یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۵
۰ نفر

سازمان جنگل‌ها از صدور سند وقف یک برش از کوه دماوند به ‌نام سازمان اوقاف خبر داد.

دماوند

روزنامه همشهری - زهرا رفیعی: بعد از ماجرای وقف جنگل حالا برای بخشی از قله دماوند به‌ عنوان مهم‌ترین اثر ملی طبیعی سند وقفی صادر شده است. تصور کنید قله دماوند یک کیک است که به ۱۱ قسمت تقسیم شده و حالا برای ۱۰ قسمت از آن یک سند به نام منابع طبیعی صادر شده و یک قسمت آن نیز با صدور سند به تملک اوقاف در آمده است. 

در آخرین جلسه شورای ‌عالی قضایی، رئیس سازمان ثبت اسناد خبر از ثبت سند برای قله دماوند و ۱۸هزار هکتار اراضی کوهپایه‌ای آن داد، اما پیگیری‌های همشهری حاکی از آن است که ظاهرا سازمان اوقاف برای یک پلاک از ۱۱ پلاک ثبتی (از دامنه تا قله دماوند) سند وقفی گرفته است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در آن جلسه با اشاره به این‌که قرار است برای ۷۴ میلیون هکتار اراضی ملی سند کاداستری در سال ‌جاری صادر شود اعلام کرد که این سازمان برای جلوگیری از تعرض به این اراضی آن را در اختیار سازمان منابع طبیعی قرار داده است. این در حالی است که به گفته محمد نژادرجبعلی‌بیشه رئیس اداره ممیزی و حدنگاری اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران (ساری) همه اراضی این اثر ملی طبیعی در اختیار اداره کل منابع طبیعی قرار نگرفته است. 

قله دماوند مهم‌ترین اثر ملی طبیعی و جزو مناطق حفاظت‌شده سازمان محیط ‌زیست است که در سال ۸۷ به‌عنوان نخستین میراث ملی طبیعی ایران به ثبت رسید. محمد نژادرجبعلی‌بیشه با اشاره به این‌که حفاظت از قله دماوند برعهده سازمان جنگل‌ها و مراتع، حفاظت محیط‌زیست و میراث فرهنگی است، گفت: منابع طبیعی براساس وظایف سازمانی خود و دستورالعمل کاداستر به‌ دنبال تثبیت مالکیت اراضی ملی و انفال است. 

موضوع قله دماوند از سال ۹۸ در دستور کار قرار گرفته است. از ۱۱ پلاک محدوده قله دماوند که متصل به قله است، ۱۰ پلاک جانمایی و تثبیت شد. اداره اوقاف با اخذ رأی از دیوان عالی کشور و بدون توجه به نظرات سازمان جنگل‌ها و مراتع یک پلاک به‌ عنوان موقوفه ثبت کرده است.

او در توضیح این پلاک ثبتی وقفی بیان کرد: از ۱۱ پلاک محدوده قله دماوند ۱۰ پلاک با ارائه نقشه از سوی سازمان جنگل‌ها به اداره ثبت اسناد تثبیت شد. برای یازدهمین پلاک ۲ نوع کاربری در نظر گرفته شده است. 

سازمان منابع طبیعی به منظور اجرای وظایف و براساس قوانین موجود کاربری آن را ملی اعلام کرده است و از سوی دیگر اداره اوقاف با ارائه یک سند نسبت به طرح دعوی اقدام کرد و رأی به‌ عنوان اراضی موقوفه گرفت.

سازمان اوقاف کل کشور براساس توافقنامه‌ای که با سازمان جنگل‌ها و مراتع دارد و در سال۱۳۹۰ به تصویب رسیده باید برای اتخاذ تصمیم بر مبنای مالکیت و احیای اراضی، سوابق ثبتی، وقفنامه‌ها، عمل به وقف و تصرفات موقوف‌ علیهم، قبض وقف، تعیین حریم، مراتع، جنگل، بیشه‌زار، تبدیل به احسن، قانون اوقاف و قانون ملی شدن جنگل‌ها و مراتع با سازمان جنگل‌ها به توافق برسند.

او با اشاره به این‌که سندهای موقوفی بدون حضور نماینده سازمان جنگل‌ها و مراتع صادر می‌شود، افزود: «جنگل‌های بالاصاله (جنگل بکر) مشمول وقف نمی‌گردد» ضمن این‌که قرار بود در کارگروهی، اراضی مورد اختلاف مورد بحث و بررسی قرار گیرد. اراضی ملی و جنگلی که شرایط وقف شدن را ندارد باید به منابع طبیعی بازگردد. آن‌ها بدون هماهنگی با ما سند گرفته‌اند و متأسفانه این کار دستاویزی شده است تا اوقاف تحت عنوان «موقوفات غیرمتصرفی» (موقوفه‌ای که به موجب وقفنامه، اداره امور آن به‌ عهده متولی است) وارد پرونده‌های این‌چنینی شود. کما این‌که در پرونده آق‌مشهد دیدیم که خود راسا وارد مسئله شد.

با ثبت ۱۰ پلاک از قله دماوند و اراضی اطراف آن، دیگر کسی نمی‌تواند داخل این محدوده نسبت به درخواست سند یا صدور آن بدون مجوز سازمان جنگل‌ها اقدام کند. 

به گفته محمد نژادرجبعلی‌بیشه، اراضی این مناطق مرتعی است و سازمان‌های میراث فرهنگی و حفاظت محیط‌زیست امکان بهره‌برداری در حوزه مسئولیتی خود را به لحاظ «حقوق اتفاقی» دارند، اما مالکیت همچنان با سازمان جنگل‌هاست و حکم انفال را دارد.

محسن موسوی تاکامی، رئیس اداره کل منابع طبیعی استان مازندران در بخش ساری در گفت‌وگو با همشهری ثبت سند تک‌برگ برای دماوند را نمادین دانست و گفت: درخواست ثبت سند برای کل اراضی ملی به سازمان ثبت اسناد داده شده است و کارهای ثبت قله دماوند به‌سرعت و به ‌طور خاص و سمبلیک انجام و ثبت شده است.

کد خبر 534470

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  دارن مملکتو میفروشن
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  145 9
  اوقاف براي چه ميخواهد
 • محمد IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  168 5
  زمین جنگلی و کوه شخصی نیست که چیزی به اوقاف برسد
 • حسین IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  192 9
  این جنگل و کوه مال کی بوده که وقف کرده ؟و حالا دستگاه قضایی که مدعی مبارزه بافساده چطور شده اراضی ملی رو به سازمان اوقاف داده ؟
 • مسعود کرمی مهر IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  196 6
  کوهخوراان در هر شکل و شمایلی باشند مفسد فی الارض هستند
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  157 7
  اینهم یک کار افرینی دیگه به قطعه های 200 متری تفکیک کنید بفروشید
 • م. ا IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  158 5
  کم اموال و اراضی وقفی دارید که این محیط طبیعی را هم تصرف کردید. چه کسی به شما واگذار کرده... پشت قباله چه چیزی نوشتید.
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  121 5
  اقای رئسی لطفا جلوی این را بگیرد ببینید اینها چه کسانی هستند
 • IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  136 7
  فردا میاد یه کارخونه آبمعدنی میزنه اونجا پول پارو می‌کنه مجوز انحصاری هم که دستشونه
 • محمد IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  135 4
  اینقدر پرو شدن
 • محمد IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  136 7
  بعضی شهرهای کشور به بهانه کاشت درخت افراد شخصی کوهها رو با لودر صاف کردن و به ملکهاشون و باغاتشون اضافه کردن و هیچکس هم جلوشون رو نمیگیره ,مگه کوه مال شخص یا ارگان خاصیه که تصاحب میکنن و یا برای رفتنش باید پول پرداخت کنیم ؟کی باید جلوشون رو بگیره؟
 • افشار IR ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  164 7
  تا حالا فکر می کردم وقف ملک یعنی شخصی ملک خود را وقف کند نمی دانستیم منابع ملی و کشوری هم بدون واگذاری شخصی وقف می شود در این صورت تمام جنگل ها کوها و دریاچه ها ورود خانه ها را وقف خواهند کرد خنده دار نیست؟؟؟؟