وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جایگاه‌های سوخت را یکی از پرخطرترین مکان‌ها برای انتقال ویروس کرونا اعلام کرده است و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را در این مکان‌ها ضروری می‌داند.

پمپ بنزین

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، براساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جایگاه‌های سوخت از پرخطرترین مکان‌هایی‌ است که می‌تواند ویروس کرونا را به هشت هزار نفر انتقال دهد. به همین دلیل رانندگانی که خود اقدام به سوختگیری خودرو می‌کنند باید از ماسک و دستکش یکبار مصرف استفاده کنند. 

هاشمی متخصص بیماری‌های عفونی در این باره گفت: جایگاه‌های سوخت از پرخطرترین مکان‌هایی است که امکان ابتلا به کرونا در آنجا وجود دارد و رانندگان باید از تماس مستقیم با دسته نازل در جایگاه سوخت خودداری کنند در غیر این صورت باید با استفاده از دستکش یکبار مصرف اقدام به سوختگیری کرد.

وی بیان کرد: پس از انجام سوختگیری لازم است دستکش یکبار مصرف را سریعا در کیسه پلاستیکی قرار دهید یا در سطل زباله بیندازید و سپس بدون دستکش کارت سوخت را از دستگاه بردارید.

هاشمی با بیان این‌که رانندگان نباید کارت بانکی را به اپراتور پمپ بنزین بدهند، ادامه داد: آن‌ها باید خود اقدام به کشیدن کارت کنند و از اپراتور بخواهند که رمز آن‌ها را وارد کند و استفاده از ماسک نیز اجباری است و هنگام بنزین زدن باید ماسک نیز زد.

این متخصص بیماری‌های عفونی افزود: اگر فردی دستکش در جایگاه سوخت همراهش نبود برای برداشتن نازل سوختگیری می‌تواند از دستمال کاغذی استفاده کند و باید در طول حضور در پمپ بنزین و بعد از آن به‌هیچ‌وجه دست به صورت نزنند. و در اولین فرصت ممکن بعد از اتمام سوختگیری دست‌ها به مدت ۳۰ ثانیه با آب و صابون شست‌وشو داده شود.

وی با بیان این‌که کرونا یک بیماری مسری است، گفت: بسیاری از افراد مبتلا به ویروس کرونا دچار بیماری تنفسی می‌شوند و افراد مسن و کسانی که بیماری زمینه‌ای نظیر بیماری قلب و عروق، دیابت، بیماری مزمن تنفسی و سرطان دارند در معرض ابتلای بیشتری قرار دارند.

هاشمی خاطرنشان کرد: بهترین راه پیشگیری و کند کردن روند سرایت کرونا آن است که اطلاعات کافی در مورد ویروس کرونا، بیماری‌هایی که ایجاد می‌کند و نحوه سرایت آن به دست آورند و با شستن دست‌ها یا استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده حاوی الکل و دست نزدن به صورت از خود و دیگران و استفاده از ماسک در برابر این ویروس محافظت شد.

وی توضیح داد: ویروس کوویدـ۱۹ از طریق قطرات بزاق یا ترشحات بینی فرد بیمار هنگام عطسه و سرفه منتقل می‌شود و اکنون هیچ واکسن یا درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد، اما آزمایش‌های بالینی برای به دست آوردن درمان احتمالی ادامه دارد.

براساس دستورالعمل و پیرو اطلاعیه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص همکاری در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به جایگاه‌داران توزیع فراورده مایع و سی‌ان‌جی اعلام شده است تا فرایند سوختگیری و پرداخت در تمامی جایگاه‌های عرضه سوخت توسط اپراتور جایگاه انجام یا دستکش یکبار مصرف جهت استفاده عموم مردم در دسترس افراد قرار گیرد و فرایند سوختگیری و پرداخت بدون دستکش یکبار مصرف انجام نشود.

همچنین در این اطلاعیه آمده است نازل‌ها و صفحه رمز کارت سوخت دیسپنسرها و همچنین اماکن عمومی جایگاه (سرویس بهداشتی و غیره) مستمراً با مواد مناسب ضدعفونی و پایش بهداشتی شود و این طرح تا اطلاع ثانوی در تمامی جایگاه‌های کشور لازم‌الاجراست.

کد خبر 534406

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار