تحقیقات نشان می‌دهند احتمال آلوده شدن حیوانات خانگی مانند سگ و گربه به ویروس کرونا وجود دارد. به همین دلیل برای شناسایی این ویروس در حیوانات خانگی تست‌های آزمایشگاهی طراحی شده است، اما آیا لازم است از همه حیوانات خانگی تست گرفته شود؟ 

حیوانات خانگی ـ کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ داده‌اند که آیا برای حیوانات خانگی هم تست تشخیص کرونا وجود دارد یا خیر و آیا لازم است از همه حیوانات خانگی تست گرفته شود؟

آن‌ها می‌گویند: تاکنون شواهد مهمی مبنی بر این‌که حیوانات در گسترش کوویدـ۱۹ نقش مهمی دارند در دست نیست. براساس شواهد اندکی که وجود دارد خطر گسترش کوویدـ۱۹ از حیوانات به انسان‌ها بسیار پایین است.

تحقیقات در زمینه بررسی میزان حساسیت گونه‌های مختلف حیوانات نسبت به کوویدـ۱۹ در حال انجام است و طبق یافته‌های محققان، ماکیان، موش‌ها و خوک‌ها مستعد ابتلا به این بیماری نیستند.

تاکنون آلوده شدن گربه‌ها، سگ‌ها، موش خرماها و راسوهای پرورشی بر اثر تماس با انسان‌های آلوده به کوویدـ۱۹ گزارش شده است. در شرایط آزمایشگاهی، موش خرما، همستر طلایی و گربه توانایی انتقال این ویروس به دیگر حیوانات از گونه خود را داشته‌اند. اما شواهدی از توانایی آن‌ها برای انتقال عفونت به انسان‌ها وجود ندارد.

اولین گزارش‌های انتقال ویروس کرونا از حیوان به انسان مربوط به راسوهای آلوده بوده است. برخی از حیوانات خانگی آلوده به کروناویروس هیچ‌یک از علائم بیماری را نشان نمی‌دهند و در برخی دیگر علائم ملایمی ظاهر می‌شوند و تا به حال هیچ موردی از مرگ حیوانات خانگی بر اثر این بیماری گزارش نشده است.

برای شناسایی این ویروس در حیوانات خانگی تست‌های آزمایشگاهی طراحی شده است، اما انجام این تست‌ها باید فقط در مواردی که یک حیوان دارای علائم بیماری (علائم تنفسی و گوارشی) است یا با فرد مبتلا به کوویدـ۱۹ در تماس بوده است و طبق نظر دامپزشک صورت گیرد و نباید به یک رویه معمول برای حیوانات تبدیل شود.

کد خبر 532247

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار