تو بپرس از ايشون
 • Leila IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  14 5
  ما باید قبل سیاست خارجیمون رو بر اساس تامین منافع ملی و ارتباط سازنده با کشورهای شرق و غرب و پشتوانه مردمی ترسیم کنیم تا بتونیم قدرتمند باشیم.
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  3 31
  وقتی کشورهایی مثل آمریکا و کره جنوبی و... در عرصه های بین المللی همانند قانون جنگل عمل میکنند و با چکمه های خود از روی همه تعهدات و قوانین جهانی عبور میکنند دیگر لزومی ندارد ایران به قوانینی که هیچ کس به آن پایبند نیست عمل کند و براحتی در برابر اینکه حقوقش پایمال شده و میلیونها دلار از اموال ملت ایران توسط کره جنوبی به سرقت رفته بدون هیچ عکس العملی سکوت کند
 • ایرانی IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  27 3
  هر زمان درک درستی از تحریمهای امریکا و قدرت پنهان و آشکار امریکا پیدا کنیم آن زمان با دیپلماسی صحیح میتوانیم مشکلات اقتصادی را حل کنیم والا با شعار و تحدید هیچ گره ای باز نخواهد شد
 • مسعود IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  12 18
  نوشته دادستان کل کشور باید شکایت تنظیم کنه علیه کره جنوبی! اینم دیگه از اون حرفها بودها!! دادستانی کل کشور الان توی پس گرفتن قله دماوند و جنگلهای آق مشهد ساری مونده اونوقت بره دنبال پس گرفتن پول از کره جنوبی؟!!!:))
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  8 8
  دنیا ،دنیای صحبت نیست دنیای قدرته
 • IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  12 1
  اگر قرار بود تحریم ها بی اثر باشه ما روی پای خودمان بیستیم خود کفا باشیم در مدت کوتاهی دلار از 3500 به 24000 تومان نمی رسید ما زمان می توانیم خود کفاشیم که صفر تا صد اجناس را در دخل تولید کنیم مثل چین باز هم نیاز به صادرات واردات داریم
 • ع IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  4 7
  ایران این همه پول دست کره جنوبی داره که تونسته بلوکه کنه اگه چیزی از کره جنوبی داره اونم بلوکه کنه .اگه فکر اینجا رو کردن
 • اسماعیل نوغانچی صالح IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  5 2
  چه عجب ولی چرا تا مسول هستند نظرهای به این خوبی نمیدهند بمحض اینکه از قدرت میروند افکار ملی مهینی در ذهنشان فوران میشود بنده همیشه موافق لایحه قصاص هستم قدرت قدرت میاورد

دیدگاه خوانندگان